A narancs igazi C-vitamin-bomba, ihatjuk frissen facsarva, feldobhatjuk vele a sütiket, husikat, de a konyhán kívül is juthat szerep ennek a szuper gyümölcsnek! Mutatunk néhány praktikus dolgot, amire felhasználhatod.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/7 Illatosításhoz
Ha szereted az üde narancsillatot, akkor többféle kellemetlen szag ellen is bevetheted.
Például a hűtőbe, a macskaalom mellé, a cipősszekrénybe is elrejthetsz narancshéjat, de párologtatni is érdemes vele.
Egy nagy fazékba tegyél vizet és sok héjat, majd forrald fel – az illataroma gyorsan átjárja a lakást, és kellemes hangulatot teremt.
A narancs, akárcsak a citrom, kiváló segítség a konyhában akkor is, ha nem sütésről és főzésről van szó, hanem takarításról és folteltávolításról. Még a zsírfoltokkal is felveszi a harcot!
Vágd félbe a narancsot, és szórd be a húsos, belső részét konyhasóval!
A csapra száradt vízkövet és a csempékre ragadt zsírfoltokat is megpróbálhatod ezzel a kellemes illatú, természetes tisztítószerrel eltávolítani.
Ha a tűzhelyed feletti csempék elég makacs szennyeződéseiről van szó, a narancsos takarítás előtt forralj fel vizet, és töröld át vele a felületet, hogy a zsírpöttyök jól fellazuljanak!
A molyok ellen a levendulát is ajánlani szokták, de én például egyáltalán nem szeretem, a narancs illatát azonban imádom, így én a ruhásszekrénybe narancshéjat szoktam tenni.
Persze ne tartsd ott sokáig, természetesen egy idő után ki kell dobni.
Az ízléses tárolás érdekében az illatos héjakat kis vászonzsákba helyezve akaszd a ruhák közé!
Készen is lehet kapni narancshéjjal készült bőrradírt, de ha van benned lelkesedés, magad is elkészítheted.
A lereszelt héjat csavard egy darabka gézbe, majd zuhanyzásnál dörzsöld át vele finoman az arcod!
Kipróbálhatod, hogy citromlével, teafaolajjal és olívaolajjal összekevered a reszelt narancshéjakat úgy, hogy jó kis érdes krémet kapj! Egy üvegcsében sokáig tárolhatod a házi radírodat.