A legütősebb házi praktikák leégésre, ha már megtörtént a baj

A legütősebb házi praktikák leégésre, ha már megtörtént a baj

Címlap / Életmód / Egészség / A legütősebb házi praktikák leégésre, ha már megtörtént a baj

Minden bizonnyal te is odafigyelsz a bőrödre, és használsz naptejet, ám ebben a kánikulában a legnagyobb elővigyázatosság ellenére is megtörténhet a baj, akár néhány perc alatt is meg lehet pirulni a napon. Egy kis leégés miatt persze nem kell azonnal a sürgősségire rohanni, ha nem olyan súlyos a helyzet, egyszerű, bevált házi praktikákkal is csillapíthatod a kellemetlen tüneteket – cikkünkből kiderül, hogyan.

A jól bevált tejföl

Ha a leégés kezeléséről van szó, biztosan neked is beugrik a tejföl, mely a régi jól bevált praktikák közé tartozik.

A problémás területet kend be jó vastagon hideg tejföllel – vagy akár kefirrel –, és hagyd rajta egészen addig, amíg felmelegszik, majd hideg vízzel öblítsd le.

Mint minden égés, a napégés esetében is nagyon fontos a hűtés, miután lemostad a tejfölt, legjobb, ha letusolsz minél hidegebb vízzel.

Ne feledd, hogy amennyiben olyan súlyos az égés, hogy hólyagok is keletkeztek, tilos bármit is rákenni, és ez esetben irány a kórház.

Hűsítő aloe vera

Az aloe vera igazi csodaszer, melynek áldásos hatásait már máskor is bemutattuk, nem meglepő, hogy napégés esetén is bevethető, gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató tulajdonságainál fogva.

Ha tartasz otthon aloe vera növényt, akkor az egyik levelét levágva préseld ki belőle az aloe gélt, majd kend át vele a problémás bőrfelületet. 

De természetesen az aloe vera gél bolti változata is enyhülést hoz a sajgó bőrnek! 

Naponta többször ismételd, amíg el nem múlik a kipirosodás

Ecetes permet

Az ecet sokoldalúságáról már olvashattál nálunk, ez a tisztítószerként sem utolsó konyhai csodaszer napégés ellen is bevethető, ugyanis az ecet-sav nyugtatólag hat a megégett bőrre, ugyanakkor hidratálja is.

Legkönnyebben úgy viheted fel a problémás területre, ha egy spriccelő flakont megtöltesz ecettel – lehetőleg olyat, amiben nem volt semmilyen más vegyi anyag előtte –, és ráspricceled a bőrödre.

Amennyiben az arcod pirult meg, vattakorong segítségével tudod legegyszerűbben felvinni rá az ecetet.

Naponta néhány alkalommal ismételd, az ecetes permet segítségével bőröd lehámlását is megelőzheted.

Uborkás pakolás

Az uborkás pakolás nem csak a szem alatti karikák eltüntetésében verhetetlen, napégés ellen is bevetheted ezt a lédús zöldséget.

Magas víztartalmánál fogva természetesen hidratálja és nyugtatja bőrödet, ezáltal segíti a gyógyulást.

Legjobb, ha felhasználás előtt a hűtőben tároltad az uborkát – így lesz csak igazán hűsítő –, majd vágd fel vékony szeletekre, és fedd be vele testednek megpirult részét, és hagyd rajta legalább negyed órát vagy akár tovább, ameddig jólesik.

Az uborkás pakolást többször is megismételheted, akár a többi módszerrel felváltva alkalmazva.

Gyógyító kamilla

A kamilla jól ismert gyulladáscsökkentő és nyugtató hatásairól, így illóolaj formájában enyhébb égés esetén is bevethető.

Leégés esetén egyébként is ajánlott a hűtőfürdő, melynek hatását fokozhatod, ha hideg fürdővizedbe cseppentesz bele néhány csepp kamillaolajat – adhatsz hozzá levendulaolajat is.

Tölts el legalább 20 percet a hűsítő fürdőben, mely garantáltan enyhülést hoz bőrödnek.

Ha töményebben alkalmaznád a kamillát, egy marék szárított növényből – ne filteres teából – és fél liter vízből készíts főzetet, majd hűtsd le, és textil zsebkendőt vagy rongyot itass át vele, és azzal borogasd bőrödet.

Ismételd meg napi háromszor-négyszer, és biztosan javulni fog a helyzet

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!