10 lakberendezői hiba, ami tönkreteszi a konyhád kinézetét

10 lakberendezői hiba, ami tönkreteszi a konyhád kinézetét

Címlap / Otthon / Dekor / 10 lakberendezői hiba, ami tönkreteszi a konyhád kinézetét

A konyhánk megtervezésekor nem hagytam magamat befolyásolni: pontosan tudtam, mit és hogyan szeretnék. Ezt persze alapos felkészülés előzte meg a részemről, mert korábban már volt szerencsém aktívan részt venni egy lakás teljes körű felújításában, illetve hónapokat töltöttem azzal, hogy bújtam a lakberendezési és inspirációs portálokat. Az elképzeléseim tehát biztosak voltak mind az elrendezést, mind a látványt tekintve – talán emiatt is imádom annyira a konyhámat. Azonban néhány dologra nem árt odafigyelni, ha te is saját kútfőből szeretnél felújítani ezt a lényeges helyiséget az otthonodban. Lássuk, milyen szempontokra kell különös gondot fordítanod, melyek azok a lakberendezési hibák, amik tönkreteszik a konyhád kinézetét!

Logikátlan elrendezés

A konyha esztétikai látványa fontos kérdés, de nem az egyetlen szempont, amit figyelembe kell venned a megálmodása során. A rosszul megtervezett elrendezés nem csak furcsa külsőt eredményez, sajnos nem is funkcionál megfelelően:

a zsúfoltság éppúgy zavaró, mintha az átgondolatlanság miatt métereket kell gyalogolnod a mosogatógép és a mosogató között.

A készülékek és a szekrények elhelyezése tehát alapvetően lényeges szempont, és sajnos már meglehetősen korán kell dönteni róla: a kiállásokat a terveknek megfelelően, már jóval a bútor felrakása előtt kell elkészíteniük a szakembereknek.

Nincs meg a konyhai háromszög

A lakberendezők szerint a konyha funkcionális tervezése során egy háromszög mentén kell felépítenünk a helyiséget. Ennek oka nagyrészt a használatban rejlik, azonban vizuálisan is sokat számít, ha tartjuk magunkat ehhez az egyszerű alapszabályhoz.

A háromszög három végpontját a mosás (mosogató), a főzés (tűzhely) és a tárolás (edények) alkotja.

Ezeket lehetőség szerint úgy kell egymáshoz igazítani, hogy a három fontos pont minél szabályosabb háromszöget tegyen ki: az egyenlő távolság és a háromszög formája optikailag és funkcionálisan is meghatározza a konyha minőségét.

Rossz megvilágítás

Szintén a tervezés része, és nem lehet túl korán elkezdeni gondolkozni a világításon. Ez sokszor még nehezebb is, mint a kiállások pontos megtervezése, hiszen adott esetben előre kell látnotok, hol fog állni a konyhasziget és pontosan mekkora lesz, továbbá hova kerül majd az étkezőasztalotok (amit ekkor még valószínű meg sem vettetek), hogy pontosan felette lehessen a csillár. A világítás azonban nagyon lényeges kérdés a konyhában, legalább annyira fontos, minthogy elegendő konnektor álljon a rendelkezésetekre. 

Nem gondolsz a kisebb háztartási gépekre

A konyha megtervezése azért nagyon bonyolult feladat, mert teljesen össze kell állnia a fejedben egy képnek már akkor, amikor még csak a dolgok legelején vagytok. Jó példa erre, hogy nagyon korán el kell döntened, hol fogod elhelyezni a kisebb háztartási gépeket.

Praktikus helyen kell lennie néhány konnektornak, hogy a turmixodat, habverődet gond nélkül tudd használni, de a mikrónak, vagy akár a kávéfőzőnek, pirítónak is helyet kell találnod.

Rendetlen konyhához és akár kisebb-nagyobb káoszhoz is vezethet, ha mindenfele vezetékek futnak a konyhádban – ez ráadásul nem csak az esztétikai értékből von le, hanem még veszélyes is lehet.

Rossz minőségű, vagy túl színes szekrények

Sajnos a konyha nem az a helyiség, aminek a berendezésén túl sokat lehetne spórolni, és ennek több oka is van. A konyhát minden nap használjuk, ezért nem érdemes rossz minőségű alapanyagokat válogatni bele, mert azok idejekorán el fognak használódni.

Az élénk és feltűnő színek is sokszor kényesnek bizonyulnak, ami persze igaz a fehérre is, de utóbbinak nagy előnye a semlegessége.

Ha valaha szeretnél továbbadni a lakásodon, vagy akár csak a konyháid elemein, akkor az egyszerű és letisztult színekkel mindig sokkal könnyebb dolgod lesz, mint a feltűnő és rikító árnyalatokkal, amik nem mindenkinek nyerik el a tetszését.

Túl élénk vagy színes csempe

Az aktuális divatnak megfelelő, mintás csempe nem minden esetben időtlen sőt, inkább azt mondhatjuk róla, hogy egyáltalán nem hordoz múlhatatlan értékeket.

Mindig vannak aktuális divatok, amikről úgy tűnik, hogy örökre trendik maradnak majd, de ez sajnos nincs is.

Maximum néhány szezont, pár évet bírnak ki a köztudatban, de aztán idejétmúltak lesznek és így elértéktelenednek, ódonná válnak. A túl sok trendi megoldás idővel csak ront a ház, a konyha értékén, ráadásul a csempe cseréje gyakran nem egyszerű mutatvány – és még drága is. Ha hidegburkolatról van szó, akkor az egyszerű mindig elegánsabb és stílusosabb, így aztán hosszútávon is jobb befektetés.

Stílusnélküliség

Annak ellenére, hogy az erős és élénk színek hátrányosak lehetnek, elmulasztott lehetőség, ha semmilyen művészetet, különleges megoldást, vagy akár csak néhány egyedi árnyalatot nem csempésztek be a konyhátokba.

Ha mindenhol fehéret, vagy éppen szürkét, bézses színeket használtok, akkor azzal nem növelitek az otthonotok értékét, és a konyhátok megjelenése sem lesz hívogató.

Ha nem vagytok biztosak a dolgotokban, akkor már néhány cserélhető kiegészítő, mint amilyenek pl. a függönyök, a kaspókba tett fűszernövények, vagy éppen a krétafalak is sokat dobhatnak az összképen.

Kihasználatlan helyek

A legtöbb konyha sosem lehet elég nagy és nem lehet benne túl sok hely a tárolásra – főleg nem akkor, ha nincs lehetőség külön éléskamra kialakítására.

Átláthatatlan káosz lehet a vége, ha nem tudsz minden edényednek, kisgépednek helyet szorítani, és a főzés gördülékenységét is befolyásolja, ha sosincs kéznél az, amire szükséged van.

Ezt kiküszöbölendő mindig úgy készülj, hogy több helyed legyen, mint ami ránézésre kelleni fog: érdemes faltól-falig és a plafonig vinni a szekrényeket, célszerű kihúzható, vagy akár forgó polcrendszereket beépíteni, hogy tényleg ne maradjon egyetlen négyzetcentiméter se kihasználatlan. Üresen még mindig állhat a felső polc!

Üres hely a konyhaszekrények fölött

Újabb érv szól amellett, hogy a plafonig vigyétek a konyhaszekrényeket: ha nem így tesztek, rengeteg por fog megülni a tetejükön. Optikailag sem indokolt, hogy néhány centit kihagyjatok ezen a területen – ha nem is építitek be, tehát nem kerülnek ide tárolók, akkor is érdemes eltakarni. A konyhaszekrények felső része semmilyen valódi célt nem szolgál, ellenben nagyon nehezen hozzáférhetőek már csak a mennyezet közelsége miatt is. 

Nem jó választás a márványpult

Nem olcsó része a konyhákban a pult kiválasztása, ráadásul nagyon könnyű ezen a téren vakvágányra futni, ami akár többszázezres extra kiadást is jelenthet.

Jó példa erre az anyagválasztás: sokan döntenek a márvány mellett, ami viszont nem éppen a legjobb döntés ebben a forgalmas helyiségben.

Ez az anyag keménysége ellenére meglehetősen porózus állagú és könnyen elszíneződhet például a fűszeres, zsíros ételektől, vagy akár a vörösbortól (és akkor még nem is említettük, hogy érzékenyen reagálhat az ecet- vagy éppen citromsavra). Sokkal jobb választás a konyhába a gránit, vagy a kvarc, de ha szeretnétek olcsóbban megúszni a projektet, akkor a jobb minőségű, szintetikus anyagok is szóba jöhetnek.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!