Mérgező gyerek barátság. Mit tehetsz, ha a gyermeked barátja toxikus?

Mérgező gyerek barátság. Mit tehetsz, ha a gyermeked barátja toxikus?

Címlap / Életmód / Család / Mérgező gyerek barátság. Mit tehetsz, ha a gyermeked barátja toxikus?

Sokszor felnőttként sem vesszük észre, ha mérgező kapcsolatba bonyolódtunk. Hogyan is várhatnánk el ugyanezt egy gyermektől. Azok, akik negatív hatással vannak ránk, már gyerekkorunkban is jelen vannak: iskolatársak, utcabeliek, néha még rokonok is. Milyen jelekből ismerheted fel és mit tehetsz, ha a gyermeked mérgező barátságot ápol? Segítünk a válaszok megtalálásában.

A toxikus kapcsolatok az élet velejárói, már általános iskolás, de akár óvodás korban is vannak rá példák. Lányok és fiúk is keveredhetnek mérgező barátságba. Szülőként hajlamosak vagyunk ösztönösen reagálni, mert azt hisszük, a gyermek még tudatlan, nincs megfelelő tapasztalata, ezért helyette kell döntenünk. 

A legrosszabb, amit tehetünk, ha eltiltjuk egymástól a gyerekeket. Ez sok esetben lehetetlen is, hiszen, ha osztálytársakról van szó, akkor úgyis a nap nagy részét összezárva töltik, legfeljebb az iskolaidőn túli találkozást tudjuk korlátozni. Kisebb korban ez talán működhet, de egy kamasznak már nehezebb előírni, hogy kivel találkozzon. Arról nem is beszélve, hogy telefonon/neten bármikor kapcsolatba léphetnek egymással.

Hogyan jelezd a gyereknek, hogy ez nem jó?

Sokkal hasznosabb, ha őszinte beszélgetést kezdeményezel a témáról egy olyan időpontban, amikor fogékony rá a gyermeked. Nem kell didaktikusan beszélni, fellengzősen arra utalni, hogy ő még kicsi, ezért nem veszi észre, hogy milyen káros barátságot ápol. Inkább érdeklődj az érzéseiről, a tapasztalatairól és magától is rá fog jönni, hogy amit barátságnak vél, az valójában fájdalmat okoz neki. Márpedig a barátság nem szabad, hogy frusztrációt, szégyenérzetet vagy más negatív érzelmet alakítson ki a felekben. Főleg nem rendszeresen és hosszú távon.

Tipikus mondatok, amik arra utalnak, hogy a gyermeked toxikus kapcsolatot ápol valakivel:

  • Megint nem akart játszani velem Kriszti egész nap, pedig tegnap azt mondta, én vagyok a legjobb barátja.
  • Zsófi a legjobb barátnőm, ma együtt játszott két másik lánnyal, de amikor megkérdeztem, hogy csatlakozhatok-e, azt mondta, hogy nem és menjek el onnan.
  • Nem hordja a barátság karkötőnket Évi, amit együtt vettünk, mert azt mondja, haragszik rám, pedig én nem csináltam semmit.
  • Megint belém harapott, mert nem azt játszottuk, amit ő akart.
  • Azt mondta, engem nem hív meg a szülinapi bulijára, ha nem másolhatja le rólam a matek házit minden nap.
fizkes/istockphoto.com

Az egyértelmű jelek, mint a testi erőszak, az önbizalom-rombolás, lehetőséget adnak arra, hogy akár régi személyes példákat is megemlíts a gyermeked előtt. Mondd el, hogy neked is volt olyan barátod, akivel sülve-főve együtt voltatok, de mindig úgy érezted mellette, hogy ki kell szolgálnod. Nem tehetted azt, amit igazán szerettél volna, mert folyton attól tartottál, hogy akkor elveszíted a barátságát. Mondd el azt is, hogy milyen megkönnyebbülés volt, amikor már nem voltatok barátok és másokkal kezdtél ismerkedni.

Az iskolás kori toxikus kapcsolatok felismerése és helyes kezelése rengeteg felnőttkori párkapcsolati problémát előzhet meg. Ha már kiskorában képes a gyermeked felismerni a jeleket és tudatosan nemet mondani az ilyen barátságra, akkor később is képes lesz erre. Ehhez azonban nagyon sok beszélgetésre, nyitottságra, támogatásra van szüksége tőled. Bármilyen nehéz is, hagyd, hogy a saját tempójában kezelje a helyzetet és találja meg a megoldást, ne akarj szavakat adni a szájába.  

Fontos utánkövetni az eseményeket

Sok szülő dönt úgy, hogy egy másik iskolába íratja a gyermekét, amikor azt tapasztalja, hogy rossz társaságba keveredett a szeme fénye. Ez azonban inkább csak tüneti kezelés és nem vértezi fel a gyermeket arra, hogy legközelebb megvédje magát hasonló helyzetben. 

Egy mérgező barátság felismerése és lezárása nem megy egyik napról a másikra a gyermekek számára. Súlyosabb esetben hosszú távú hatása is lehet. Ha úgy érzed, nem tudsz egyedül segíteni, ne félj elvinni egy szakemberhez. És még azután is érdemes rákérdezni a dolgok alakulására, ha már hetek, hónapok teltek el a felismerés óta és új barátságot kötött másokkal a gyermek.

VIDEO 2024 legszebb sminktrendje, a gyöngyházfényű smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!