Hogyan készítsünk papírsárkányt?

Hogyan készítsünk papírsárkányt?

Címlap / Otthon / Hobbi / Hogyan készítsünk papírsárkányt?

A papírsárkány eresztés remek nyári program. Ráadásul a sárkány elkészítése igazi családi program lehet, amely egyben fejleszti a gyerek együttműködő készségét, valamint fizikai ismereteit is. Lássuk, melyek a házi sárkánykészítés legfontosabb lépései!

Hozzávalók

A sárkánykésztéshez szükségünk lesz erős papírra, kreppszalagra, ragasztóra, nádpálcára, egy vastagabb botra és egy jó néhány méter hosszú zsinórra. Minél magasabbra szeretnénk engedni a sárkányunkat, annál hosszabbat szerezzünk be belőle. Díszítéshez jó, ha van nálunk filctoll, színes ceruza vagy bármi más hasonló eszköz is.

Forma kialakítása

Először is el kell döntenünk, hogy milyen formájú papírsárkányt szeretnénk készíteni. A hagyományos forma a deltoid, de létezik négy-, öt- vagy többszögű sárkányforma is. Ha az eredeti, deltoid formát szeretnénk, akkor azt rajzoljuk meg, majd néhány centi ráhagyásával vágjuk körbe a papírunkat. 

Váz

A sárkány vázát a deltoid oldalain körbefutó, vagy a szemben lévő szögeket összekötő nádpálcák adják. Az is jó, ha mindkettőt egyszerre választjuk, és a metszéspontnál erősen összekötjük a pálcákat egy zsinórral. A pálcákba a találkozási pontoknál érdemes előtte vájatot készíteni, hogy könnyebben egymásba simulhassanak.

Sárkány teste

A sárkány teste ezzel nagyjából el is készült, már csak az elemeket kell összeilleszteni. A vázra fektessük rá a papírt, majd a ráhagyásokat a vázra hajtva ragasszuk gondosan hozzá a nádhoz. Fontos, hogy erős ragasztót használjunk, másként a szél nagyon könnyen kárt tehet a sárkányunkban és akár az egész szórakozásunkat meghiúsíthatja.

Eresztő madzag

A madzag nagyon lényeges eleme a sárkánynak, ha ugyanis valamit nem jól csinálunk, akkor gond lehet a sárkányeresztéssel. A madzagot vezessük át a sárkány felső három csúcsán és ragasszuk oda az oldalakhoz, majd a zsinórt erősítsünk a pálcák találkozási pontjához: ezen keresztül húzzuk és irányítjuk majd a sárkányunkat.

Eresztő bot

A madzagnak sok méter hosszúnak kell lennie, mivel a fák vagy a házak fölé kell majd érnie használat közben. Hogy ne bogozódjon össze, ezért érdemes már az elején egy vastagabb rövid botra feltekerni a madzagot, amit eresztéskor majd fokozatosan letekerhetünk. Az eresztő bot ezen kívül a kényelmesebb fogást is biztosítja majd.

Sárkány farka

A sárkányunkat érdemes minél látványosabban díszíteni, mivel a magasban a nagy és színes megoldások mutatnak majd igazán jól. Ezért krepp papírból vágjunk színes csíkokat, amiket erősítsünk a deltoid forma sarkaihoz. Az alsó résznél hagyhatunk hosszabb, látványosabb részt is, ezt a farkat fogja maga után húzni az égen.

Díszítés

A sárkány testét is díszíthetjük: rajzolhatunk rá, vagy kiszínezhetjük, vagy akár csak egy magasból is jól látható, mosolygó arcot is rajzolhatunk neki. A tulajdonos gyerek nevét is jó ötlet lehet ráírni, nagyon jól mutat majd repülés közben. Annyi fontos, hogy erős és látványos színekkel és vastag vonalakkal dolgozzunk. 

Feleresztés

A sárkány feleresztéséhez legalább két emberre van szükség. Az egyik a sárkány testét tartja, és azzal fut a szél irányával ellentétesen, majd egy erősebb áramlatra elengedi. A másik pedig az eresztő botot tartja a kezében, arról letekerve néhány métert, majd a felengedés után mindig enged hozzá, hogy a sárkány minél magasabbra szállhasson.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!