Hogyan válasszon megfelelő hallásvédő eszközt?

Hogyan válasszon megfelelő hallásvédő eszközt?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Hogyan válasszon megfelelő hallásvédő eszközt?

Egyes munkahelyek, munkakörülmények között dolgozóknak a munkavégzés során elszenvedett zajhatás különböző mértékben károsíthatja a hallást és kommunikációs nehézségekhez vezethet, különösen háttérzajban. (x)

Amennyiben a zajnak való kitettség a hangerő lehalkításával, a hangtól való eltávolodással vagy a kitettség idejének korlátozásával nem csökkenthető, akkor a hallásvédelem az egyetlen lehetőség. Hogyan választhatja ki a különböző stílusú, anyagú és méretű hallásvédők közül a legideálisabbat? Mutatjuk tippjeinket!

A zajcsökkentés szükségessége

A hallásvédő eszköz kiválasztásakor elsődleges szempont, hogy elég zajt blokkol-e ahhoz, hogy biztonságos szintre csökkentse az expozíciót. Viselje munkahelyén, de akár otthoni munkavégzés közben is az Épkézláb Munkaruha fülvédőit, előzze meg a végleges és visszafordíthatatlan halláskárosodást a zavaró zajok kiszűrésével!

A zaj 85 dB felett károsodást okoz, így munkahelyek esetén is törekedni kell a minél alacsonyabb zajszintre és a minél rövidebb ideig való kitettségre. Azonban a túlzott zajvédelem sem biztonságos, hiszen általa egy érzékszervünket veszítjük el, ezért a hangos munkakörnyezetben maximum 10-15 dB zajcsökkentés elegendő. 

100 dBA vagy annál nagyobb zajszintnek való kitettség esetén, például láncfűrész vagy légkalapács használatakor, vagy ha impulzív hangoknak van kitéve, kettős hallásvédelmet kell viselnie, fülvédőt a füldugó felett.

A munkahelyi jellemzők figyelembevétele

A megfelelő hallásvédő kiválasztásakor a zajszinteken túl a munkahelyi jellemzőket is figyelembe kell venni, hogy szükség van-e a munkavégzéshez más, a fejet érintő egyéni védőfelszerelésre, szemvédőre, védősisakra vagy légzésvédelmi eszközre.

Egyes védőeszközök ugyanis akadályozhatják a fülvédő tömítését a fül körül, így a hang beszivároghat a fülbe, de a fülvédők is zavarhatják a munkavédelmi sisakok illeszkedését. Győződjön meg arról, hogy a hallásvédő kompatibilis a munkahelyén használt egyéb biztonsági felszerelésekkel.

A zajterhelés jellege

Vegye figyelembe azt is, hogy a munkahelyén a zaj folyamatos-e, vagy a nap folyamán különböző időpontokban megszakad és újraindul. A munkanap nagy részében ugyanazon a helyen tartózkodik, vagy egyik területről a másikra mozog? A fülvédőket könnyebb levenni és cserélni, mint a füldugókat, ezért az időszakos zajterhelés esetén jobbak lehetnek. Ha a fülvédő más okok, például más védőeszközökkel való kompatibilitás miatt nem jöhet szóba, füldugóra lesz szüksége. Szűk helyen előfordulhat, hogy a fültok nem kompatibilis. A füldugó kényelmetlen lehet meleg, hatástalanná válhat nagyon hideg környezetben.

Miután leszűkítette a választékot a zajterhelésnek megfelelő, valamint a munkaterülettel és a munkafeladatokkal kompatibilis hallásvédőkre, a választás már teljesen Önön múlik. A hallásvédelem azonban csak akkor működik, ha következetesen és helyesen viseli minden alkalommal, amikor veszélyes zajnak van kitéve, ezért olyan védőt válasszon, amely kényelmes.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!