Képességek és érdeklődési területek: Hogyan találjuk meg az ideális munkát?

Képességek és érdeklődési területek: Hogyan találjuk meg az ideális munkát?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Képességek és érdeklődési területek: Hogyan találjuk meg az ideális munkát?

Egy átlagos ember életében nagyjából tizenkét alkalommal vált munkahelyet. Ez pedig jellemzően nem egyetlen területen belül történik. Ahogy változnak igényeink, érdeklődési köreink, úgy változhatnak preferenciáink is, amik alapján munkát keresünk. Ez pedig nemcsak friss diplomásként jelenthet nagyobb fejtörést, hanem öt-tíz-tizenöt év szakmai tapasztalattal a hátunk mögött is. Cikkünkben ahhoz nyújtunk átfogó segítséget, hogyan találhatjuk meg, milyen munka illik hozzánk! (x)

Sorsfordító időszakok a munkakeresésben

Számos olyan helyzet előfordulhat az életünkben, ami munkakeresésre ösztönöz minket. Lehet ez az érdeklődési körünk változása, a munkahelyi kiégés vagy épp egy elbocsájtás is. A legtöbbeknél azonban az alábbi három esemény hatására születik meg az elhatározás a munkaerő piacra történő kilépésre.

Érettségi után

Lezárul életünk egy szakasza, ami után döntenünk kell. Folytatjuk tanulmányainkat az egyetemen, OKJ képzésben veszünk részt, vagy fejest ugrunk a munkakeresésbe? Ezek ráadásul nem is mindig zárják ki egymást, hiszen sok diák vállal munkát tanulmányai mellett. Ez ideális időszak arra, hogy részt vegyünk különböző gyakornoki programokban és kipróbáljuk magunkat több területen is. Ezek segíthetnek választ szerezni arra a kérdésre, hogy „Milyen munka illik hozzám?”, miközben a tanulmányi ösztöndíjak, Erasmus programok és családunk támogatása védőhálót biztosítanak a számunkra.

Diploma után

A felsőoktatás lehetőséget nyújt arra, hogy mélyebben elmélyedj azokban a témákban, amelyek érdekelnek, az elmélet azonban nem egyenlő a gyakorlattal. Frissdiplomásként vagy már az egyetemi évek alatt érdemes részt venni állásbörzéken és tájékozódni a karrierlehetőségekről szakterületeden. A junior pozíciók pedig kiváló lehetőséget nyújthatnak arra, hogy egy tapasztaltabb kollégától tanulj, miközben még fizetést is kapsz érte. Ne félj kérdezni és legyél nyitott a visszajelzésekre!

Családalapítás előtt

A gyermekvállalás nemcsak a költségeink hirtelen megnövekedésével járhat, de hosszú távon is érdemes gondoskodni anyagi biztonságunkról. Ez gyakran jelent munkahelyváltást is a magasabb fizetés, a jobb juttatási rendszer vagy rugalmasabb céges kultúra érdekében. Ma már például az is széleskörben elfogadott, hogy az édesapák is otthon maradhassanak párjukkal és újszülött gyermekükkel az első hetekben és GYES-re is mehetnek.

Bármelyik szituációban is vagyunk éppen, a döntés előtt érdemes összegeznünk, mit várunk leendő munkahelyünktől és tájékozódni a lehetőségeinkről, mielőtt döntést hoznánk a jövőnkről.

Tippek az ideális állás megtalálásához a személyiséged alapján

A személyiségtesztek sokat segíthetnek a számodra megfelelő karrierút megtalálásában. Számos munkaerőközvetítő cég alkalmazza őket a felvételi folyamat során.

Népszerű személyiségtesztek, amiket érdemes kipróbálnod:

  • DISC: A dr. William Marston által kidolgozott DISC-személyiségteszt négy alapvető csoportba sorolja a személyiségtípusokat dominancia, befolyásolás, kitartás és szabálykövetés alapján. Ez hozzájárulhat, hogy megtaláld, milye területen éreznéd magad a legotthonosabban, például vezetőként, segítő szakmában, nővérként vagy tanárként, elemzőként, esetleg kommunikációs területen.
  • Myers-Briggs-típusindikátor: Katharine Briggs és Isabel Myers személyiségtesztje négy dimenzió szerint tizenhat kategóriába sorolja a személyiségtípusokat. Mivel mindegyik kap egy-egy találó jelzőt is, ha teljesen tanácstalanok vagyunk karrierutunkat illetően, ezek segíthetnek a tájékozódásban. Az MBTI-teszt ráadásul fél óra alatt kitölthető.
  • Nagy Ötös: A hatvan kérdésből álló teszt öt nagy személyiségtípust különít el lelkiismeretesség, barátságosság, érzelmi stabilitás, extraverzió és a tapasztalatokra való nyitottság alapján. Kitöltésével jobban megismerhetjük magunkat és munkahelyi igényeinket is, így jobb képet kaphatunk érdeklődési köreinkről és preferenciáinkról.

Gondolkodj a múltbeli tapasztalatokon!

Gondolj vissza azokra a korábbi munkahelyeidre vagy projekjeidre, amelyek örömet szereztek számodra. Vizsgáld meg a feladatokat, felelősségi köröket és készségeket, és határozd meg, hogy azok mennyire illeszkednek a személyiségi jellemzőidhez. A hétköznapok során hajlamosak vagyunk átsiklani a kellemetlenségek és az izgalmas kihívások felett, de érdemes visszagondolni rájuk, ha a jövőnkről döntünk!

Ne félj a karrier tanácsadótól!

Karrier tanácsadók, business coachok és HR-esek is sokat segíthetneka számodra megfelelő szakterület megtalálásában. Érdemes lehet igénybe venni a szolgáltatásukat például karrierváltás előtt vagy kiégés után is.

Beilleszkedés a munkahelyen

A kommunikáció a kulcs!

A szakmai tapasztalatoknál ma már sok helyen fontosabbak az úgynevezett soft skillek. Ezek közé tartozik az empátia, a nyílt és őszinte kommunikáció, valamint a csapatmunka is. Ez nemcsak a személyes kapcsolatok építéséhez járulhat hozzá, hanem az üzleti igények jobb megértését is elősegítheti. Ha vezetői pozícióra pályázol, ezeket is érdemes szem előtt tartani.

Kezeljük helyén a stresszt!

A stressz mindennapi élet velejárója, különösen egy munkahelyen. Fontos azonban, hogy megtanuljuk a helyén kezelni, hiszen könnyen megkeserítheti a személyes kapcsolatainkat is. A rendszeres mozgás, bizonyos légzőgyakorlatok és a delegáció is hozzájárulhat a stressz csökkentéséhez. Ha például rendszeresen kell szűk határidővel dolgoznunk vagy túlóráznunk, beszéljünk a főnökünkkel és dolgozzunk ki egy megoldást a munkamennyiség csökkentésére, a hatékonyság növelésére vagy a határidők kezelésére.

Figyeljünk a munka-magánélet egyensúlyára!

Különösen azok számára nehéz ennek az egyensúlynak a megőrzése, akik rendszeresen dolgoznak otthonról. A munkahely és a személyes tér közötti határok könnyen elmosódnak és azt vehetjük észre, hogy már lement a nap, de még mindig dolgozunk. Állítsunk be időzítőket és ha tehetjük, különítsük el munkaállomásunkat mentális egészségünk érdekében!

Az ideális munkahely megtalálása hosszú folyamat, ami egyben önismereti utazás is. Szánd rá az időt és ne félj a változástól!

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!