Amikor túlságosan idealizálunk, akkor úgy kezdünk el gondolkodni a másik személyről, ahogyan azt szeretnénk, hogy legyen, olyannyira, hogy végül átírjuk a valóságot arról, hogy ki ő és mi történik a kapcsolatban.
Bár semmi rossz nincs abban, ha idealizáljuk/romantizáljuk az új potenciális partnert, ez néha egy mélyebb probléma tünete, mint például:
Az önbecsülés hiánya. Azzal, hogy könnyen engedsz annak, amit a potenciális partnered tesz, azt kockáztatod, hogy felsőbbrendűségi érzéssel töltöd el a másikat. Ez nem csak kevésbé vonzóvá tehet a szemében, de túlzott óvatosságra is késztethet, hogy mit mondasz és hogyan viselkedsz a közelében. Egy, a Journal of Personality című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a magas önbecsüléssel rendelkező emberek jobban meg tudják őrizni erkölcsi elveiket, amikor párkapcsolati dilemmákkal szembesülnek. Ez jobb párkapcsolati eredményekhez vezet - például mindkét partner előzékenyebb, megbocsátóbb és békülékenyebb lesz.
Kutatások széles köre mutatja - nem meglepő módon -, hogy a magas önbecsülés előnyös a romantikus kapcsolatok számára. Ha alacsony önbecsüléssel küzdesz, akkor előfordulhat, hogy nemkívánatos jeleket küldesz a kapcsolatodban, például úgy mutatod magát, mint aki a partnerétől függ a boldogság és az elismerés tekintetében. Még az is előfordulhat, hogy irreálisan nagy reményeket fűzöl bárkihez, aki kezdeti érdeklődést mutat, és talán rögtön a kezdetektől fogva bizalmat és intimitást követelsz.
A túlzott idealizálásra való hajlamod ellensúlyozására próbáld ki a következőket:
Adj neki esélyt a befektetésre. Ahhoz, hogy egy kapcsolat egészséges legyen, az érzéseknek kölcsönösnek kell lenniük. Ha a partnered valóban ugyanazt érzi a köteléketek iránt, mint te, akkor hajlandónak kell lennie arra, hogy kimutassa a szeretet gesztusait. Adj neki egy esélyt, és hagyd, hogy befektessen a kapcsolatba.
Kérj másoktól objektív véleményt. A kapcsolatunkról való fantáziálás mindaddig elfogadható, amíg a valóságot tartjuk szem előtt. Az egyik módja annak, hogy megakadályozzuk, hogy belezúgjunk egy képzeletbeli emberbe, ha egy harmadik féltől őszinte véleményt kérünk az új kapcsolatunkról.