Létezik szerelem első látásra? Ezt mondja a pszichológus

Létezik szerelem első látásra? Ezt mondja a pszichológus

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Létezik szerelem első látásra? Ezt mondja a pszichológus

A filmekben és a regényekben gyakori, de vajon az életben is megtörténik? És valóban szerelemről, vagy inkább csak nagyon erős szexuális vonzalomról van szó? És ha létezik szerelem első látásra – lehet belőle hosszú távon is boldog kapcsolat, vagy az ilyen fellángolások mindig kihunynak?

Szerelem vagy vonzalom?

A vágy, vagyis az intenzív szexuális vonzalom az első látásra szerelem egyik jelentős aspektusa. Nem világos azonban, hogy az ilyen szerelemnek látunk-e más olyan jellemzőit is, amelyek a romantikus szerelemben gyakoriak, de a kéjvágyból hiányoznak. A potenciális szerelmesek első találkozása általában izgalmas, ahogyan az újdonság is izgalmas. Az érzelmek jellemzően akkor jönnek létre, amikor szembesülünk a körülményeinkben bekövetkező jelentős változással. Ez fejeződik ki a Coolidge-hatásban, amikor a hímek – és kisebb mértékben az emlősöknél a nőstények – megújult szexuális érdeklődést mutatnak, amikor új szexuális partnerrel ismerkednek meg. A szexuális vágy idővel jellemzően csökken, de a romantikus szerelem több mint szexuális vágy.

A romantikus szerelem két alapvető értékelést foglal magában: a vonzerőt és az értékelést. A vonzerő egyfajta mágnes, amely az egyik személyt a másikhoz vonzza azáltal, hogy azonnali érzelmi cselekvést vált ki, amely kiváltja a kapcsolatteremtés vágyát. A vonzerő átfogóbb, mint a puszta intenzív szexuális vágy, mivel magában foglalhatja a folyamatos együtt töltött idő iránti vágyat is. Az értékelés magában foglalja a partner tulajdonságainak és teljesítményeinek komplex értékelését, amely túlmutat az együttlét kívánalmán. A romantikus szerelem több mint puszta szexuális vonzalom. Magában foglalja a személy holisztikus, pozitív értékelését, beleértve a folyamatos együttlét kívánságát is. A szerelembe eséshez és a szerelemben maradáshoz egyaránt szükség van a vonzerőre és az értékelésre is.

Amikor első látásra beleszeretünk valakibe, olyan tulajdonságokat is vonzónak látunk benne, amiket a szemünkkel nem láthatunk; további, dicséretes tulajdonságokat képzelünk el, például kedvességet, bölcsességet és őszinteséget.

A vágy, amely a testre összpontosít, szintén magában foglalja a láthatatlan, kiszemeltünknek tulajdonított információkat, de ez a lehetséges szexuális tevékenységekre korlátozódik. Vagyis, amikor első látásra szerelembe esünk, nem kizárólag szexuális vágyat érzünk a másik iránt. Vágyunk arra, hogy a szexuális együttléten is túl is a közelükben lehessünk.

LightFieldStudios/istockphoto.com

Lehet tartós kapcsolat az első látásra szerelemből?

Bár a szerelem első látásra egy adott pillanatra korlátozódik, jelentős alapokat teremthet a tartós, mély szeretethez. Az első látásra szerelem során a kapcsolat intenzíven indul. A tanulmányok szerint a kezdeti szakasz minősége jelentős hatással van a későbbi kapcsolatra, ami idővel nagyobb minőségben és stabilitásban nyilvánulhat meg.

A „mézeshetek plafonhatásának” nevezett kapcsolódó jelenség arra a megállapításra utal, hogy a házasság minősége ritkán lesz jobb, mint a házasság elején, vagy azt megelőzően volt.

Ugyanakkor, a Specsavers nemrégiben 2000 brit megkérdezésével készült felmérése szerint az első látásra szerelemmel kezdődött kapcsolatok több mint fele (59%) még mindig tart. Ezek közül pedig majdnem minden ötödik (19%) kapcsolat több mint 40 éve tart.

Nyitókép: bernardbodo/istockphoto.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!