A 15 legértékesebb gyógynövényünk

A 15 legértékesebb gyógynövényünk

Címlap / Életmód / Egészség / A 15 legértékesebb gyógynövényünk

Nem hiába teremtette a csodálatos természet ezeket a jótékony növényeket. Számos betegség hatékony gyógyszerei ezek. Lássuk – a teljesség igénye nélkül – a leghatékonyabb hazánkban is termő gyógynövényeket.

Apróbojtorján (Agrimonia)

Apró sárga virágú füzérszerű növény, Magyarországon két fajtáját ismerik, a közönséges parlófüvet és szagos parlófüvet. Európa szerte ismert növény, általában napos, száraz helyeken nő, mint a mezők, erdőszélek. Már az ókori Egyiptomban is ismerték és tisztelték a növény mágikus erejét.
Gyógyászat: belsőleg vastagbélgyulladás, hasmenés esetében alkalmazzák, amikor is négyóránként kell itatni a beteggel teát. Fertőző hasmenésnél is igen hatékony, mivel helyileg úgy hat, mint az antibiotikum. Gyulladásnál mérsékli a gyulladást és egyben a kórokozókra is hat. Gyomorfekélynél is nagyon hatásos.
Teakészítés: 1 púpozott apróbojtorjánt adunk 1/4 liter vízhez, forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk. Teakeverék májpanaszok esetén: apróbojtorjánt, közönséges galajt, szagosmügét 1:1 arányban összekeverünk, ebből 1 púpozott teáskanálnyit adunk 1/4 liter vízhez, forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk. [wikipedia]

Fekete áfonya (vaccinium myrtillus)

Termését és levelét is felhasználja a népi gyógyászat. Legismertebb a „hasfogó” hatása. Az erdélyi havasok jellegzetes gyümölcse, de Magyarország magasabb vidékein is megterem.

Gyógyászat: Gyümölcsbornak, likőrnek, szörpnek vagy teának elkészítve is nagyon jó hatású a bélflórára, mert ellenállóvá teszi a bél nyálkahártyáját az emésztési zavarokkal, krónikus bélhuruttal, bélfertőzésekkel, hasmenéssel szemben, és a szájbetegségeknél is jó szolgálatot tesz. A hasmenés, fogínygyulladás régről ismert gyógyszere. A levéből főzött tea epe- és hólyagbetegségek orvossága, vesetisztító. Levele cukorbajra jó, akár nyersen is.

Akác (Robinia)

Eredetileg Észak-Amerikából és Észak-Mexikóból származó lombhullató fa vagy cserje. Fehér vagy rózsaszín virágai fürtökben nőnek
Gyógyászat: Értékes gyógynövény, de csak virágát használjuk. Étvágyjavító, vizelethajtó, görcsoldó, gyomorsavtalanító hatásai a legismertebbek. Aromás hatásának köszönhetően az ízlelő receptorokat aktiválja, így az étvágyat javítja. A homeopátia az akác virágából főzött teát a gyomor savtalanítására használja.
Teakészítés: 1,5 gramm akác – ez kb 1 teáskanálnyi mennyiség – szükséges egy csésze teához. Forrázással készítsük el.

Fehér árvacsalán (lamium album)

Magyarországon az Alföld kivételével gyakori, üde gyomtársulások növénye.
Gyógyászat: Az árvacsalán húgyúti és emésztési problémákra (hasmenés, gyomorhurut, felfúvódás), valamint álmatlanság esetén javasolt. Külsőleg a korpa eltávolítására és a fejbőrviszketés enyhítésére alkalmazzák. A bőr és a nyálkahártya gyulladásaiban is hatékony, és jó gyógyszer a fehérfolyás ellen.
A különféle idegi problémák, valamint az emésztő-, a húgyúti és a légzőrendszer gyulladásinak kezelésére és a nyirokkeringés serkentésére ajánlott gyógykészítmények egyik alapanyaga. A virágos hajtásokat fürdők formájában végbéltáji gyulladások kezelésében alkalmazzák.
A fehér árvacsalán hatásos a magas vérnyomás ellen, elősegíti a kiválasztást, valamint gyulladásgátló hatású. Mai ismereteink szerint sem káros mellékhatását, sem mérgező voltát nem bizonyították.

Benedekfű (Cnicus benedictus)

Áldott vagy keserű bogáncsnak is nevezik népi nyelven, étvágyjavító és az emésztést serkentő hatású gyógynövény.
Virágzása kezdetén aratják.Árnyékos helyen kell szárítani, mert a napfényre érzékeny; azon hamar kifakul.
Gyógyászat: Jó emésztés- és étvágyjavító hatású szer. Fokozza a gyomorsav elválasztását. A népi gyógyászatban epehajtóként, így sárgaság ellen is alkalmazzák. Védi a májat. Más, hasonló hatású drogokkal előnyösen kombinálható.
Különösen nőgyógyászati panaszokra (erős és rendszertelen menstruációs vérzés csillapítására) és idegkimerültség ellen ajánlott. Antibiotikus hatása is van.
Teafőzés: Teában gyakran keverik citromfűvel. Ehhez mindkét növényből 2–2 teáskanálnyit forráznak le fél liter forró vízzel, és öt 5 perc múlva leszűrik. Naponta 2 csészényi ajánlott, fél órával az étkezések előtt.

Közönséges bojtorján (Arctium lappa)

Útszéleken, folyópartokon, nitrogénben gazdag, megbolygatott talajokon nő, időnként kiterjedt telepeket alkotva. Ismertebb nevén bogáncs.
Gyógyászat: A népi gyógyászat vértisztító orvosságnak használta, vizelethajtó és izzasztószerként. Serkenti az epe elválasztását, reuma és bőrbetegségek kezelésére is felhasználják. Olajokkal előállított kivonatait bedörzsölőszerként, fürdőolajként használják reumatikus fájdalmak ellen, de hajhullás, korpásodás kezelésére is alkalmazzák. A homeopátiában alkalmazzák reuma, méhelőesés és nedves bőrkiütések ellen.

Cickafark (Achillea)

Gyógyászat: A cickafark teája különféle női bajokra és hólyagproblémákra is jó. Olyan anyagokat tartalmaz, amelyek elállíthatják a vérzést, sőt nem csak külső, de belső vérzéscsillapító hatású is. Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonsága szintén hasznos sebek kezelésénél.
Egyes herbalisták a nemi szervekben lévő kelések kezelésére ajánlják a cickafarkat. A kamazulén görcsoldó hatása nemcsak az emésztőrendszer, de a méh sima izmait is nyugtatja, ezért a menstruációs görcsök ellen is hatásos. Kedvező a női medence szerveire, petefészek-gyulladásra ülőfürdő formájában alkalmazva.
Teafőzés: Az aprított és megszárított cickafarkfűből 1 púpozott teáskanálnyit 2,5 dl forróvízzel leforrázzák és 20-30 percnyi állás után leszűrik. Egész napra elosztva, éhgyomorra, vagy étkezések előtt fél órával fogyasztják.

Citromfű (Melissa officinalis)

A Közel-Keletről származik, a mediterrán éghajlatot kedveli.
Gyógyászat: Jól alkalmazható az ajakherpesz helyi kezelésére. [wikipedia] Teája és illóolaja is ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény. Szerepe van a depresszió oldásában is.
Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó a citromfű. Izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is ismert. Emellett javítja az emésztést, csökkenti a vérnyomást és a fejfájást és általános görcsoldó szer.

Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)

A növényt gyógynövényként használják. Fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot, cinket.

Gyógyászat: Jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, és sebgyógyító, ezért összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Oldja a letapadt nyákot, elősegíti a köpetképződést. A torok nyálkahártyáját bevonva enyhíti annak gyulladását, szünteti a köhögési ingert. Ártalmatlansága miatt a gyermekgyógyászatban is szívesen alkalmazzák. A mag csekély mértékű duzzadóképessége miatt néha hashajtó szerként is használatos.
Teafőzés: Csészénként 1 púpozott kanálnyi útifüvet leforrázunk, fél perc múlva leszűrjük. A naponta frissen elkészített teából 2 csészényit kortyolgatunk el. Vese- vagy epekőképződés esetén a teához napi 8 g magot kell a teával együtt bevenni.

Kis ezerjófű (Centaurium erythraea)

Nyugat-Ázsiában, Észak-Amerikában és csaknem egész Európában honos, erdős, bokros helyeken, nedves réteken található 1-2 éves növény. . A bogernyőben elrendezett, piros, vagy rózsaszínű, csillag alakú virágok, csak napsütésben nyílnak ki.
Gyógyászat: A gyógynövény bizonyítottan emésztést és epeműködést serkentő, étvágyfokozó hatású. Teáját fogyasztják puffadás enyhítésére, májbántalmak ellen és vértisztítóként. A homeopátia a friss növényt gyomorfájdalom csillapítására használja, amarum-ként, növeli a gyomorsav-elválasztást, az étvágyat – teakeverékek, keserű tinktúrák alkotójaként alkalmazzák. A népi gyógyászatban máj-, epe-, vesebajok, vérszegénység gyógyítására használják.

Vérehulló fecskefű (Chelidonium majus)

A mákfélék családjába tartozó, évelő gyom, és egyben kiváló gyógynövény. Áprilistól októberig virágzik. Virágzata 3-8 virágú ernyős, az alsó virág alatt apró murvákkal.
Gyógyászat: A fecskefűnek görcsoldó, salaktalanító, gyulladásgátló és vízhajtó hatása van. Külsőleg a bőr kóros elváltozásait (ekcéma, szemölcs, tyúkszem) kezelhetjük vele. Sejtosztódást gátló hatása fehérjebontó hatással párosul. Erősen mérgező hatású, így használata különös óvatosságot követel. [wikipedia]
Epebántalmak esetén használják a következő gyógyszert: 10 g gyökeret áztassunk 8 napon át 200 g borban vagy alkoholban, 8 nap múlva szűrjük le, és naponta kétszer-háromszor 15-20 cseppet fogyasszunk el.
Segíthet asztma és hörghurut esetén is. 1 csapott teáskanál szárított fecskefüvet forrázzunk le 1 csésze vízzel.
A tejnedvet tejjel vagy vízzel elkeverve hatásos szemcseppet kapunk, enyhíti a látásromlást.

Kamilla (Matricaria recutita)

Jótékony gyógyhatásai világszerte ismertek. Külső és belső gyulladásgátló hatása van. A kamillás gőzölés a nátha és a légúti betegségek egyik legprofibb ellenszere, oldja a köhögést, immunt erősít.
A torok, száj, fogíny gyulladásait is enyhíti, ha gargalizálunk vele. Teaként is gyulladáscsökkentő, nyugtató hatású, jó gyomorpanaszokra, bélgyulladásra, rosszullétre, hányingerre. Hasfájós gyermekek görcseit enyhíti. Szemgyulladás, kötőhártyagyulladás esetén langyos, kamillateás vattapamaccsal borogathatjuk a beteg szemét.
Külsőleg pattanásokra, tályogra, sebekre, körömgyulladásra is kitűnő, sőt, menstruációs- és szülési görcsöket is lerövidíthet. Kamillás ülőfürdővel gyógyíthatjuk vele a női panaszokat, fertőzéseket, aranyeret, hólyaghurutot.
Idegesség ellen, teaként fogyasztva nyugató, lazító hatású.

Tavaszi kankalin (Primula veris)

Magyarországon őshonos, évelő, lágy szárú faja. Gyökértörzsét, levelét és virágját is gyűjtik.
Gyógyászat: Elsősorban felső légúti hurutokban, a népi gyógyászatban még asztmatikus, köszvényes és neuralgikus panaszok, idegi eredetű fejfájás esetében és szívgyengeség ellen használják. Ha nehezen múló köhögést kell kezelni, ha a váladék nem akar felszakadozni, mindig beválik ez a magas szaponintartalmú gyógynövény. Különösen teaként oldja jól a nyúlós garatváladékot és könnyíti meg kiköhögését.

Kasvirág (Echinacea)

Az Egyesült Államok középső és keleti részének füves síkságairól származik. A bíbor kasvirág és a keskenylevelű kasvirág ismert gyógynövény (erősítik az immunrendszert és csökkentik a gyulladásokat).
Gyógyászat: Az influenza megelőzésében és a fertőzés tüneteinek kezelésében ma egyetlen más növénynek nincs olyan jelentősége, mint a kasvirágnak. Esetenként kemoterápiával kombinálva alkalmazzák. Csökkenti a fertőzés időtartamát, illetve mérsékli tüneteit.
Használható a meghűlések, allergiás panaszok és tünetek enyhítésére, a hörghurut, középfülgyulladás, mandulagyulladás, nőgyógyászati és húgyivarszervi fertőzések, valamint bőrgyógyászati kórfolyamatok és reumás eredetű betegségek kezelésére is. Szárított gyökéréből és leveléből ajánlott napi adag 1 gramm.

Orbáncfű (Hypericum perforatum)

A Kárpát-medence gyakori növénye. Antidepresszáns, közérzetjavító, enyhe nyugtató, valamint álmatlanság elleni hatásai miatt a középkorban hatékony „ördögűzőnek” tartották.
Pszichés és fizikai-egészségi állapotra való jótékony hatásai miatt gyógyhatású készítményként, recept nélkül kapható gyógyszerként mára világszerete több millióan szedik.

Gyógyászat: Megfelelően adagolva belsőleg, főleg gyógyteaként (de akár tinktúra vagy tabletta formájában is) alkalmazva gyógyítja: sebösszehúzó, sebgyógyító,visszérgyulladást-, aranyeret gyógyító hatású, hasmenés, idegi eredetű fáradtság, depresszió (a modern antidepresszánsokkal szemben kevesebb mellékhatással rendelkezik), szorongás, alvászavar

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!