Ezt jelenti a terhesség alatti vérzés

Ezt jelenti a terhesség alatti vérzés

Címlap / Életmód / Egészség / Ezt jelenti a terhesség alatti vérzés

A várandósság elején jelentkező vérzés minden leendő anyukát aggodalommal és rémülettel tölt el, pedig nem mindig kell a legrosszabb eshetőségekre gondolni. Nem árt azonban tisztába kerülni vele, mi okozhatja a tüneteket, és milyen kezelésre van szükséged.

Késői megtermékenyülés

Bár minden nő a ciklusának közepén, illetve az előtt a legtermékenyebb, olykor-olykor megérik egy újabb petesejt a ciklus végén is. Ez megtörténhet akár egy nagyobb orgazmus hatására, de arról ugyancsak szó lehet, hogy a megszokott ciklus valami miatt eltolódott, így a peteérés időpontja szintén megváltozott.
De a lényeg mégis ugyanaz: megtörtént a megtermékenyülés, ám mivel a szervezet már felkészült a menstruációra, csekélyke mennyiségű vérzés jelentkezik a megszokott időben.

Megnövekedett vérellátás

A megtermékenyülést követően az anyaméhben hihetetlen változások zajlanak. Az osztódó petesejtet a szervezet beágyazza a méh falába, ezzel is óvva minden sérüléstől.
Mivel ez érthető módon fokozott terheléssel jár a méhre nézve, egyértelműen vérbőséget is okoz. És bár a méh fala védi a növekvő magzatot, akár már kisebb mechanikai behatások is elegendőek lehetnek a hajszálrepedésekhez.
Ilyen lehet akár egy hevesebb szeretkezés, vagy az orvosi vizsgálat is, amiknek a végeredménye vérzés lehet, mely természetesen minőségében és mennyiségében is eltér a megszokott menstruációtól.

Beágyazódási vérzés

Minimális mennyiségű vérzés jelentkezhet akkor is, amikor a petesejt beágyazódik a méh falába, hiszen – mint ahogy azt már korábban is írtuk – ez a fokozott vérbőség végett könnyen bekövetkezhet. Ez a vérzés a terhesség legelső szakaszában jelentkezik, erre a nevéből is egyértelműen következtetni lehet.

Onnan tudod kétségtelenül megkülönböztetni a menstruációdtól, hogy csak pár csepp vérről beszélhetünk, valamint a megszokott menstruációd jelentkezése előtt kb. egy héttel tapasztalhatod a tüneteket.

„Menstruáció” a terhesség alatt

Egyes nők csaknem a terhesség teljes hossza alatt „menstruálnak”, ami természetesen csak a köznyelvben él ezen a néven, a valóságban szó sincs valódi menstruációról.
Míg utóbbi lényegében a megtermékenyületlen petesejt leválását jelenti, addig a terhesség alatt rendszeresen jelentkező vérzés csak azt mutatja, hogy a terhességet irányító hormonok még nem vették át teljesen a hatalmat. Ezért van az, hogy ez a pecsételő vérzés jellemző módon a terhesség első felében lép fel, majd fokozatosan megszűnik.

Korai vetélés

Míg az előbb említett problémák esetén nem feltétlenül szükséges a beavatkozás (kivéve, ha a vérzés nem szűnik, esetleg erősödik, valamint erős fájdalmat észlelsz), a terhesség minden bizonnyal normális ütemben fog lezajlani, addig a korai vetélés már egyértelműen véget vet a várandósságnak.
Ha babát szeretnél, akkor minden bizonnyal a vetélés a rémálmod, de könnyen lehet, hogy ezen a lelkileg is nagyon megterhelő procedúrán úgy esel át, hogy észre sem veszed. Sokszor a megtermékenyült petesejt nem tud kellően megkapaszkodni a méh falában, ezért kilökődik a szervezetből, nem ritkán erős görcsök és némi alvadt vér társaságában.
Ezt követően megindul a „normális” menstruáció, ami sokszor fájdalmasabbnak ígérkezik a megszokottnál.

Méhen kívüli terhesség

Hasonlóképpen a terhesség megszakításával jár, ha a petesejt rossz helyen ágyazódott be, a magzat nem a méhben, hanem azon kívül tapadt meg. Ekkor sajnos elkerülhetetlen az orvosi beavatkozás, amit erőteljes vérzés és fájdalmas görcsök előznek meg. Ha ilyesmit tapasztalsz, azonnal fordulj az orvosodhoz!
Egyébként az is előfordulhat, hogy a méhen kívüli terhesség magától felszívódik, az életképtelen magzat az előző pontban említett módon, korai vetéléssel távozik a szervezetből. Ellenkező esetben azonban nem szabad halogatni az orvossal való konzultációt.

Egyéb problémák

Sajnos szintén okozhat vérzést és vetélést is egy-egy komolyabb fertőzés, vagy akár a méhlepény rendellenessége. Ezek mindegyike veszélyes lehet a terhességre és rád nézve egyaránt. Már csak ezért is érdemes felkeresned a nőgyógyászodat a kérdéseiddel és a panaszaiddal, mert legfeljebb annyi történik, hogy megnyugtat: ez természetes, és minden rendben van.
Ellenkező esetben pedig a legjobb helyen leszel, ahol gyorsan tudnak rajtad segíteni. A terhesség alatt jelentkező vérzéssel mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnod, akkor is, ha teljesen jelentéktelennek tűnik a probléma. Annyit nem ér meg az egész, hogy feleslegesen idegeskedj napokon keresztül!

VIDEO A 3 legszebb party smink 2024-re

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!