Te mit tennél, ha olyan termékekre lenne szükséged, amelyekből nem találsz számodra megfelelő verziókat a piacon? Jó néhány sikeres vállalkozóhoz hasonlóan a divatot és a tervezést régóta szerető Séllei Lilla is úgy döntött évekkel ezelőtt, hogy ha már nem sikerül rálelnie számára ideális táskákra anyukaként, akkor majd ő maga készíti el, álmodja meg azokat.
Ennek gyümölcseként bontakozott ki igazán a saját márkája, a Lilla Sellei Bags, amely csodálatos példája annak, hogy miért éri meg a minőségre és a fenntarthatóságra szavaznunk akkor is, ha táskákról van szó.
Honnan ered a divat és a tervezés iránti szereteted?
Már kiskorom óta a divattervezés érdekelt. Még alsós voltam, amikor a barátnőmmel már divatrajzokat, terveket készítettünk, kicsit később más barátnőimmel függönyből ruhákat varrtunk és divatbemutatókat rendeztünk a családnak. Hetedik-nyolcadikban volt rajzórán egy hosszabb, beadandó projektünk, divatkatalógust kellett készítenünk, rajzolnunk és ragasztanunk. Iszonyúan élveztem ezt a feladatot.
Aztán persze, ahogyan nőttem, egyre inkább azt éreztem, hogy ez egy elérhetetlen álom, és inkább csak hobbi lett a varrás. Mivel a 90-es években az anyukám sok ruhát maga varrt nekünk, így a ruhák otthoni elkészítése teljesen természetes volt a számomra, és a varrógépet is bármikor használhattam. Kezdetben ruhákkal próbálkoztam, de egyrészt nem voltam benne túl ügyes, másrészt pedig nem is elégítették ki a kreativitásomat.
A táskákat mindig is imádtam, és mivel sosem volt annyi zsebpénzem, hogy olyan és annyi táskát vegyek, amit szeretnék, adott volt, hogy elkészítem magamnak őket, főleg, amikor karácsonyra megkaptam életem első varrógépét. Emlékszem, már nyolcadik osztályban a saját magam által varrt táskával mentem bulizni, koncertekre. A gardróbom hamar tele lett, és a barátnőim, osztálytársaim is szerettek volna a táskáimból, így az is teljesen természetesen jött, hogy elkezdtem nekik is készíteni.
Hogyan és mikor sajátítottad el alaposabban a táskakészítés rejtelmeit?
Mivel az általános végén úgy éreztem, a divattervezés úgyis csak egy vágyálom, nem a helyi ruhaipari suliba mentem, hanem az egyik legjobb gimi magyar szakán kötöttem ki, hiszen az írás is mindig közel állt hozzám. Érettségi után aztán az Óbudai Egyetem könnyűipari szakán találtam magam, mivel jól ment a matematika és a fizika is, és ebben a képzésben találkozott a mérnöki énem a kreatív énemmel – egy mérnök diploma mégsem olyan megfoghatatlan dolog, mint a divattervező szakma. 2010-ben diplomáztam terméktervező szakirányon, és bár az egyetemen egy erős mérnöki képzést kaptam, azt el kell mondanom, a legtöbb dolgot, amit a táskatervezésről tudok, autodidakta módon sajátítottam el.
Minek hatására döntöttél úgy annak idején, hogy létrehozod a saját márkádat?
A saját márka teljesen organikusan alakult, már az egyetem alatt készítettem táskákat megrendelésre. A márkát 2007-től számítom, hiszen akkor választottam ezt a nevet a Facebook-oldalnak és ekkor indult a márka weboldala is, hála az akkori programozó pasimnak. Az egyetem után újságíróként dolgoztam, divat területen írtam előbb a cotcot.hu-nak, majd a hg.hu divatrovatáért feleltem, egészen 2012-ig, amikor megszületett az első gyerekem, és anyuka és szabadúszó újságíró lettem. Innentől kezdve fokozatosan tevődött át a hangsúly az írásról a táskákra.
Kik az elsődleges célközönségetek?
A márka életében a következő nagy változás 2015-ben következett be, amikor a második gyerekem is megszületett, akit már hordozni szerettem volna és hordoztam is. Sajnos akkor a kisbabák hordozása még nem volt ennyire mainstream, akkor indult ennek a felívelése. Kiegészítők alig voltak a piacon, hordozós övtáskából is csak inkább ősanyáknak és hippiknek tervezett stílusú darabok voltak.
Mivel évekig divatújságíróként dolgoztam, és nekem nem ilyen volt a stílusom, nem találtam megfelelő övtáskát a piacon. Elkészítettem hát magamnak. A termék egyből nagyon népszerű lett, az én igényem más anyukáknál is megvolt. Ráéreztem egy piaci résre.
Hányféle táska szerepel a kínálatotokban, és melyik fazont milyen alkalmakra ajánlod a leginkább?
Amikor az övtáska megszületett, akkor változott meg a márka koncepciója is, az egyedi megrendelésről átálltam a fix webshopos kínálatra. Először csak övtáskák majd hordozós hátizsákok is kaphatóak lettek, és azóta is fokozatosan bővül a kínálat.
Ahogyan nőttek a gyerekeim, úgy változtak a táskákkal kapcsolatos igényeim is, és a vásárlóim közül nagyon sokan törzsvásárlóim lettek, nekik is nőttek a gyerekeik, változott az élethelyzetük, így nekik is másféle táskákra volt szükségük. Így születettek meg az elmúlt években a koktéltáskák, a kis kézitáskák vagy éppen a variálható válltáskák is.
Mindegyik táskánk válasz egy élethelyzetre. Hátizsákból is már ötféle méretünk és fazonunk van. Ezek a legkeresettebbek, a weboldalon egy külön poszt és videós anyag segíti a vásárlókat abban, hogy megtalálják az ő igényeiknek, élethelyzetüknek leginkább megfelelő táskát.
A kisebb táskákból a mini válltáska az egyik legkeresettebb fazonunk, hiszen kitűnő választás nagyobb gyerekek anyukáinak, akár hétköznapokról akár egy városnéző nyaralásról van szó, ugyanakkor hordozáshoz is szuper kiegészítő táskának.
Milyen egyéb kiegészítőket készítetek még?
Vannak telefontokjaink, amik be is csatolhatóak a vállon viselhető táskáink mindegyikébe, de népszerűek a külön kapható neszeszerek, pénztárcák és a kozmetikai táskák is.
Mi szerinted manapság egy igazán jó táska titka?
A Lilla Sellei Bags darabokat azért szeretik az anyukák, mert nemcsak mutatósak és designosak, de strapabíróak és praktikusak is. Ezeket a táskákat mindennapos használatra terveztük, ezeket meg lehet pakolni, erősek, vízhatlanok, és az sem baj, ha a gyerek összekeni vagy éppen ledobjuk a földre, hiszen mosógépben moshatóak. A strapabírás és praktikum mellett pedig a grafikus férjem által tervezett egyedi mintáknak köszönhetően különlegesek, karakteresek és jól beazonosíthatóak.
Mivel biztatnál másokat, hogy tartós, minőségi táskákat válasszanak a fast fashion darabok helyett?
A mi táskáink szeretettel készülnek, és lelkiismeretesen. A táskákat jelképes áron hosszú évek múltán is megjavítjuk. Például, ha eltörik a táska csatja, mert a tulajdonosa rohanás közben rácsapta a kocsiajtót, akkor mi azt kicseréljük, így még hosszú évekig használhatja a táskát. De a fenntarthatóságot szolgálja a „Hozd vissza a táskád!” akciónk is: 5000 forintos vásárlási utalványért cserébe visszavesszük a táskákat, amiket javítunk és később second hand vásárokon 5000 forint alatti áron értékesítünk.
Milyen jövőbeli terveitek vannak?
Folyamatosan nagyon sok tervünk van! Tavaly év végén indult a törzsvásárlói programunk, az idei évet pedig februárban egy kapszulakollekcióval indítjuk, amit egy zártkörű party keretében mutatunk majd be. Tavaly elkezdtünk külföldi partnerekkel dolgozni, idén reméljük ezek a kapcsolatok tovább mélyülnek, és más partnerekkel bővülnek majd.
Nyitófotó: Lilla Sellei Bags