Bár az ősz haj kifejezetten jól tud állni sokak számára, a legtöbben mégsem arról álmodozunk, hogy már harminc éves korunk előtt felbukkannak az első ősz hajszálaink. Ez viszont gyakran mégis így történik, és talán nem is gondolnád, de a genetika és egyéb életmódbeli, valamint egészségügyi tényezők (pl. pajzsmirigybetegség, vérszegénység, B12 vitaminhiány és bőrbetegség) mellett bizonyos élelmiszereknek is szerepük lehet ebben.
Vannak, akik kortól függetlenül kifejezetten stílusosnak tartják az ősz hajat, másokat pedig már néhány szál is hidegzuhanyként ér. Egy biztos: az ősz hajszálak senkit nem kerülnek el, de mégsem mindegy, hogy valaki a húszas évei elején vagy a harmincas évei végén, negyvenes évei elején kezd el őszülni. Mivel rengeteg ember van, akit kellemetlenül érintenek a korai ősz hajszálak – talán téged is – jobb, ha tudod, milyen élelmiszereket érdemes kerülnöd a természetes hajszíned megőrzése érdekében.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 Cukor és finomított szénhidrátok
A cukor és a finomított szénhidrátok igazi ásványi anyag és vitaminrablók. A fehér cukorral teli élelmiszerek gátolják az E-vitamin működését, amely többek közt a hosszú, szép és egészséges hajkoronáért is felel. Hogy ezt a folyamatot meggátold, lehetőség szerint a fehér cukor helyett válaszd inkább a mézet vagy más cukoralternatívát, például az eritritet vagy a xilitet édesítésre. Ezen felül pedig az előre csomagolt cukros nassolnivalókat, mirelit pizzákat és a hagyományos péksüteményeket is jobb, ha kerülöd.
Nap, mint nap számos csábító finomsággal találkozhatunk az élelmiszerboltokban, a cukrászdákban és a pékségekben: színes fánkok, turmixok és mázas sütemények hada vár ránk, de jobb, ha vigyázunk velük. A legtöbb ilyen édesség ugyanis mesterséges színezékeket tartalmaz, amelyeknek a túlzott fogyasztása csakugyan megfoszthat a természetes hajszínedtől.
Az állati eredetű fehérjék fogyasztását - vagyis azokat, amelyek a különféle húsokban, halakban, tejtermékekben és a tojásban is megtalálhatóak - is érdemes kerülnöd, ugyanis a test nem képes minden proteint megemészteni, hanem közvetlenül húgysavvá alakítja azokat. A felesleges mennyiségű húgysav pedig növeli a hajunk idő előtti őszülésének az esélyét.
Megannyiszor hallhattuk már, hogy az ízfokozók, mint például a nátrium-glutamát, nem feltétlenül előnyösek a szervezetünk számára. Ennek ellenére sok élelmiszerben, például a legtöbb zacskós levesben és sok mirelit húsban is megtalálhatóak, de szerencsére csak kis mennyiségben. Ha viszont rendszeresen és nagyobb mennyiségben fogyasztunk ízfokozót tartalmazó ételeket, az anyagcserénk, amely szintén jelentős szerepet játszik a hajunk egészségében és szépségében, kiegyensúlyozatlan lesz, és búcsút inthetünk a természetes hajszínünknek.
Természetesen mindannyiunk esetében elsősorban a gének játszanak szerepet abban, hogy mikor és mennyire kezdünk el őszülni. Azonban számos más ok is szóba jöhet, azokra viszont - akárcsak arra, hogy milyen élelmiszereket fogyasztunk - mi magunk is hatással lehetünk. Ilyen okok lehetnek a különböző gyógyszerek mellékhatásai, a dohányzás és a rendszeres stressz.
6/6 Természetes megoldások az ősz hajszálak késleltetésére
Ha természetesen szeretnél hatni a hajad színének megőrzésére, házi praktikákat is kipróbálhatsz. Például azt, hogy egy nappal hajmosás előtt belemasszírozol a hajadba egy evőkanálnyi kókuszolajat, és csak másnap reggel mosod le. A kókuszolaj ugyanis erősíti a hajgyökereket és fontos tápanyagokkal látja el a fejbőrt.
De az is segíthet, ha hetente kétszer-háromszor egy evőkanál fekete szezámmagot fogyasztasz, például egy reggeli zabkásába, ami sok más jótékony hatása mellett az őszülés lelassításában is segíthet.
Ha mindezeket a tényezőket és lehetőségeket figyelembe veszed, egészségesebben étkezel, és egy kiegyensúlyozott, nyugodt életmódra törekedsz, sokkal nagyobb esélyed van arra, hogy hosszabb ideig meg tudod őrizni a hajad természetes színét.