VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Mit jelent a kínai gyógymódokban a jin és a jang, a harmónia elve, a halhatatlan test? Miként alkalmazhatók a testmozgások és az öt elem tana az egészség megőrzésében és visszaállításában? Erről szól cikkünk.
Az alapok
A hagyományos kínai orvoslás egy rendszer, amely magában foglalja a diagnózist és a gyógyítást. Több ezer éves tapasztalatok és elvek képezik az alapját, de a 20. század közepén kezdett nyugaton is terjedni.
Gyökerei a kőkorszakba nyúlnak vissza, amikor az emberek már alkalmaztak természetes gyógymódokat. Az öt elem tana pedig Konfuciusztól való. A kínai gyógyítási eljárások közé tartozik az akupunktúra, a masszázs, a meditálás, az izomlazítás és a táplálkozástan.
Lényege, hogy célzott ingerléssel beindítja a testben az öngyógyító folyamatokat. A módszerek egy részét terapeuta gyakorolja, a többit önmagunkon is el tudjuk végezni.
Egészség és betegség
A kínai ember akkor jár terápiára, amikor még egészséges, hogy a betegséget megelőzze. A legtöbb kínai gyerekkora óta tudja, hogy jin vagy jang típusú személyiség-e, és hogy mely szervek jin és jang természetűek.
A testgyakorlatok mellett sok kínai házilag is gyógyítja magát. Ha mégis felborul szervezetében az egyensúly, és panaszai támadnak, néha egyszerű gyógynövénykúra is segít helyreállítani az elveszett egyensúlyt.
Azonban a krónikus betegségek gyógyításában sokszor megkerülhetetlenül segítségül kell hívni a nyugati orvoslást is az alternatív terápia mellé. Az alternatív vonal a gyógyulás egyéni módját és a mellékhatások elkerülését támogatja.
A kínai orvoslás elsősorban a krónikus betegségek ellen hatékony, amelyek oka nehezen meghatározható.
Harmónia kívül és belül
A kínai egészségképben a harmónia megteremtésén van a hangsúly. A betegség akkor jelentkezik, ha elveszítjük az egyensúlyunkat. A természeti törvények be nem tartása és a jin és jang pozitív és negatív pólusai állnak a problémák hátterében.