Amikor mindenki dolgozik, ki marad a gyerekkel? Így válassz jól bébiszittert

Amikor mindenki dolgozik, ki marad a gyerekkel? Így válassz jól bébiszittert

Címlap / Életmód / Család / Amikor mindenki dolgozik, ki marad a gyerekkel? Így válassz jól bébiszittert

„Á, nekem nem lesz szükségem bébiszitterre, ha vigyázni kell a kisbabámra, majd átjön anyukám…” Ugye, te is pont így voltál ezzel, mielőtt megszületett a gyermeked? Azt gondoltad, te fogod megváltani a világot, sosem lesz szükséged „idegen”, külső segítségre. De mi a helyzet akkor, ha mégis keresned kell valakit, akiben megbízol, és akire számíthatsz, ha úgy hozza az élet?

Tudnod kell, hogy – bárki bármit mond – gyereket nevelni nem könnyű feladat, nagyon nehéz mindent magunk megoldani. Sok olyan élethelyzet adódhat, amely bizony szükségessé teszi a gyermekfelügyeletet. Az egyik leggyakoribb ilyen helyzet az, hogy a szülés után hamar újra munkába kell állnod, a kicsit pedig nem veszik fel a bölcsibe, nem tudod elhelyezni sehol napközben. Akkor van gond, ha a nagyszülők is dolgoznak még, esetleg távol élnek tőletek. Persze nagyon sok olyan szituáció adódhat, amely során bébiszitterre lehet szükséged.

Tudnod kell, hogy az, hogy rábízod a gyermeked másra, nem jelenti azt, hogy nem vagy jó anya, vagy nem tudsz megbirkózni a feladattal. Fontos azonban, hogy a pesztra kiválasztásánál légy nagyon megfontolt és körültekintő.

Így válassz jól

  1. Szóbeli ajánlás alapján

Ez az egyik legjobb módszer, hiszen anyukák egymás közti ajánlása biztosabb, mint az, ha csak úgy kinézel valakit a neten. Kérdezgess nyugodtan körbe az ismerősök között akár a játszótéren, bárhol. Ha van megbízható bébiszitterük, bizonyára segíteni fognak, hogy fel tudd hívni.

  1. Gyermekorvos, védőnő

A gyermekekkel foglalkozó szakemberek legtöbbször pontosan képben vannak, hogy a környéken ki vállal gyermekfelügyeletet. Kérdezd nyugodtan őket.

  1. Internet

Számtalan oldal foglalkozik bébiszitter-közvetítéssel. Ezek lehetnek online ügynökségek, vagy csak szimpla állásközvetítő oldalak. Az ügynökségek oldalain olyan jelölteket találsz, akiknek szakirányú végzettségük van, az ügynökség referenciákat és ajánlásokat is feltüntet.

A sima állásközvetítő, hirdetős oldalakon bárki feladhat hirdetést, így itt olyan jelentkezőkkel is találkozhatsz, akik nem feltétlenül rendelkeznek szakirányú végzettséggel. Lehetnek egyetemisták, fiatalok, akik szeretnének egy kis pénzt keresni, lehetnek nyugdíjasok is, akik ráérnek. Érdemes tehát végiggondolnod, hogy mit vársz a bébiszitteredtől. Nem biztos, hogy egy kedves mosoly, egy meggyőző személyiség elegendő ahhoz, hogy rábízd a gyermeked.

skynesher/istockphoto.com

Mik azok a szempontok, amiket figyelembe kell venned?

  • Fontos, hogy mennyi időre keresel gyermekfelügyeletet. Egy héten csak egy-két alkalommal van szükséged rá, vagy minden nap, munkaidőben, esetleg hétvégén vagy esténként keresel valakit a gyermeked mellé? Ez egy nagyon fontos szempont, gondold át jól.
  • Milyen összeget tartasz kifizethetőnek a szolgáltatásért? A családi kassza költségvetése egy bizonyos összeg. Gondoljátok végig, ebből mennyit adhattok ki gyermekfelügyeletre.
  • Egyedül lesznek otthon a gyerkőccel, vagy esetleg te is otthon leszel? A home-office most népszerű, de akkor is lehet szükséged bébiszitterre, hiszen neked dolgoznod kell.

Az első találkozás

Nagyon fontos az első benyomás, de vannak még ennél fontosabb szempontok, amire lényeges odafigyelni az első találkozás alkalmával.

Sok minden kiderül abból, hogy a jelölt hogyan viselkedik a gyermekeddel. Ha csecsemő a gyermek, ennek a gyakorlati oldala is nagyon fontos. Hogy tartja a kezében a babát, tud-e pelenkázni, hogyan öltözteti? Ha az első rostán átmegy, kitérhettek arra is, hogy hogyan fürdeti, esetleg a lefektetés körülményeire is. Nem elhanyagolható szempont, hogy tudja-e, mit kell tennie, ha valami probléma adódik. Az is rendkívül fontos, hogy a gyermeked hogy viszonyul az új jövevényhez. 

Ezeket feltétlenül meg kell kérdezned:

  • Milyen tapasztalata van a gyermekfelügyelet terén?
  • Miért szeret gyermekekkel foglalkozni?
  • Milyen korú gyermekekre vigyázott már eddig?
  • Mit tenne, ha esetleg a kicsi rendetlen, szófogadatlan?

Fontos, hogy tájékoztasd a családotokban kialakított szabályokról, a nevelési elveitekről, hiszen valószínűleg nem szeretnéd, ha olyan valaki vigyázna a kicsi(k)re, aki nem azonosul teljes mértékben a ti elveitekkel. Ne feledd, a te gyermekedről van szó, a bébiszitternek kell alkalmazkodnia a családotokhoz. Ne félj kérdezni! Bízz magadban! Ha úgy érzed, nem megfelelő a jelölt, ne kérd fel.

nortonrsx/istockphoto.com

Mennyibe kerül egy bébiszitter szolgáltatása?

Az, hogy valaki felelősségteljesen vigyáz a gyermekedre, felbecsülhetetlen dolog. Ezért óradíjat számítanak fel általában, ami manapság 1800-2000 Ft körül mozog. Ha több gyermekre kell vigyázni, akkor természetesen több. Ez egy alapdíj, az igényeidtől függ, hogy magasabb lesz-e. Kérheted a bébiszittert, hogy fejlessze, korrepetálja is a gyermeked, így többet kell majd fizetned egy órára. Ez mindig megállapodás kérdése.

Ha kiválasztottad a megfelelő személyt erre a komoly feladatra, sok-sok információra lesz szüksége. Tudnia kell a fontos telefonszámokat, rendelkeznie kell a megfelelő kulcsokkal, fontos, hogy tudja, mikor kell ennie a gyermeknek, ha iskolás, milyen feltételek mellett tanul, milyen a rutinja. Tudnia kell azt is, hol tartjátok a gyógyszereket és az elsősegélynyújtáshoz szükséges kellékeket.

Légy tisztában azzal, hogy a szerződés aláírásától kezdve a bébiszitternek követnie kell az általad kialakított szabályokat, ám neked is muszáj nyitottnak lenned. A bébiszitternek is sok jó ötlete lehet, amelyekkel könnyebb lesz a gyermekfelügyelet és maga a nevelés is. 

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!