Így lesz a kollégákból csapat: csapatépítő programok, amik tényleg működnek

Így lesz a kollégákból csapat: csapatépítő programok, amik tényleg működnek

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Így lesz a kollégákból csapat: csapatépítő programok, amik tényleg működnek

Bár a munkahelyünkre alapvetően dolgozni járunk be, nem árt, ha jól is érezzük magunkat a kollégák között. Az egymást remekül ismerő és megértő munkatársak ugyanis a cég teljesítményére is pozitív hatással vannak. Cikkünkből kiderül, milyen csapatépítő programokkal tudjuk cégvezetőként vagy HR-esként összekovácsolni az embereket.(x)

Miért fontos a csapatépítés?

A mindennapok mókuskerekében nehéz megismerni a kollégákat. Mindenki elmerül a munkájában, és legfeljebb az ebéd- vagy kávészünetben válthatunk pár szót. Ez aligha elegendő ahhoz, hogy jobban megismerjük egymást és valódi baráti viszonyok alakuljanak ki. A közös emlékek, viccek, megosztott problémák azok, amik igazi közösséget alkotnak egy munkahelyen, és hozzájárulnak a kiváló hangulathoz.

Ez nemcsak azért fontos, mert a kollégák szívesebben járnak majd be a céghez, hanem azért is, mert a közös munkát, az együttműködést is gördülékenyebbé teszi. Ha pedig a munkavállalók hatékonyabban és nagyobb kedvvel dolgoznak, az idővel a cég eredményein is meglátszik majd. A csapatépítéssel tehát a vállalkozásunk jövőjébe fektetünk be.

6 csapatépítő program, amivel elérhetjük a célunkat

Most pedig nézzünk néhány konkrét példát, amelyekből mind a vállalatunk, mind a dolgozók profitálhatnak!

Városi séták

Vajon mennyire ismerjük a várost, ahol dolgozunk? Tisztában vagyunk a múltjával és a legjobb, legizgalmasabb helyekkel? Egy városi sétás csapatépítő program Budapesten tökéletes lehetőség, hogy jobban megismerjük a környezetünket. Akár egy helyismereti kvízzel is összeköthetjük a városnézést és a győztest megjutalmazhatjuk valamilyen aprósággal.

Annak sincs persze akadálya – ha a cég büdzséje engedi –, hogy egy másik városba szervezzünk kirándulást. Magyarországon számos csodás város található, amelyek közös felfedezése biztosan fejleszti majd a kollégák közti egységet.

Kincskeresés

A kincskeresős csapatépítőknek többféle verziója is létezik. Van, ahol a várost járva kell rábukkannunk az értékekre, máshol egy zárt, erre kialakított pályán zajlik a játék. A lényeg mindkét esetben ugyanaz: a kollégáknak csapatot alkotva, együttműködve kell rejtvényeket megoldaniuk és rábukkanniuk a kincsekre. Az sem ritka, hogy egy ilyen program valamilyen tematika köré szerveződik: ilyen lehet például az állatvilág, a szuperhősök vagy éppen valamelyik népszerű mozifilm.

Borkóstolók

Felsorolni is nehéz, hány kiváló borvidék található idehaza: Eger, Badacsony, Villány és persze Tokaj – csak hogy néhányat említsünk. Egy borkóstolással egybekötött csapatépítéssel aligha lövünk mellé. A kollégák végigkóstolhatják a legfinomabb nedűket, miközben gyönyörködhetnek a páratlanul szép tájakban is. A finom italok fogyasztása garantáltan jókedvű beszélgetéseket eredményez majd, ami baráti irányba tolhatja el a kollegiális viszonyokat. Ha borkóstolót szervezünk, gondoljuk azokra a munkatársakra is, akik esetleg nem szeretik a bort vagy nem fogyasztanak alkoholt!

Közös főzés

Ehhez a csapatépítő programhoz csak egy konyha és persze alapanyagok kellenek. „Főzni bárki tud” – hangzik el a L’ecsó című rajzfilmben, és ez bizony így van. De ha nem, az sem gond, hiszen a lényeg a közös nevetéseken és a próbálkozáson van.Azzal sincs semmi baj, ha a végeredmény nem lesz Michelin-csillagos minőségű, hiszen az is örök emlék marad, amit a kollégák hosszú ideig emlegetnek majd egymás között. Ha a főzés önmagában nem elég izgalmas, bátran szervezzünk inkább főzőversenyt!

Sportolás

Ha pedig már a csapatépítő versenynél tartunk, mi lehetne erre alkalmasabb, mint a sportolás? Egy céges futóverseny, esetleg pingpong-bajnokság vagy focitorna nemcsak a kohéziót erősíti, de a munkatársak egészségét is támogatja. A sportolás kapcsán csak a fantáziánk szab határt a lehetőségeknek, és persze nem kötelező versenyt szervezni köré. A falmászás, az evezés vagy éppen a biciklis túra önmagában is remek program.

Szabadulószoba

Napjainkban alighanem a szabadulószobák számítanak a legnépszerűbb csapatépítő programnak Budapesten és országszerte egyaránt. Ezernyi tematikában és formában érhetők el: akad, amelyik az agytekervényeket mozgatja meg, míg más szobákban inkább fizikai feladatok elé állítanak minket. Sőt, manapság már a virtuális valóságra épülő szabadulószobák is megjelentek, amik semmihez sem fogható élményt kínálnak. Az együttműködésre épülő szobák pozitív hatása a mindennapokban is megjelenik majd.

Mérjük fel az igényeket!

Mindegyik felsorolt csapatépítő program jó választás lehet – ha passzol a munkatársak mentalitásához és igényeihez. Ezt csakis úgy tudjuk eldönteni, ha bevonjuk őket a kiválasztás folyamatába. Akár egy köremailben is megkérdezhetjük őket, hogy milyen csapatépítőn vennének részt szívesen, és mi az, amitől ódzkodnak. Vagy szervezhetünk egy brainstormingot is, ahol mindenki bedobhatja a saját ötleteit. A lényeg, hogy ne a munkatársak háta mögött álljunk neki a szervezésnek!

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!