Hogyan kerüld el a megfázást?

Hogyan kerüld el a megfázást?

Címlap / Életmód / Egészség / Hogyan kerüld el a megfázást?

A nátha okozói olyan vírusok, amelyek a légzőcsatornák nyálkahártyáit támadják. Náthásnak lenni nemcsak télen lehet, a melegben is ugyanúgy ki vagyunk téve a betegségnek.

Ne érintsd meg az orrod, ne dörzsöld a szemed

A könnycsatornán vagy nyálkahártyán keresztül terjednek a legkönnyebben vírusok. Ezért ne dörzsöld a szemed és ne nyúlj a szádba vagy az orrodba.
Mindig moss kezet mielőtt étkeznél. Kerüld a publikus helyeket, és főként a közterületeken ne érj semmihez.

Fogyassz több zöldséget és gyümölcsöt

Ha immunrendszered erős marad, távoltarthatod a megfázást. Az emberek hajlamosak megfeletkezni a napi vitamin bevitelről.
Általánosságban mindenkinek szüksége van napi legalább öt darab (adag) zöldségre vagy gyümölcsre.

Aludd ki magad

Számos tanulmány egyértelműen kimutatta, hogy azok az emberek, akik kevesebbet alszanak fogékonyabbak a náthára, mint azok, akik legalább 8 órát alszanak, ugyanis ők ha el is kapják a vírust, hamarabb kilábalnak belőle.

Igyál sok folyadékot

Ha már úgy érzed, hogy lappang benned valami, de a megfázás még nem hatalmasodott el rajtad, kezdj el sok folyadékot inni, főként teát, gyümölcslevet és egyszerű húslevest.
A folyadékok elősegítik a gyors gyógyulást, megelőzik a kiszáradást.

Gargalizálj!

Oldj fel egy teáskanál sót egy pohár meleg vízben és gargalizálj vele. Ha tehát elkezd karcolni a torkod ezzel a módszerrel megelőzheted a torokfájást.
A só ugyanis megöli a torokra rakódott baktériumokat, a meleg nedves folyadék pedig nem teremt környezetet a baktériumok túlélésére.

Párásítsunk a lakásban

A vírusok jobban terjednek száraz körülmények közt, ezért is annyira gyakori a megfázás télen. A száraz levegő kiszárítja a nyálkahártyát, amely orrduguláshoz és torokkarcoláshoz vezet.
A párásító tökéletes megoldás a beltéri levegő feljavítására. Győződj meg azonban, hogy a párásító ki legyen tisztítva, és ne juttasson gombákat és további baktériumokat a levegőbe.

Ne vidd túlzásba a gyógyszereket

Bár rengeteg dekongesztáns és fájdalomcsillapító létezik a tünetek enyhítésére, ezek nem gyorsítják fel a gyógyulást. Ha érzed, hogy hamarosan kijön rajtad a nátha, elő a forró folyadékokkal és csak épp annyi megfázás-gyógyszert szedj, amennyi szükséges a tünetek enyhítésére.
Kerüld a köhögés elleni gyógyszereket, ezek csak akkor indokoltak, ha már a mézes tea sem segít. Átlagos esetben a tea mézzel ugyanolyan hatékony, mint a köhögés-gyógyszerek.

Használj fertőtlenítő szappant

Mi a teendő, ha egy családtagod náthás és szeretnéd elkerülni, hogy te is az legyél?
A cseppfertőzéssel terjedő vírusokat úgy kerülheted el a leghatékonyabban, ha más térségben tartózkodsz a személytől és gyakran mosol kezet alkohol tartalmú fertőtlenítő szappannal.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!