Kihozzák az állatot az emberekből a valóságshow-k!

Kihozzák az állatot az emberekből a valóságshow-k!

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Kihozzák az állatot az emberekből a valóságshow-k!

Korunk legnagyobb szociálpszichológusa nem csak elméleteket gyárt, hanem (ember)kísérlettel igazol, elméleteit próbálja átültetni a valóságba – jobbító szándékkal. Ám ez nem mindig sikerül. Hol az emberek kollektív hitetlensége, hol pedig a kísérlet végletessége az, ami – átmenetileg – gátat szab ennek. Többek között ez az – és csodálatos elméje -, ami Zimbardonak hírnevet hoz. Ahogy – átültetve ezt az elvet – ugyan ez hoz hírnevet és sok-sok pénzt a médiában.

A Stanfordi, azaz Zimbardo féle börtönkísérlet

Szinte mindenki ismeri a történet lényegi kérdését: hogyan csináljunk ösztönlényeket, állatokat az intelligensnek mondott, hitt emberből. A kísérletet az USA haditengerészete finanszírozta. Önkéntes diákok zárt élettérben – az egyetem alagsorában – foglyok és őrök szerepét játszották el.
Mivel az alanyok hat nap után már egymás testi és lelki egészségét veszélyeztették ,,állattá” vált viselkedésükkel, le kellett állítani a kísérletet. Az alanyok szigorú szempontok szerint kerültek kiválasztásra – pszichológiailag stabilnak voltak mondhatók.

A kísérlet körülményei

A kutatócsoport munkáját segítette egy olyan elítélt, aki a kísérletet megelőzően 17 évet volt fegyházban.

Zimbardo volt a börtönigazgató, az egyetem egyik hallgatója pedig az őrök főnöke. Az őrök saját maguk választották ki ruhájukat, tükrös napszemüveget viseltek a szemkontaktus elkerülése érdekében, ezen felül haza mehettek ,,munka” után.
Ezzel szemben a rabokat számokkal szólították, láncot viseltek bokájukon, és alsóneműt sem hordhattak. Míg az őrök kaptak némi szabadságot – és hatalmat, uralkodási teret a másik emberen – a kísérlet alatt, addig a rabok bele voltak kényszerítve a kiszolgáltatottság helyzetébe.

A modern Zimbardo kísérletek

Gondolom sokaknak feltűnt, hogy a valóságshow-k ugyanezen az elven működnek. Zárt környezet, kívülről irányított, komolyan befolyásolt élet, a szabadság, előny és hátrány érzésének adása és elvétele, komoly és folyamatos megfigyelés mellett – esetleges fizetségért.
A valóságshow-knál kicsit könnyebb a helyzet, hiszen a kiszolgáltató-kiszolgáltatott viszony nem ennyire éles, sőt folyamatosan változik, előny-hátrány helyzeteken alapul, melyhez hozzá jön még a szexualitás, a nemi szerepek kiélezése, ösztön szintre való leszorítása.

Etika és az átlag ember ostobasága

Ezen műsorok alkalmával gyakorlatilag a jutalom lehetőségéért cserébe megveszik az emberek lelkét, személyiségét, teljes egészében, nem törődve azzal, hogy az ott élőknek később nagyon komoly pszichológiai problémájuk lehet.
Etikátlannak is tartom, hiszen egy átlag ember nincs ,,képben” pszichológiában, szociológiában, így elhitetik vele, hogy játék az egész, sőt lemondanak emberi jogaikról – nem is tudva arról, hogy így legálissá tehetik a ,,kísérletet”, melyből a média profitál.
A nézőkkel pedig elhitetik, hogy ez egy szórakozás – holott manipuláció, melynek tárgya pszichológiai fogalom Zimbardo óta: dezorientáció, deperszonalizáció és deindividualizáció kiváltása szigorúan felügyelt, vezetett környezetben.

A börötön kísérletről Zimbardo

Részlet:
,,Viselkedésüknek, gondolkodásuknak és érzéseiknek szinte minden aspektusában drámai változások következtek be. Nem egészen egy hét alatt a bebörtönzés élménye (időlegesen) elmosta az egész addigi életük során tanult dolgokat; felfüggesztette az emberi értékeket, kikezdte az énképüket, és az emberi természet legtorzabb, legközönségesebb, legpatologikusabb oldala került felszínre.” (Wikipedia)

Film és könyv

Az emberi lélek és elme mélységes, ismeretlen összetevőivel játszani veszélyes, és akár komoly hatásai lehetnek nem csak a kísérletben résztvevőkben, hanem környezetükben is, akár azonnal, akár jóval később. Aki a téma iránt komolyabban érdeklődik, feltétlenül nézze meg a 2001-ben bemutatott német filmet, melynek címe: A kísérlet.
Ugyanezzel a címmel is készült 2010-ben másik film is. Érdemes elolvasni ezen felül Zimbardo könyvét, mely Lucifer-hatás címmel jelent meg.
A valóságshow-k, mint szórakoztató műsorok divatja már legalább egy évtizede népszerű. De milyen áron? Ki profitál és mit? Meddig süllyedhet még az ember, az erkölcs? Nem azoké, akik belesétáltak ebbe a csapdába, hanem azoké, akik ebből üzletet, ,,cirkuszt” csinálnak, nem törődve azzal, hogy az ember érző, összetett, és veszélyes lélek…

VIDEO Így tedd fel helyesen a kontúrt, bronzosítót és pirosítót

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!