Azt hinnénk, a gyertyagyújtás egyszerű művelet, de a szakértők szerint az alábbi hét hibát szinte mindenki elköveti. Legyél profi gyertya-használó ezekkel a remek tippekkel!
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/7 Nem jól gyújtod meg
Bizony a helyes gyertyagyújtás nem csak annyiból áll, hogy odaérintjük a lángot a kanóchoz és kész. Az új gyertyáknál ugyanis a kanóc hosszú, amit ollóval le kell vágni, különben túl nagy lánggal és „füstösen” ég majd. Sőt, gyakorlatilag minden égetés előtt le kell csípni egy picit a megnyúlt kanócból, mert bőven elég, ha maximum fél centi hosszú. Így az égés szebb és tisztább lesz, a viasz pedig nem fog kürtő-szerűen „beesni”.
A láng akkor a legszebb- és legbiztonságosabb – ha zavartalanul, egyenesen ég, ezért ügyelj arra, hogy légmozgás-mentes helyre tedd. Ez azt jelenti, hogy ne helyezd huzatos területre, mint például egy rosszul záró ablak párkánya, vagy a légkondi alatti rész. A mozgó láng nemcsak nem szép és veszélyes, de füstölögve ég és kormot is hagy.
Minden szabályt betartasz, mégis gödör-szerűen ég a gyertyád? Az ok az lehet, hogy nem égeted elég hosszú ideig. Sokan csak addig gyújtanak gyertyát, amíg például egy újabb epizódot megtekintenek a kedvenc sorozatukból, pedig a gyertyát akkor használja az ember rendeltetésszerűen, ha a viasz minden alkalommal teljesen cseppfolyósra olvad a felszínén. Ez időben minimum két vagy négy órát jelent, ha ennél rendszeresen rövidebb az égés ideje, akkor a drága, dekoratív illatgyertya sajnos elkezd kürtősödni.
Ha beégett a gyertya, még semmi sincs veszve, de foglalkozni kell vele. Meglepően egyszerűen helyrehozhatod, csak annyi a dolgod, hogy meggyújtod a kanócot (amit szépen levágsz, ahogy az első pontban ajánlottuk) majd beburkolod a gyertyát alufóliával. Mintha egy sapkát tennél rá, de úgy, hogy a tetején hagysz egy kis nyílást. Kb. egy óra alatt a melegítés-mechanizmus megolvasztja annyira a viaszt, hogy a kürtős felszín újra simává válik.
Csábító olykor, hogy például egy nyugtató, levendula illatú gyertya mellett elszundítsunk, de a felelős gyertyázás ezt szigorúan tiltja. Bármennyire is ellazultál, mindig figyelj arra hogy elfújd a gyertyát, mielőtt álomba szenderülsz, mert bármennyi is biztonságos, azért nyílt lángról van szó.
A dekoratív és illatgyertyák célja teljesen más, mint a szülinapi tortádon elfújt társaiké, ezért nem is bánj velük ugyanúgy. A legjobb, ha nem elfújod őket, hanem beszerzel egy gyertyakoppintót. Ezt a tárgyat kifejezetten erre a célra tervezték és segítségével gyorsan, egyszerűen és biztonságosan tudjuk eloltani a lángot, anélkül, hogy füstölnénk vagy szétfújnánk a viaszt. Ne felejtsd el kiegyenesíteni a kanócot, mielőtt a viasz megdermed.
Először is a dekoratív üvegalapú gyertyákat nem szabad teljesen az aljáig leégetni, hagyj minimum egy centi viaszt, mert így elkerülöd azt, hogy a lángtól túlhevüljön és elpattanjon az üveg. A maradék viaszt kapard ki, vagy – nagyon óvatosan – forró víz segítségével távolítsd el és használd fel újra a csinos tartóját. Nemcsak a fenntarthatóság jegyében érdemes így tenned, igazán jópofa felhasználási módjai vannak ezeknek az üvegpoharaknak: lehet belőle kaspó, tolltartó, még akár ivópohár is.