A kérdés, amire sosem gondoltál: vannak jobb és bal mancsos kutyák?

A kérdés, amire sosem gondoltál: vannak jobb és bal mancsos kutyák?

Címlap / Életmód / Család / A kérdés, amire sosem gondoltál: vannak jobb és bal mancsos kutyák?

Lehet, hogy eddig soha eszedbe sem jutott a kérdés, de tudjuk, most, hogy feltettük, már nem tudsz meglenni a válasz nélkül. Aggodalomra semmi ok, már mondjuk is!

Minden kutyatartó megmondhatja, hogy a kutya teljes értékű családtag, és minden blöki egy külön személyiség, akiről, ha eléggé odafigyelnek rá, egészen meglepő dolgok derülhetnek ki. Akárcsak az emberek, a kutyák esetében vannak egyedi tulajdonságok, amikől csak a közeli ismerősök tudnak. Például, hogy mennyire szeret vagy éppen utál egy-egy szagot, milyen felületen szundít a legszívesebben vagy éppen van-e kedvenc játéka, ami segít neki megnyugodni vihar idején.

De vajon az embereknél előforduló balkezesség is létezik a kutyáknál?

Kapaszkodj meg: a tudomány szerint igen! Dr. Katy Nelson állatorvos a Reader’s Diegestnek elmondta: új, friss kutatások azt találták, hogy a kutyák esetében is lehet dominancia a jobb vagy bal kéz, pontosabban mancs között.

A kutyák agyának felépítése nagyon hasonló az emberi agyhoz, és a mancs preferencia a domináns agyfélteke függvénye. Az agy bal oldala irányítja a test jobb oldalát, és fordítva.

– magyarázza dr. Nelson.

Míg az emberi populáció mindössze 10% -a balkezes, a kutyák látszólag sokkal egyenletesebben oszlanak el a mancs preferenciája alapján. A vizsgálatok eddig azt mutatták ki, hogy a kutyák körülbelül 34%-a bal mancsos (az emberek körében nagyjából 10% a balkezesek aránya, noha pontos számot nehéz mondani, hiszen sok balkezest – egyébként nagyon helytelenül – még arra neveltek, hogy a „jó” kezét használja), 29%-a jobb mancsos. Nagyjából 37%-uk pedig ambilaterális, ami azt jelenti, hogy a jobb és baloldali mancsaikat is egyformán tudják használni.

A tudósok azt is megállapították, hogy azon kutyák esetében is, ahol van mancs preferencia, a különbség a két mancs ügyessége között kisebb, mint általában az emberek esetében.

De hogyan is vizsgálják, hogy milyen mancsos egy kutya?

Az állatok viselkedésének vizsgálatára többféle teszt létezik. Vannak, akik azt nézik, hogy amikor ülő helyzetből elindul a kutya, melyik lábával lép először. Mások azt vizsgálták, hogy a játékba rejtett jutalomfalatok kiszedéséhez melyik lábával hányszor érinti meg a kutya a játékot.

Ugyanakkor vannak kutatók, akik megkérdőjelezik, hogy van-e egyáltalán általános preferencia, vagy a kutyák csak bizonyos tevékenységekhez használják nagyobb valószínűséggel az egyik lábukat, és egy más cselekvéshez már a másikat fogják bevetni.

De számít ez az egész valamit?

Azon túl, hogy a kérdés érdekes, a jobb vagy bal mancsosság hosszú távon talán segíthet jobban megérteni az állatok viselkedését és személyiségét is. Bár még további kutatások szükségesek, hogy bármi biztosat kijelenthessünk, eddig úgy tűnik, hogy a jobb mancsos kutyakölykök talán sikeresebbek lesznek segítőkutyaként.

Összességében azonban, akárcsak az embereknek, egy kutyának is bonyolult és csodálatosan összetett személyisége van. Ezt pedig a vele született tulajdonságok éppen úgy befolyásolnak, mint ahogyan a környezete alakít. Így akármelyik mancsával írná is alá a nevét a kutyád, azon nem változtat, hogy neked biztosan ő a legokosabb négylábú a világon.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!