Hogyan határozzuk meg az erősségeinket és készségeinket önéletrajz-készítéskor?

Hogyan határozzuk meg az erősségeinket és készségeinket önéletrajz-készítéskor?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Hogyan határozzuk meg az erősségeinket és készségeinket önéletrajz-készítéskor?

Az önéletrajz az álláskeresés kulcsa. Jelenleg is rengetegen keresik maguknak a tökéletes állást, ahhoz pedig, hogy kiemelkedjünk a tömegből és jó első benyomást keltsünk a munkáltatóban, fontos, hogy pontosan és hatékonyan kommunikáljuk az erősségeinket és készségeinket. Ez azonban gyakran nem könnyű feladat. Hogyan tudjuk megfelelően összeállítani önéletrajzunkat, és mely elemekre érdemes összpontosítani, amikor erősségeinket szeretnénk közölni? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.

Milyen a jó önéletrajz?

Egy jól összerakott CV alapvető fontosságú az álláskeresés során, hiszen leendő munkáltatónk ezt látja meg belőlünk először, az első benyomás pedig rányomhatja a bélyegét az egész kiválasztási folyamatra. Elengedhetetlen, hogy önéletrajzunk professzionális legyen: mutassa meg, hogy időt és energiát fektettünk bele, ebből ugyanis látszik az, hogy komolyan érdeklődünk az állás iránt.

Nagyon fontos az is, hogy az életrajz jól szerkesztett legyen, és első ránézésre is derüljön ki belőle, hogy valóban alkalmasak vagyunk a meghirdetett pozícióra. Adjon tehát képet végzettségünkről és korábbi szakmai tapasztalatainkról, valamint derüljenek ki belőle készségeink és képességeink.

Ha sikerül pozitív hatást keltenünk és kiemelkednünk a tömegből, a munkáltató nagyobb eséllyel fog a meghallgatásunk mellett dönteni, ahol pedig már a személyiségünk és meggyőzőerőnk kerül majd előtérbe. Ha nem rendelkezünk még egy jól bevált, minden követelménynek megfelelő CV-vel, akkor nagyon egyszerűen készíthetünk magunknak egyet a Cvapp önéletrajz készítő segítségével.

Hogyan emeljük ki erősségeinket és készségeinket?

Az önéletrajz célja az, hogy még a személyes találkozó előtt megismertessük magunkat a munkáltatóval, ezért nagyon fontos, hogy minden olyan információt közöljünk, mely minket jellemez, és ami az állás betöltéséhez szükséges. Ennek keretében kiemelt jelentősége van annak, hogy az állást meghirdető valós képet kapjon erősségeinkről és készségeinkről.

Legyünk tisztában saját magunkkal

Ahhoz, hogy készségeinket az önéletrajzban feltüntessük, először is át kell gondolnunk, hogy tapasztalataink és személyiségünk alapján melyek azok, melyek ténylegesen jellemeznek minket. Érdemes visszagondolni arra, hogyan viselkedtünk a korábbi konfliktushelyzetekben, hogy általában milyen módon oldjuk meg a problémákat, nehézségeket, valamint hogy hogyan teljesítünk egyedül vagy másokkal együttműködve.

Ezek után a következő lépés annak átgondolása, hogy ezek az erősségek hogyan kamatoztathatók a munkaerőpiacon.

Tudjuk, hogy milyen készségeket értékelnek a munkáltatók

Ha osztályozni szeretnénk az egyes, emberekre jellemző készségeket, akkor két csoportot határozhatnánk meg. A hard skillek közé tartoznak a tanulás útján elsajátított kompetenciák: az iskolai végzettség, a nyelvtudás, a szakmai tapasztalat. Ezek sokszor dokumentumokkal, bizonyítványokkal igazolhatók, és általában olyan objektív követelmények, melyek egy állás betöltéséhez feltétlenül szükségesek. Ebben a körben az álláskereséskor már nincs igazán mozgásterünk, nagyobb hangsúlyt kell tehát fektetni a soft skillekre.

Ezek kevésbé megfogható készségek: ide sorolhatók a személyes tulajdonságaink, a mindennapokban használt képességeink, melyek egyre fontosabbak az álláskeresés során, hiszen meghatározzák, hogy milyen kollégák leszünk, mennyire egyszerű velünk együtt dolgozni. Szinte bármely szakmában fontos lehet például a kiváló kommunikációs készség, a jó problémamegoldó képesség, az empátia és az érzelmi intelligencia, a szervezőkészség, a talpraesettség, a kreativitás, a rugalmasság vagy éppen a monotónia tűrése. Sokszor már maga az álláshirdetés is tartalmazza az elvárt készségeket, így könnyen alakíthatjuk eszerint önéletrajzunkat is.

Alkalmazkodjunk az álláshirdetéshez

Már tisztában vagyunk saját készségeinkkel, és a kiválasztott álláshoz szükséges skillekkel. A következő lépés tehát az, hogy ebben a két halmazban megtaláljuk a közös nevezőket. Természetesen nem tanácsos hazudni, hiszen még ha az interjúig el is jutunk, a képzett és tapasztalt HR-részleg gyorsan ki fogja szúrni az ellentmondásokat.

Az erősségeink közül válasszuk ki azokat, melyekről a legmeggyőzőbb bizonyítékokkal szolgálhatunk, és az életrajz összeállításakor koncentráljunk ezekre. Ha azonban azt látjuk, hogy készségeink egyáltalán nem felelnek meg az elvártaknak, valószínúleg érdemes átgondolni a választásunkat.

Kerüljük a semmitmondó kifejezéseket

Az üres frázisok semmilyen konkrét értéket nem tesznek hozzá a profilunkhoz. Ahelyett, hogy a valamennyi CV-ben kötelezően felsorolt mondatokat – „jó kommunikációs készséggel rendelkezem”, „kiváló problémamegoldó vagyok” vagy „társalgási szinten beszélek angolul” – inkább azokra a konkrét helyzetekre és információkra helyezzük a hangsúlyt, amiből ezeket a skilleket az életrajzot olvasó személy kikövetkeztetheti. Írhatunk konkrét példát is: „ kommunikációs készségemet a személyes tárgyalások és a telefonos ügyintézés során is kamatoztathattam”, „nyelvtudásomnak köszönhetőek kapcsolattartóként tevékenykedtem az angol anyavállalat küldötteivel”, vagy „problémamegoldó készségemet számtalan alkalommal hasznosíthattam az ügyfelek panaszainak intézése során”.

Legyünk kitartóak

Az álláskeresés idő- és munkaigényes folyamat, melynek során mindenkit érnek időnként kudarcok. Ne keseredjünk el, ha kezdetben sikertelenek vagyunk: nézzük át CV-nket, esetleg hozzunk létre egy újat a Cvapp önéletrajz készítő segítségével. Gondoljuk át alaposan tényleges készségeinket, ennek során legyünk önkritikusak! Mindenkinek más az erőssége, azonban minden állás eltérő skilleket kíván meg, így biztosak lehetünk benne, hogy ha kitartóak és türelmesek vagyunk, idővel megtaláljuk a nekünk való munkalehetőséget.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!