A népi hiedelem és a bölcs szokásjog szerint Szent Márton napján ajánlatos volt libát enni. Úgy tartották, hogy „aki Márton napján libát nem eszik, egész évben éhezik”. Ez a nap jelentette a paraszti év végét, befejeződtek a gazdasági munkák.
A cselédek megkapták éves bérüket, s hozzá ráadásként egy szép kövér szárnyast: egy libát. Ezzel aztán napokig elvolt az egész család. Készült abból minden jó. A liba zsírja is kitartott még egy ideig.
A liba húsából a papnak is küldtek kóstolót, mégpedig a hátsó részéből. Innen a „püspökfalat” elnevezés. Olvass még a témában
Ilyen hatással lehetett rád, ha tizenévesen veszítetted el a nagymamádat
„Két telet húztam ki elhagyott házakban” – Hajléktalanok mesélnek a napjaikről
„Minden titkot elmondok álmomban” Furcsa dolgok, amiket alvás közben csinálunk
Mi az a Bayesiánus gondolkodás, és hogyan segíthet megnyerni a lottót?
„A bornak Márton a bírója” – azaz ezen a napon kóstolták meg az újbort. Mártont egyes borvidékeken az újbor védőszentjeként is ismerik.






