VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Bár mindenki tudja, hogy van veszélyeztetett csoport, a koronavírus nem válogat: bárki megfertőződhet, és az eddigi tapasztalatok alapján senkinél sem kizárt, hogy súlyos állapotba kerül. Mégis, általánosságban a koronavírus nem hat ugyanúgy például a kisgyermekekre és az idősekre, az egészségesekre és a krónikus betegségben szenvedőkre, sőt, a nőkre és a férfiakra sem. Utóbbiak esetén a különbség több téren is megmutatkozik.
Különbségek a betegségben
Az egyik legszembetűnőbb különbség, amely eddig felmerült, a férfiak és a nők halálozási aránya. Az Egyesült Államokban például kétszer annyi férfi halt meg a vírustól, mint nő. Nyugat-Európában is hasonló a helyzet, ott az összes koronavírusban elhunyt beteg 69%-a férfi volt. Ugyanezt a mintát látták Kínában, és a világ más helyein is.
Hogy miért tűnik úgy, hogy több férfi számára lesz végzetes a betegség, mint nőnek, az egyelőre a kutatók előtt is rejtély.
Az egyik lehetséges magyarázat az eltérő immunreakció: a fehérjék, amelyek a vírusokat, így a koronavírust is érzékelik, így beindítják a szervezet ellenreakcióját, az X kromoszómákhoz köthetőek, és mivel ebből a nőknek kettő, a férfiaknak pedig egy van, a nők esetében az immunválasz kétszeres mennyiségű hatóanyagot szabadíthat fel, mint a férfiaknál – magyarázza az egyik lehetséges indokot Philip Goulder, az Oxfordi Egyetem immunológiai professzora a BBC-nek.
A különbségeket persze okozhatja az eltérő egészségügyi állapot, illetve a betegség előtt hozott életmódbeli döntésetek. A dohányzás például rengeteg olyan alapbetegség kialakulásáért – daganatos betegségek, szív- és érrendszeri panaszok, magas vérnyomás – felelős, amelyek végzetessé tehetik a koronavírusos fertőzést, és míg például Kínában a férfiaknak 50, a nőknek csak 5%-a dohányzik.
A cikk folytatódik, lapozz!