Hogyan változik életkor szerint a tápanyagszükségletünk?

Hogyan változik életkor szerint a tápanyagszükségletünk?

Címlap / Életmód / Egészség / Hogyan változik életkor szerint a tápanyagszükségletünk?

Hogyan változik az emberi test a kor előrehaladtával? Az életünk előrehaladásának természetes velejárója, hogy a szokásaink és gondolkodásunk mellett változik a testünk is. Ezen változásokhoz idomulva pedig a szervezet tápanyagszükséglete is folyamatosan átalakul. Az alábbiakban arra világítunk rá, hogy milyen úton és módon gondoskodhatunk e változó tápanyagszükséglet fedezéséről. (x)

Egyfajta természetes folyamat, hogy az évek múlásával a szervezetünk átalakuláson megy keresztül: fokozatosan lelassul az anyagcsere, idővel csökkenni kezd az izomtömeg, egyúttal az izmok teherbírása sem lesz már a régi. Nagyjából 40 éves kor tájékán a csontok is gyengülni kezdenek, törékenyebbé válnak. Ezzel párhuzamosan az érzékszervek eltompulása is tapasztalható: csökkenhet a látásunk élessége és nehezebben hallhatunk meg dolgokat.

Átalakul a folyadékháztartás, ennek hatására az emberi test hajlamosabbá válik a kiszáradásra. Ennélfogva nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres és megfelelő mennyiségű folyadékbevitel fontosságát.

Miközben a szervezet egyre több változást produkál, a kognitív képességekben is felfedezhető az átalakulás. Idősödés közben fokozatosan lassulhatnak a tanulási folyamatok. A memória romlásával kevésbé emlékezhetünk dolgokra, emellett pedig a beszéd és a reakcióidő is lassulhat.

Persze nem kell, hogy az egyébként magától értetődő folyamatot passzívan elszenvedjük. A test tápanyagszükségletének fedezésére törekedve igenis tehetünk azért, hogy az öregedés lassú lefolyású és természetes folyamat maradjon.

Miként alakul át az életkorral együtt a tápanyagszükséglet?

A kor előrehaladtával arányosan növekszik a tudatos életmód, illetve az egészséges étrend jelentősége. A szervezetnek kevesebb kalóriára, ellenben ugyanannyi tápanyagra van szüksége az egészség tartós megőrzéséhez. Például D-vitamin formájában, amely fontos szerepet játszik a kalcium és a foszfor felszívódásában, valamint a csontképződés folyamatában. A fizikum táplálásán túl az agyi működés szempontjából fontos vitaminokra – elsősorban a B-vitaminok csoportja – sem árt odafigyelni.

Ehhez járulhat hozzá a rostban és fehérjében gazdag ételek napi rendszerességű fogyasztása. Ezt kiegészíthetjük különböző aminosavak, illetve vitaminok, ásványi anyagok szedésével valamilyen étrend-kiegészítő formájában.

A kalcium és magnézium ellátottságra is különösen ajánlott ügyelni – pláne annak fényében, hogy a kor előrehaladtával a szervezet magnéziumigénye is megugrik. Ugyanakkor C-vitaminból is többre lehet szükség, mivel idősebb korban az immunrendszer is csökkentett működésre vált.

Az egyik legfontosabb tanács, hogy a kor előrehaladtával a mennyiség helyett egyre inkább a minőségre javasolt helyezni a fókuszt. Ne csak az elfogyasztott ételek által adott ízélményre fókuszáljuk, vegyük figyelembe a bennük megtalálható értékes tápanyagok mennyiségét is! Csakis így fedezhető tartósan a szervezet napi tápanyagszükséglete.

Mire figyeljünk még az egészség tartós megőrzésének céljából?

Ahogy telnek-múlnak az évek, úgy javasolt egyre inkább kalóriaszegény ételekre cserélni a nehezebb, zsírosabb és kalóriadús lakomákat. Ez elsőre nem mindenkinek lehet szimpatikus, de idővel rájöhetünk: az alacsony kalóriatartalmú, friss, könnyedebb finomságokban is felfedezhetők a gasztronómia örömei.

Több vízre is szüksége van a testnek, ennélfogva a napi 2-2,5 liter elfogyasztása a minimum. Célszerű emlékeztetni magunkat rá, hogy semmiképp ne feledkezzünk meg a test hidratálásáról: tartsunk magunknál mindig vizet!

Ha pedig a különféle vitaminok, aminosavak és tápanyagok szervezetbe juttatásán túl a rendszeres mozgást is sikerül szokássá formálni, azzal komoly lépést tehetünk az egészség tartós megőrzése felé.

Fedezzük a szükségleteket!

Tehát hogyan is tegyük ezt? Mindenekelőtt figyeljünk tudatosan a testünk által közvetített jelzésekre, elfogadva annak a természetes folyamatát, hogy a korral együtt átalakulnak a testünk szükségletei. Ennek megfelelően pedig a mindennapi szokásainkat is célszerű egy kissé átalakítani.

Fogyasszunk lehetőleg minél több zöldséget és gyümölcsöt! A nehezen emészthető ételeket cseréljük könnyebb, tápanyagokban gazdag finomságokra! Ha pedig a különféle vitaminok, tápanyagok és aminosavak szervezetbe juttatásáról táplálékkiegészítőkkel és egyéb készítményekkel is gondoskodunk, az már csak hab a tortán!

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!