Káros lehet az uszoda és a csapvíz egészségünkre

Káros lehet az uszoda és a csapvíz egészségünkre

Címlap / Életmód / Egészség / Káros lehet az uszoda és a csapvíz egészségünkre

A Budai Allergiaközpont 430 óvodás gyereket vizsgált meg, és arra jutottak, hogy a klóros uszodai vízben zajlott edzések összefüggésbe hozhatók a bronchiolitis kockázatával. Kutatások azt is kimutatták, hogy egy átlagos fürdés alatt annyi klór jut a szervezetünkbe, mintha meginnánk 6-8 pohár klóros vizet. Tudjuk, hogy a klór nem tesz jót, de egy olyan szükséges rossz, ami nagyobb problémát előz meg: a járványos megbetegedéseket.

Mi a bronchiolitis?

Az alsóbb légutak gyulladásos megbetegedése kisgyermekkorban. A légutak nyálkahártyája begyullad, a nyálkahártya sejtjei pusztulni kezdenek, így akadályozzák a légzést.

Okozója alapesetben a dohányfüst, a gyermekközösségek, és ha a gyerek anyatej helyett tápszert kap. Ezen felül okozhatják még vírusok is.

Tünetei az orrdugulás, étvágytalanság, láz, nyugtalanság, vagy akár a hányás. Tucatjával ismerünk olyan gyerekeket, akiket gondosan ellátnak, mégis folyamatosan betegek.

A klórról

A klór szükséges rossz, hiszen fertőtlenítő, kórokozó ölő hatása révén megvéd minket a fertőzéstől, a járványoktól.

Nem elemi klórt juttatnak az ivóvízbe, hiszen a klór nagyon mérgező, roncsolja a tüdőt, annak nyálkahártyáját, ami lehetővé teszi a légzést.

Amikor klóros vizet iszunk, klórvegyületet tartalmazó vízben fürdünk, az kölcsönhatásba kerül a szervezetünkben lévő anyagokkal, a bőr alatti rétegekkel, ami gyengébb immunrendszer esetén elősegíti a különböző bőrallergiákat – még a parlagfűre való érzékenységet is.

A klóros víz ivása

A Birminghami Egyetem tanulmányai szerint – 400 000 kisgyermek adatait elemezték – megfigyelték, hogy azok között a terhes anyák között, akik sok klórt tartalmazó vizet ittak, vagy folyamatosan abban tisztálkodtak terhességük idején, nőtt a fejlődési rendellenesség lehetősége a babánál.

80 százalékkal nőtt a lyukas szív, 50 százalékkal pedig a farkastorok megjelenésének lehetősége.

Ezt a trihalometán okozza, mely a klórozás egyik mellékterméke, mely úgy keletkezik, hogy a klór reakcióba lép a vízben lévő szerves anyagokkal.

Ez csak magas klórtartalmú víznél van így.

THM vegyületek hatása

A THM vegyületek határérték feletti megjelenése az ivóvízben felnőtteknél is okozhat problémát, szív- és érrendszeri betegségeket, emésztőrendszeri daganatokat, hólyagrákot.

Laboratóriumi kísérletek kapcsán egyértelműen kiderült, hogy daganatot okozott a kísérleti állatokban. Robert Moris kutató egyértelmű szoros kapcsolatot mutatott ki.

Azok, akik negyven évig klóros vizet fogyasztottak 70 százalékkal nőtt a rák esélye. A csapda az, hogy minél messzebb kerül a klóros víz a klórozás helyétől, annál kevésbé érződik rajta a klórszag, ám annál több benne a káros anyag.

Jogos a félelem?

A városiak számára a strand az egyetlen olyan hely, ami lehetőség a hűsölésre. A kisgyermekek bőre vékonyabb, nagyobb károkat okoz a klór, és fejlődő korban vannak.

Immunrendszerüket legyengíti a mindennapos klórozott vízben tartózkodás, és bár kevesebb klórt tartalmaz az ivóvíz, mint a medence vize, mégis mindennap kitesszük őket ennek a fürdetéskor, a csapvíz fogyasztása alkalmával.

Belgiumban a klórmentes víz használatára tért át sok, gyermekes család, és a gyerekeknél előforduló betegségek jelentős része eltűnt. Ivásra itthon is lehet kapni bébi vizet, víztisztító berendezést, a strandon a megoldás a klórmentes vizet adó zuhany használata, a fürdetés pedig fürdetés legyen, ne órákig tartó pancsolás.

Ésszel strandoljunk

A nem szabad vízi strandolás jó dolog, de érdemes ésszel tenni, mivel a strand párájával is plusz káros anyagok jutnak szervezetünkbe, a gyerekek fejlődő szervezetébe.

Most még meg kell békülnünk a klórral, mert nincs egyéb alternatíva, de ahol lehet, ki kell kerülni, ésszerű keretek között védeni kell gyerekeink fejlődő szervezetét, nem csak a strandon, hanem a mindennapokban is.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!