Hogyan fejlesszük játszva gyereket?

Hogyan fejlesszük játszva gyereket?

Címlap / Életmód / Család / Hogyan fejlesszük játszva gyereket?

Mi a módja annak, hogy magabiztos, boldog és okos embert neveljünk a gyermekeinkből, akik merik használni a saját erejüket? Szülőként hajlamosak vagyunk féltésből és óvatosságból túl sok korlátot szabni, ahelyett, hogy az életre nevelnénk őket. Ez azért okozhat gondot a későbbiekben, mert a gyermekünkből hiányozni fog az önállóság, emiatt nehezen teremt majd magának kiegyensúlyozott, boldog életet. A gyermekneveléshez többféle segítséget vehetünk igénybe. (x)

Állítsuk őket kihívások elé

A csemetéinket nem védhetjük meg a nehézségektől, de arra megtaníthatjuk őket, hogyan nézzenek szembe velük és hogyan oldják meg őket. Minden, amit megteszünk a gyermekeink helyett pedig ők már képesek rá, azzal gyengítjük őket. Ezek a kihívások mindig az életkori sajátosságaikkal függenek össze.  A gyermek alaptevékenysége a játék maga, ezért a fejlesztése is ezen keresztül történhet.

LEGO és mozgásfejlődés

Amint a gyermekek mozgásfejlődése megengedi tárgyakat fognak a kezükben, rajzolni és építeni kezdenek. Mindeközben megtanulják a saját testüket koordinálni, kreatívan problémákat megoldani, majd megjelennek a szociális interakciók. Szinte végtelen lehetőséget kínál az ebben való fejlődésre a LEGO, ami nem csupán remek eszköz a gyermek szórakoztatására és kikapcsolódásra, de pszichológiai szempontból is fejlesztő hatással bír.

Kaput nyit a világra

A gyerekek a LEGÓ-n keresztül ismerkednek saját magukkal és az őket körülvevő környezettel, valamint az egész világgal. Az építő játékok népszerűsége már egészen kicsi kortól töretlen. Felépíteni, szétszedni majd újra álmodni megunhatatlan a kisgyermek számára, eleinte nagyobb majd egyre apróbb részletekben.
Ezen az elven működik a DUPLO, ami a legkisebbeknek való. Az elemei úgy vannak megtervezve, hogy a kicsik ne nyelhessék le őket és biztosan, könnyen kézbe foghassák őket. Napi 10-15 perc játékkal megvalósítható a finommotorikus készségek játékos fejlesztése otthon. Utána következik a LEGO, ami kompatibilis a DUPLO elemekkel is, bár már sokkal kisebb alkotóelemekből áll.

Az építés fejlesztő hatású

Gyermekként bármilyen formában építünk az fejlesztő hatású. Alapszinten fejleszti a mozgáskoordinációt, később számos összetettebb készség fejlődését szolgálja, mint például a térbeli látásmód és érzékelés. Megfigyelések igazolják, hogy az építeni, legózni szerető gyermekek jobban teljesítettek a téri intelligencia teszten és a kreativitásuk, fantáziájuk és a logikai képességeik is fejlettebbek voltak. A hogyan kell jól játszani? kérdésre, amit a szülők gyakran feltesznek az egyik válasz: LEGÓ-val könnyen lehet jól játszani.

Fejlődik a finommotorika

A LEGO-zás előnyei között szerepel a finommotorika fejlesztése, türelem, kitartás fejlesztése és a feladatban való elmélyedés a flow élménye. A LEGÓ készletekhez van használati útmutató, de a gyermeki fantázia ezt mindig képes felülmúlni és teljesen újat alkotni.

Együtt a család

A gyermek lelkű felnőtteket is elvarázsolja az építőjáték. A LEGÓ az a játék, amellyel még az apukák is szívesen játszanak. A közös játék növeli a gyermek érzelmi biztonságát, fejleszti a szociális és mentális érettségét. A gyermek érzelmileg fogékony állapotban könnyebben sajátít el új dolgokat. Játék közben tanul, pozitív érzelmi töltés mellett. Az utánzás és a szerepjáték is felbukkan.

Együttműködés és kommunikáció

A gyerekek közötti együttműködés és a kommunikációs készég is fejlődik a közös munka által, ezzel a közösségépítésben is szerepet kap az építőjáték. A baráti kapcsolataik is erősödhetnek. A szülő és a gyermek közötti kapcsolatot is szorosabbá teszi az együtt töltött minőségi idő, a közös építés öröme.

Türelem, nyitottság, tolerancia

Az együttműködés nyitottabbá, toleránsabbá, megértőbbé és türelmesebbé teszi a gyermeket, ami az egyéni fejlődés mellett társadalmi szinten is fontos. Az építőjáték segíti a nehezen beilleszkedő gyermeket is a szociális, valamint a verbális és nonverbális kommunikációs képességeik fejlesztésével.  Az autisztikus tüneteket mutató gyermekek szociális viselkedési mutatói is jelentős javulást mutattak az építőjátékok használata után. Csökkentek az ismétlődő ritmikus mozgások, hangok.

Remek ajándék bármilyen alkalomra

 A kisgyermekes családokban születésnap, névnap vagy karácsony nem telhet el LEGÓ nélkül. A nagy öröm mellett, amit a gyermek érez amikor megkapja az áhított játékot mi szülőként örülhetünk a motoros képességei, a szín és forma felismerés fejlődésének, valamint a szem-kéz koordináció fejlődésének is. A játék darabjait össze is kell nyomni, hogy egymáson maradjanak, tehát az erejét is használnia kell. A kisgyermek kezei, izmai az ujjai és azok ízületei aktívan dolgoznak. Ez fogja adni az alapot a későbbi írástanuláshoz. Ideális esetben ez a mozgás rendszeres és folyamatos.

Az iskolaérettséggel kapcsolatos részképességek a vizuális figyelem és vizuális memória is remekül fejleszthető az építőjáték segítségével.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!