Új jelenség a koronaszomnia – és ahogy legyőzheted

Új jelenség a koronaszomnia – és ahogy legyőzheted

Címlap / Életmód / Egészség / Új jelenség a koronaszomnia – és ahogy legyőzheted

A felborult napi rutin és az állandó bizonytalanság is hozzájárulhat ahhoz, ha elkerül az álom. De mit tehetsz ellene?

A Covid-19-cel érkező stressz, és az ehhez kapcsolódó álmatlanság egy olyan tünet, amelyet a világ minden táján tapasztalnak. Az Egyesült Királyságban a Southamptoni Egyetem végzett 2020. augusztusi tanulmány azt mutatta, hogy az álmatlanságban szenvedők száma minden hatodikról minden negyedik emberre nőtt, és egyre nőtt az alvási problémákkal küzdők száma a közösségekben.

Kínában az álmatlanság 14,6%-ról 20%-ra emelkedett a csúcsleállás idején. A klinikai álmatlanság „riasztó prevalenciáját” figyelték meg Olaszországban, Görögországban pedig egy májusi vizsgálatban a válaszadók közel 40%-ának volt álmatlansága. Az „álmatlanság” szót 2020-ban többet keresték a Google-on, mint valaha.

Az inszomniával nem könnyű együtt élni, akár világjárvány van éppen, akár nincs. Az állandó elalvási nehézségeknek vagy a rossz minőségű alvásnak hosszú távú egészségügyi következményei lehetnek, beleértve az elhízást, a szorongást, a depressziót, a szív- és érrendszeri betegségeket és a cukorbetegséget.

Az alváshiány – amelyet az egészségügyi szervek az éjszakánként kevesebb, mint 7 óra alvásban határoznak meg – befolyásolja munkát is. Sok tanulmány kimutatta, hogy nagyobb valószínűséggel hibázik az, aki nem aludta ki magát, hiszen az álmatlanság tönkreteszi a koncentrációt, növeli a reakcióidőt és befolyásolja a hangulatodat.

Az, hogy ilyen sokan tapasztalunk álmatlanságot, a kihívást jelentő, „szinte bibliai” körülmények jelenlegi konfigurációjának köszönhető – mondja Dr. Steven Altchuler, pszichiáter és neurológus, aki az Egyesült Államok egyik legnagyobb, alvásgyógyászatára specializálódott orvosi szervezetének kutatóorvosa.

„Ha álmatlanságban szenvedsz, nem vagy egyedül – a világ nagy része is. Ez annak a változásnak a következménye, amelyet a Covid miatt tapasztalunk”

– mondja.
Álmatlanság koronavírus miatt
swissmediavision/istockphoto.com

Több tényező játszik szerepet. Először is megzavarták a mindennapi rutinunkat és környezetünket, ami megnehezítette a napi cirkadián ritmust. Normális esetben napjaink ébresztőórák, ingázások, szünetek és lefekvési idők szerint futnak, de a Covid-19 mindezt felrázta.

„Sok külső jelzést elvesztettünk, amelyek jelen vannak az irodai megbeszéléseken, a tervezett ebédszünetekben” – mondja Altchuler. „Amit csinálsz [távmunka közben], az megzavarja a tested óráját.”

Nem segít továbbá a stressz, a bizonytalanság vagy a veszteség sem, ami szintén az életünk részei lettek most.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»