Így készül az őszi szélforgó és a papírsárkány

Így készül az őszi szélforgó és a papírsárkány

Címlap / Otthon / Hobbi / Így készül az őszi szélforgó és a papírsárkány

Vége van a nyárnak, de az időjárás ősszel alkalmas lehet a szabadtéri szórakozásra. Azokra az alkalmakra, amikor nem esik az eső, kitaláltunk két, egyszerűen elkészíthető játékot.

Őszi szélforgó

Szélforgókkal ősszel lehet leggyakrabban találkozni. Nem csoda, hiszen ilyenkor van elég szél a pörgetésükhöz. De a sokszínű forgók a színvilágukkal is nagyon jól illeszkednek az ősz tarka forgatagához. Ezért nem spóroltunk mi sem a színekkel az útmutatónkban.

Hozzávalók

szivárványpapír az ősz színeit idéző, színes papírlapok vékony pálca 2 mm átmérőjű színes fagyöngyök  12 mm átmérőjű színes fakorongok szög kalapács olló ragasztó

Elkészítés

A szivárványpapírból vágj ki 20 x 20 cm nagyságú négyzeteket. A színes papírlapokból is vágj ki ugyanekkora négyzeteket.  A színes négyzeteket vágd szét az átlóik mentén, majd a kapott háromszögeket ragaszd a szivárványpapírok hátoldalára úgy, hogy egy lapon mindig négy különböző szín legyen. 

Utána vágd be ollóval mindegyik négyzetet az átlói mentén úgy, hogy 2 cm maradjon a középpontig. Fordítsd úgy, hogy a szivárványpapír legyen felül, majd a négy sarkot hajtsd be a középpontig. A korongot és a fagyöngyöt fűzd fel a szögre, ezt kb. 2 cm-re a papírlapok hegyétől szúrd át rajtuk, ugyanígy a lap középpontján is, majd fűzz fel még egy fagyöngyöt. Végül mindezt rögzítsd a kalapáccsal a pálcán. Ügyelj arra, hogy a forgó szabadon tudjon mozogni a szárán.

Papírsárkány őszre

Ősszel gyakran fúj a szél. Használjátok ezt ki, és menjetek ki a szabadba papírsárkányt röptetni. Az előállításához válasszatok őszi színeket. 

Hozzávalók

2 könnyű, kb. fél cm átmérőjű pálca (nádszál is jó), az egyik 90, a másik 70 cm hosszú kb. 100 x 85 cm-es vékony, erős papír (pl. selyem-, pausz-  vagy zsírpapír), esetleg műanyag fólia ragasztó zsineg

Elkészítés

Először kötözd össze erősen a két pálcát merőlegesen egymásra, 20 cm-re a hosszabbik egyik végétől. Ezután vágd be v-alakban a pálcák végeit, és feszíts ki rájuk körben jó erősen egy zsineget. 

Ezt a vázat fektesd a papírra, és vágd körbe úgy, hogy a papír 5 cm-rel mindenhol túlérjen. Ezt az 5 cm-t hajtsd vissza, és ragaszd le. Ekkor már megteheted, hogy a sárkányodat tetszés szerint díszíted, színezed. 

A hosszabbik pálcán keresd meg a pálcák találkozási pontja és a csúcsok közti két felezőpontot. Itt lyukaszd át a papírt a pálca két oldalán. A lyukakon fűzz át egy kb. egy méteres zsineget úgy, hogy a pálca egyik oldalán átdugod, a másik oldalán vissza. Kötözd oda a pálcához, emeld meg vele a sárkányt, és jelöld meg, hogy a zsineg melyik pontján van egyensúlyban. A farkat egyszerűen hosszú zsinegre kötözött papírdarabokkal állíthatod elő. A leghosszabb zsineget, amellyel a sárkányt a magasba akarod engedni, a megjelölt egyensúlyi ponthoz erősítsd. Ezek után már csak a jó szélre kell várnod. 

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!