Annak érdekében, hogy megvédjük és fenntartsuk a szeretetet, apró hazugságokat mondunk egymásnak. Ezek a kis füllentések nem feltétlenül ártanak, de vajon mindenkinek elfogadhatóak?
Egy 2013-as tanulmány a Communication Sciences folyóiratban azt vizsgálta, miért is hazudunk partnereinknek. A kutatók 4 fő okot azonosítottak, amelyek ezekhez a kisebb-nagyobb „szerelmi hazugságokhoz” vezetnek és azt is felfedték, hogy a ferdítések között komoly eltérések akadnak. Ezek fő oka, hogy a különböző hazugságok más és más hatással lehetnek a kapcsolatra: néha védik, máskor viszont veszélyeztetik azt.
De milyen gyakori hazugságokkal találkozhatunk a párkapcsolatokban?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
1/4 Cél: a kapcsolat fenntartása
Az egyik leggyakoribb ok, amiért a párok hazudnak egymásnak, az a kapcsolat fenntartása. Az ilyen hazugságok célja, hogy elkerüljük a konfliktusokat, csökkentsük a nézeteltérések számát, valamint felvidítsuk a másikat, miközben őrizzük a békét.
A szakértők olyan ferdítéseket soroltak ebbe a kategóriába, mint amikor azért nem mondunk igazat, hogy a másik ne aggódjon előre vagy ne féljen olyan dolgok végett, amiket egyedül is kezelni tudunk – legalábbis aktuálisan. De ide tartozik az is, ha a férjünk szüleit a hátunk közepére sem kívánjuk, de inkább nem kezdjük el kritizálni az anyós- és apósjelöltet. Kevésbé jóindulatú hazugságok is sorolhatóak ebbe a kategóriába, pl. a manipuláció. :„Azt mondtam, hogy a múltkori beszélgetésünk után sokat sírtam, hogy jobban megsajnáljon és előbb változtasson.” Ezek a hazugságok kevésbé jó szándékkal születnek, de a céljuk ugyanúgy a kapcsolat fenntartása és a holtpontról való elmozdulás.
A hazugságok második igazán gyakori formája a védelem, a partner önérzetének óvása. Ezeknek a hazugságoknak az célja, hogy megkíméljük a másik érzéseit, különösen akkor, ha az igazság túl kemény vagy bántó lenne. Jellemző példa, mikor kínos kérdést teszünk fel, amire nem lehet jó választ adni.
Ilyen, ha megkérdezzük, hogy híztunk-e és a partnerünk azt mondja, hogy „természetesen nem”, de mindketten tudjuk, hogy igen. Ide tartozik az is, ha a másik felünk valami olyan meglepetést adott, aminek egyébként nem örültünk, csak nem akartuk megbántani és ezért inkább a szándékot értékeltük az őszinteség helyett. Ugyanígy az önérzet óvására vonatkoznak azok a füllentések, amikor pl. egy közös programot, találkát akarunk megúszni és inkább betegnek mondjuk magunkat.