Így készül a finn mézeskalács, az illatos-omlós piparkakku

Így készül a finn mézeskalács, az illatos-omlós piparkakku

Címlap / Életmód / Receptek / Így készül a finn mézeskalács, az illatos-omlós piparkakku

Be kell vallanom, a mennyei finn mézeskaláccsal, a piparkakkuval első körben nem a finnek, hanem az észtek révén találkoztam, de biztos vagyok benne, hogy a recept így is meglehetősen autentikusnak számít.

Hogy a szinte egész világon hódító mézeskalács miben különbözik északi rokonainknál a világ más népeinek kekszeihez képest, azt nehéz lenne határozottan megmondani, bár a fűszerezés és a puhítás elég egyedi. 

Azt persze nem állítom, hogy nincs olyan, aki a Balti államokon kívül is hasonlóan készítené a karácsonyi süteményt, de talán nem is ez a legfontosabb – hanem az, hogy ezzel a recepttel egy tényleg elronthatatlan ünnepi finomságot készíthetsz.

Így készül a piparkakku

Hozzávalók

  • 2,5 dl méz vagy melasz
  • 150 gramm cukor (a legjobb a barna cukor)
  • 150 gramm vaj
  • 2 teáskanál sütőpor
  • 500 gramm liszt
  • 1 tojás
  • ízlés szerinti mennyiségben őrölt gyömbér, őrölt szegfűszeg, őrölt fahéj, vanília aroma

Elkészítés

A mézet és a vajat egy kis tálban kezdd el melegíteni, és kevergesd, amíg egynemű nem lesz. Lassú tűzön végezd a műveletet, mert az édes keverék könnyen odaég. Ha már homogén a szirup, szórd bele a fűszereket, és forralj még rajta egyet, aztán tedd félre kihűlni. Finn barátaink előszeretettel teszik ki a lábast a hóba, de te a konyhapulton is hagyhatod, a lényeg, hogy ne legyél türelmetlen, mert a tésztát kézzel kell majd gyúrnod, és nem jó, ha a forró méz megégeti a kezedet.

Ha a szirup (aminek nem mellesleg valami egészen mennyei illata lesz a fűszerektől) már kihűlt, akkor egy tálba szitáld bele a lisztet, a cukrot és a sütőport, üsd rá a tojást, majd csurgasd rá a mézes vajat is, és kezdd el kevergetni, amíg a folyadék szép lassan fel nem veszi a lisztet.

Mikor a tészta összeállt, hintsd meg a tetejét egy kevés liszttel, majd folpackba csomagolva tedd egy éjszakára, de legalább néhány órára a hűtőbe. Nem baj, ha egy kicsit még lágynak érzed, mert a hűtőben sokat fog szikkadni.

Ha esetleg túl száraz, morzsalékos lenne a tészta, amikor kiveszed, melegíthetsz még egy kis mézet, és átgyúrhatod azzal, hogy meglágyuljon. Én gyakran használom ezt a trükköt, ha nem alakul minden a terveim szerint, és még sosem rontotta el az eredményt.

Innentől már csak a mókás rész van hátra: a tésztát nyújtsd körülbelül 3 mm vastagságúra, szaggass belőle tetszőleges formákat, és 170 fokos sütőben süsd aranybarnára. Vigyázz, mert nagyon gyorsan sül, és gyorsan meg is ég!

izhairguns/istockphoto.com

Díszítés és tárolás

Ha a tészta kihűlt, bevonhatod vagy díszítheted tojáshabbal: ehhez egy tojás fehérjét néhány csepp citromlével kezdj el felverni, miközben fokozatosan adagolod hozzá a porcukrot addig, amíg nagyon sűrű habot nem kapsz. Az utolsó trükk ez után következik: ha a cukros hab is megszáradt a piparkakkun, akkor tedd a kekszeket egy zárható dobozba vagy egy zacskóba, és dobd melléjük egy narancs, vagy egy alma lehámozott héját. Egy nap alatt a kekszek így finomra puhulnak, mégis frissek és ropogósak maradnak, ráadásul ha lehet, még fantasztikusabb lesz az illatuk!

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!