11 kevésbé ismert fűszer az újévre

11 kevésbé ismert fűszer az újévre

Címlap / Életmód / Táplálkozás / 11 kevésbé ismert fűszer az újévre

Termésfűszerek, levélfűszerek, virágfűszerek, kéregfűszerek. A természet adománya mind, ami ízesíti és színesíti, gyógyítja és ápolja a testet és lelket egyaránt. Itt az újév, varázsoljunk új ízeket, tegyük mindezt jótékony fűszerek segítségével.

Angyalgyökér – a kolostorok angelikája

Már a középkorban is használták, főként kolostorokban termesztették ezt a különlegesen aromás, édeskésen kesernyés ízű fűszert. A növény gyökerét és levelét is saláták, főzelékek, mártások készítéséhez használhatjuk.Az angelika fogyókúrázók és diétázók növénye. Görcsoldó és emésztésjavító hatású. Táplálkozáskiegészítő készítményként, forrázathoz teaként, az egy-két éves növényi gyökereket hasznosítják, azt aprítják és szárítják. Készítenek belőle gyógybort is.

Áfonya – a finnek csemegéje

A hagyományos finn konyha kevés fűszert használ, de a vörös és fekete áfonyából készített ételek, mint például lepények, pirogok és levesek gyakori ízesítője ez az ízletes bogyó. Gyümölcskenyerek aszalt gyümölcsei közé csempészhetünk belőle, befőtteket különlegesebbé tehetünk általa, vadételek mellé pedig az ízek harmóniája végett használjuk.A tőzegáfonyát Németországban emésztést serkentő hatása miatt szeretik, máshol, így hazánkban is, inkább húgyúti problémák kiegészítő kezeléseként használják.

Borókabogyó – boszorkányság ellen

A középkorban szinte minden nyavalyára használták. Kis zacskókba tömve, ajtók fölé akasztva, még lidércek, démonok és boszorkányok elijesztésére is javasolták. Hazánkban vadon is előfordul. A belőle készített szószok, lekvárok, a vadételek elengedhetetlen ízesítője. Pácolásra is kiválóan alkalmas. Óvatosan használjuk, mert erőteljesen aromás fűszer. Télen, meghűléses náthás időszakban, hurutos megbetegedések kezelésére is alkalmazzák.

Gyömbér – a sokszínű fűszer

Ezt az átható illatú fűszert már évezredek óta ismerik. A süteményektől a húsételekig – de akár teaként – rendkívül széleskörű a felhasználása az európai konyhákban is. Ízletes kekszek és a mézeskalács alapanyaga is lehet.A gyömbérlé kitűnő regeneráló, immunerősítő, serkenti az emésztést és az étvágyat, elősegíti a méreganyagok kiürülését.

Izsóp – a középkori várak mellől

Nem is gondolnánk, de ez a növény már nagyon régről ismert és bizony már a középkorban is a leginkább használt növények közé tartozott. Leveleit és fiatal hajtásvégeit frissen felhasználhatjuk húsokhoz, salátákhoz, nagyon jól illeszkedik a burgonyából és babból készült ételekhez.A népgyógyászat szerint kiváló légcsőhurut és asztma ellen, gargarizálásra és teaként fogyasztva is.

Lestyán – a VIII. századból

Jellegzetes illata és íze a Maggi fűszerének titka. Vidéken ezért is nevezik maggifűnek. A zeller kiváló helyettesítője a lestyán, kellemesebb aromája miatt a gyerekek is szívesebben fogyasztják. A gyógyászatban vizelethajtó készítmények, teakeverékek egyik összetevője. Vesebetegeknek és várandós kismamának nem javasolt.

Pitypang – az egészséges gyomnövény

Zsenge tavaszi leveleiből salátát készíthetünk, ami ilyenkor telis-tele van vitaminokkal. Kiválóan idomul sajtokhoz, füstölt húsokhoz. Étvágyjavító és vizelethajtó hatású, már a népgyógyászat is szívesen használta. A csalán mellett a legkedveltebb gyógynövény. Enyhíti a köszvényes, reumás fájdalmakat.

Szerecsendió-virág – Indonéziából

Kevésbé intenzív aromájú, mint a szerecsendió. Kellemes és kevésbé átható ízt eredményez krémlevesek ízesítőjeként. A húslevesekbe téve a kurkumához hasonlóan nagyon szép színt kölcsönöz. A kurkumával egyébként nagyon jól harmonizál és a fűszerezésben jó párost alkotnak. A szerecsendióhoz hasonlóan emésztést serkentő, de a túlzott fogyasztásával vigyázni kell, mert nagyobb adagban bódító és mámorító hatású fűszer. Nemhiába számít stimuláló hatású afrodiziákumnak.

Szurokfű – avagy oregánó

Sokan használják, de még mindig nem eléggé ismerik ezt a kiváló fűszer- és gyógynövényt. Latin nevéből eredően gyakoribb az oregánó elnevezése. Virágos és leveles hajtásait használják fűszerezésre. Pizzák, paradicsomos ételek ízesítője, de levesekben is megállja a helyét. Emésztést javító, étvágygerjesztő, gyomorerősítő, de légúti betegségek kezelésére is alkalmazzák.

Üröm – az érdemtelenül mellőzött

Sajnos sokak figyelmét elkerüli ez a fűszer, pedig úton útfélen találkozhatunk vele. Kipróbálásra érdemes kacsa, liba, vadak, de akár a marhahús ízesítőjeként. Teája étvágygerjesztő, epeműködést segítő, de idegerősítő hatásáról is beszámol a népi gyógyászat.

Zsálya – a Dél-Európából származó csodaszer

Már a középkorban is termesztett fűszer és gyógynövény. Nem is gondolnánk, de még önmagában is megállja a helyét húsok ízesítőjeként, persze párosíthatjuk hozzá megszokott fűszereket is. Érdemes kísérletezni vele. Zsenge leveleit, de akár szárítva is adhatjuk paradicsomsalátákhoz, zöldségkészítményekhez, levesekhez, hús- és halételekhez. Fertőtlenítő hatású csodaszer. Teája szabályozza a vegetatív idegrendszer működését.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!