Nem hiszed el, mi történik az iskolában

Nem hiszed el, mi történik az iskolában

Címlap / Életmód / Család / Nem hiszed el, mi történik az iskolában

Az év nagy részében a gyerekeknek iskolába kell járni. Emlékszünk, hogy nekünk is nehéz volt átvészelni ezt az időszakot, de szereztünk sok olyan élményt is, amire jó visszaemlékezni. Hogyan lehet a legkevesebb lelki problémával megélni az iskolába járást?

Feladatok, kötelességek

Az iskolakezdés megpróbáltatások és kihívások elé állítja a gyereket és a szülőket. Nem mindig megy könnyen a visszaszokás a hosszú nyári vakáció után. 

A szabályok, feladatok és kötelességek kedvét szeghetik, elbizonytalaníthatják a gyerekeket, gátolhatják őket képességeik kibontakoztatásában, és a nehézségeket csak fokozza az iskolai terhek okozta fáradtság.
Mit tehetsz, hogy gyermekedben ezek az érzések enyhüljenek, és több öröme legyen az iskolában? Hogyan bontakoztathatná ki a benne rejlő képességeket?

Felkelés

Az egyik legnagyobb kihívást a gyerekek számára a koránkelés okozza. A legtöbben fél és háromnegyed nyolc között érkeznek, s vannak, akik még ennél is hamarabb. 

Néhány hete még ilyenkor ébredtek fel, és azon gondolkodtak, milyen mókákkal és kikkel fogják eltölteni a napot, kötetlenül lehettek együtt a barátaikkal.
Korábban pirkadt, és mire felkeltek, már teljesen kivilágosodott, most pedig szürke az ég, és sokat esik az eső.

Reggeli készülődés

Az ősz beálltával érdemes hamarabb kelteni a gyereket, hogy tudatosuljon benne az iskolai szerep, amit vállalnia kell, és gondolatban felkészülhessen az új napra. Maradjon az ágyban, hallgasson halk zenét, amit szeret. 

Jó, ha egy gyors reggeli is belefér a készülődésbe, legalább egy bögre kakaót igyon, ha többre nem jut idő. A tízórai szünetben egyen szendvicset, egészséges hozzávalókból. 
Az ennivaló csökkenti a fáradtságot, szinten tartja a figyelmet és a teljesítményt.

Naplóírás

Maguk a gyerekek is sokat tehetnek azért, hogy könnyebb lélekkel éljék meg az iskolai időszakot. Például a naplójukba leírhatják a történéseket és azt, hogy azok milyen hatással vannak rájuk. 

A rossz érzések halványulnak bennük, ha azokat kiírják magukból, a jók pedig felerősödnek. Választhatnak maguknak naplóíró tollat is: olyan íróeszközt, amellyel a lelkükben zajló folyamatokat fogják lejegyezni nap mint nap.

Nyugalom, szeretet

Teremts nyugodt, szeretetteljes légkört az otthonodban. Legyen olyan háttere a gyereknek, ami a biztonság érzését adja neki. 

Ha ez megvan, akkor – ha nem is mindig – általában szívesen fog beszélni magáról, elmondja majd, hogy mi történt az iskolában, megosztja veled örömét, bánatát, félelmeit. Amiről hallgat, az az ő titka. 
Ha nem érzed szükségét, mert a jelek alapján úgy véled, hogy nem nyomasztja, ne várd, hogy azt is feltárja előtted, hiszen te sem osztod meg vele azt, ami csak rád tartozik.

Hétvégék

Hétvégén tölts vele sok időt. Menjetek együtt sétálni, kirándulni. Nevessetek sokat, örüljetek egymásnak. Pihenjetek, játsszatok, töltődjetek fel. 
A fegyelmezést, az elvárásokat mellőzd, ha mégis fontosnak tartod, akkor barátként beszélgessetek erről. 
Engedd meg, hogy amikor nem kell iskolába menni, a barátja, barátnője néha nálatok aludjon. 
Ilyenkor több időd jut magadra, például elintézheted a halogatott ügyeidet, elolvashatsz egy könyvet, amit félretettél, vagy telefonon, e-mailen kapcsolatba léphetsz a barátaiddal. 

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!