Miért ennyire szexuális a magyar népmesék grafikája?

Miért ennyire szexuális a magyar népmesék grafikája?

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Miért ennyire szexuális a magyar népmesék grafikája?

Ha ültél már le a tévé elé mesét nézni a gyermekeddel, feltűnhetett, hogy akadnak olyan jelenetek, amelyek kifejezetten a felnőtt közönséget célozzák meg. És ez gyakran valamilyen szexuális utalásban, poénban merül ki!

Gyerekkorunk kedvencei voltak a magyar népmesék, ami a 80-as évek elején vette kezdetét, és még 2012-ben is futott a sorozat. A népmesei történetek egészen más hangulatúak voltak, mint a modern rajzfilmek. Pont azért is lehetett olyan nagy sikere, mert a néprajzi témák ritkán (vagy leginkább sosem) köszönnek vissza a külföldi mesesorozatokban.

Azonban ha újranéznél néhány részt, meglepődnél, mennyire gyakran voltak az epizódokban szexuális utalások, amelyek egy kisgyermeknek még csak fel sem tűnnek, ám felnőttként meglehet, hogy váratlanul ér minket.

Ebben a témában gyakran emlegetik A királykisasszony jegyei című történetet, ahol lényegében a parasztlegény azért adja el a malacait, hogy beleshessen a királylány szoknyája alá, vagy A bíró okos lánya, ahol a meztelenkedés is gyakran megjelenik. Ezek után persze felmerülhet benned is a kérdés: egy gyerekeknek szóló rajzfilmsorozatban miért kap helyet a szexualitás? (És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy sokszor kifejezetten ijesztő jelenetek is voltak bennük, például öncsonkítás formájában.)

Mi lehet az oka?

A válasz többrétű, de az egyik legvalószínűbb ok az lehet, hogy egészen más mentalitás és hozzáállás jellemezte a 80-as éveket, mint például a 2010-es évet. A világ rengeteget változott körülöttünk, nyitottabb lett, az információk elérhetőbbé váltak, és mára már sokkal óvatosabban fogalmazunk még a Facebookon is. Hollywood a legjobb példa arra, hogy egy rosszul megírt Twitter-bejegyzés képes valaki karrierjét derékba törni!

A magyar népmesék kezdeti szakaszában valószínűleg senki sem gondolt arra, hogy egy-egy szexuális utalás ellenérzéseket válthat ki a nézőkből. Akkoriban sok téren más felfogás jellemezte az embereket, ráadásul nem úgy áramlott az információ, mint most. A gyerekek még túl fiatalok voltak ahhoz, hogy megértsék, mit látnak. Közben ez mégis lehetőséget adott a készítőknek, hogy valamilyen formában az emberi ösztönöket, az élet egyik velejáróját (a szexet és a meztelenséget) is megmutassák történeteikben.

Idővel átalakulnak a jól ismert történetek

Nem ritka egyébként, hogy egy-egy mesesorozat ebből a szempontból aztán fejlődik az idő előrehaladtával, a kor aktuális elvárásainak megfelelően. Vegyük csak példának a világ leghíresebb gyerekmeséit, amelyek mára happy enddel végződő tündérmesék lettek: Hófehérke, A békakirály, vagy akár Jancsi és Juliska. Ezek a történetek a megírásuk idején egyáltalán nem voltak ilyen vidámak, sőt, kifejezetten sötét tónussal rendelkeztek, noha gyerekeknek íródtak.

A békakirálynak létezett olyan verziója, ahol az átkot az törte meg, hogy a békának egy ágyban kellett aludnia a hercegnővel (aki ezt nagyon nem akarta). Jancsi és Juliska meséjében pedig a kannibalizmus sokkal nagyobb szerepet kapott. Arról ne is beszéljünk, hogy Hófehérke sem önszántából kezdett takarítgatni a hét törpénél. A mesék aztán a korszellemnek megfelelően változtak, barátságosabbak és ártatlanabbak lettek, így létezhetnek mai formájukban.

De érdekesség, hogy még a modern rajzfilmekben is láthatunk szexuális utalásokat. Ezek többnyire némileg rejtett poénok formájában jelennek meg, amit a gyerekek még nem értenek, ám a készítőket ez nem zavarja, hiszen a felnőtt korosztályt igyekeznek megcélozni ezekkel. Így ők is végigülik a rajzfilmeket, és közben még jól is érzik magukat. Hasonló vicceket láthattunk már a Pindúr pandúrokban is, sőt, még az olyan modern rajzfilmekben is, mint a Shrek.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!