Leggyakoribb hibák a lakáshitel kiválasztása során

Leggyakoribb hibák a lakáshitel kiválasztása során

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Leggyakoribb hibák a lakáshitel kiválasztása során

A lakáshitel kiválasztása során számos hibába belefuthatsz, melyeket jobb elkerülni. Ezek közül is vannak gyakrabban előfordulók, melyekre kitérünk ebben a cikkben. (x)

Többféleképpen is lehet lakáshitelt választani

Sokan a saját bankjuknál veszik fel a lakáshitelt is, mert ott ajánlja például az ügyintézőjük. Vannak, akik összehasonlítják az ajánlatokat, mások pedig hitelszakértők segítségét veszik igénybe, hogy a megtalálják a legjobb lehetőséget.

Talán a legpraktikusabb a felsoroltak közül az összehasonlítós módszer, mely során látni fogod a különbségeket, és te dönthetsz a számodra legjobb lakáshitel konstrukció mellett. Így elkerülheted azt a csapdát, hogy azt ajánlják neked, amin a legnagyobb jutalékuk van.

Persze ilyenkor benne van az is, hogy mivel nem vagy szakértő, hibázol. De ha tudod, hogy mit kell nézni, és össze is hasonlítod az adatokat, akkor minimalizálható a hibázás lehetősége. Érdemes összehasonlítani a THM-et, a felvehető hitelösszeget, a maximális futamidőt, az összes költséget, sőt még az apróbetűs részeket is. Viszont például a teljes visszafizetendő összeget érdemes fenntartásokkal kezelni.

Ezért ne vegyél fel lakáshitelt a teljes visszafizetendő összeg alapján

Ez azt mutatja meg számodra, hogy mennyit kell összesen a bank számára fizetned a futamidő alatt. A teljes visszafizetendő összeget a kamat és a futamidő befolyásolja, viszont a bankok jellemzően egy átlagértéket mutatnak meg ebben a mutatóban, ami jellemzően eltér a hitelfelvétel során látott összegtől.

A futamidő fontossága

A hitelösszeg után a második legfontosabb paraméter a futamidő. Ez lehet 1-30 év is. Azonban közel sem mindegy, hogy mennyire veszed fel a kölcsönt. Minél hosszabb a futamidő, annál több lesz végül a visszafizetendő kamat összege. És ez nem pár forintban jelentkezik, hanem jelentős eltérésről van szó.

Sokkal többet kell visszafizetni alacsonyabb kamat esetén hosszabb futamidő vállalásával, mint magasabb kamatteher esetén, ha jelentősen rövidebb a futamidő. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy a havi törlesztőrészlet mértéke akár többszöröse is lehet rövidebb törlesztés esetén a hosszabb futamidőhöz képest. Egyéni preferencia dönt, hogy ki melyiket választja, melyiket tudja bevállalni.

Hogyan válasszunk lakáshitelt?

Már az eddigiekből is látható, hogy több tényező is van, ami befolyásolja a döntésünket. Természetesen fontos a visszafizetendő összeg is, mert ezzel válik láthatóvá, hogy egy kis kamatmódosítás vagy egy kis játék a futamidővel mennyi többletterhet eredményez.

Választani mégis az összes tényező együttes figyelembevételével kell. THM, futamidő, hitelösszeg – ez mind fontos. A THM-re ezek közül is nagy hangsúlyt kell fektetni, mert ez mutatja meg, hogy mennyire drága a hitelünk. De azért ne feledkezz meg az olyan paraméterekről sem, mint a különböző kedvezmények, az ügyintézés gyorsasága, közelben lévő bankfiók, és hasonló, elsőre lehet fel sem tűnő, mégis fontos dolgok.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!