A hortikulturális terápia sikerei

A hortikulturális terápia sikerei

Címlap / Otthon / Kert és terasz / A hortikulturális terápia sikerei / 2. oldal

A kertben és a természeti környezetben tartózkodás előnyeit már az ókorban ismerték, tehát egyáltalán nem újkeletű elgondolás, csupán a megnevezése és az elfogadottsága jár még mindig gyerekcipőben. A kertészeti terápia hatékony módszer és számos esetben kiegészítheti a hagyományos kezeléseket.

Különleges esetekben bizonyított

A veteránok rehabilitációs ellátásában már az 1940-es évektől fontos szerepet játszott, így szerzett magának hírnevet. 

Az autistákra kifejezetten jó hatással van a természeti környezet, sokkal nyugodtabban viselkednek egy hangulatos és harmonikus kertben, mint egyébként. 

Megdöbbentő történetet mesélt az egyik, idősekkel foglalkozó szakember egy demenciában szenvedő úrról, akinek mozgásszervi panaszai is voltak és rendkívül ritkán kommunikált. Az egyik foglalkozás alkalmával felkelt a kerekesszékéből, majd kapálni, palántázni kezdett, és láthatóan élvezettel töltötte el a földdel való tevékenykedés. Énekelt, majd elmesélte gyermekkori emlékeit, hogy miket termeltek akkoriban az apja farmján.

Egy tanulmány a kardiovaszkuláris betegséggel  élőket vizsgálta, és arra a következtetésre jutottak, hogy a hortikulturális terápiában résztvevő páciensek hangulata sokat javult és a stressz-szintjük is jelentősen csökkent a kontrollcsoporthoz képest. 

A skandináv területeken a kiégési szindróma kezelésére is használják, mivel felfedezték, hogy megkönnyíti a munka világába való visszatérést, beindítja az alkotóerőt és így ismét a társadalom hasznos részecskéjének érzik magukat.

Pozitív változásokat figyeltek meg szorongással küzdő, hangulatzavaros és depressziós embereknél is: javult a fizikai állapotuk, az életminőségük, fejlődtek a szociális készségeik és a kognitív funkcióik. 

Az iskolákhoz tartozó kertek remek lehetőséget biztosítanak a kicsiknek, hogy alapszinten megismerkedjenek a kertműveléssel: megtapasztalják a talajjal való érintkezést, megélhessék a létrehozás örömét és ízelítőt kapnak abból, hogy milyen az élőlényekről való felelősségteljes gondoskodás. Játékos keretek között tanulhatnak, megismerhetik és megszerethetik a folyamatokat, valamint jobban megérthetik és megbecsülhetik a növényeket.  

Börtönviselteknek, fogvatartottaknak értelmes tevékenységi formát ad, ami által mélyreható tapasztalatokkal lehetnek gazdagabbak. Miután többet foglalkoznak a növényekkel és közelebb kerülnek hozzájuk mind fizikailag, mind szellemileg, ezáltal önmagukhoz is közelebb kerülnek és reálisabb önismeretre tesznek szert. 

A természetes környezetben, kezeinkkel történő munkavégzés rendkívül jó hatással van a testünkre és a lelkünkre egyaránt. A terápiás kertek ötvözik a növények energiájának jótékonyságát a tevékenységek előnyös hatásaival, így számtalan olyan esetben is segítenek, amikor az orvostudomány tehetetlen.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»