5 gyerekkönyv, amitől felnőttként sem akarod kikaparni a saját szemedet

5 gyerekkönyv, amitől felnőttként sem akarod kikaparni a saját szemedet

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / 5 gyerekkönyv, amitől felnőttként sem akarod kikaparni a saját szemedet

Bölcsészként nyilván dagad a májam, ha a gyerek azzal ül mellém a kanapéra, hogy olvasni akar. A legkisebbeknek szánt irodalomból nem minden könyvnek van helye a polcunkon.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Nem nevezek meg könyveket, mert senkit nem szeretnék megbántani, de akinek kisgyereke van, valószínűleg érti, miről beszélek, ha azt mondom, néhány gyerekkönyvnek olyan bárgyúk a rajzai és ostoba a szövege, hogy azokkal embert lehetne vallatni. Kaptunk már innen-onnan olyan könyveket, amiknek a „verseit” egyszerűen nem vagyok hajlandó felolvasni, mert szerintem a kínrímei maradandó károsodást okoznának.

Szerencsére azonban az irodalmi paletta elég széles, és még a leges-leges-legkisebb gyerekek számára is bőven találni könyveket, amik a gyerkőcnek is tetszenek, és én sem arról fantáziálok a felolvasásuk közben, hogyan nyírnám ki egy flakon hajlakk meg egy öngyújtó segítségével a szereplőket. Nálunk most ezek azok a kedvencek, amiket bátran merek ajánlani.

1. Marék Veronika: Boribon könyvek

Egy örök klasszikus, amivel nem lehet mellélőni. A szakértők ajánlásai szerint a legkisebbeknek olyan történeteket érdemes olvasni, amelyek az ő mindennapjaikról szólnak. Boribon pedig éppen ilyen egyszerű mesékben szerepel: kirándulni megy, megfázik vagy éppen cicát kap.

A Boribon mesék egyszerűek, de nem együgyűek, bájosak, de nem negédesek, a rajzok nem túlkomplikáltak, de igényesek és szerethetőek, szép színekkel. Marék Veronika tökéletesen találja meg azt az egyensúlyt, amitől a legkisebbek is szeretik a könyveit, és a szülők is jól eső nosztalgiával tudják olvasni őket.

2. Catherine Leblanc – Eve Tharlet: Akkor is szeretnél?

A Kismackó sorozat könyvei legelőször a gyönyörű, vízfesték-hangulatú illusztrációk miatt ragadták meg a figyelmemet. Olyan igazi, klasszikus mesekönyv-hangulatuk van. Szerintem tökéletesen példázzák, hogy attól, hogy valaki gyerekeknek készít könyvet, még nem feltétlenül kell beérni egy Paintben rajzolt egyenfejjel, nyugodtan lehet fejleszteni a gyerek szépérzékét egy művészi igényességű könyvvel is.

Hab a tortán, hogy a szövegek is nagyon kedvesek, őszintén járnak körbe a gyerekeket gyakran érintő helyzeteket, például az óvoda kezdés vagy a kistesó érkezése. Az Akkor is szeretnél? pedig az anyai szeretetről szól. Engem teljesen lenyűgözött az a természetesség, ahogyan az egyébként aranyos, néhol vicces kérdések között egyszer csak megjelenik a kérdés: és mi lenne, ha meghalnál?

Nem kell megijedni, a könyv nem erről szól, egyszerűen csak nem ijed meg attól sem, hogy megnevezze a gyerekek legnagyobb félelmeit, és azokra megnyugtató választ adjon. Márpedig, ha egy gyerekkönyv egyenlő partnerként kezeli az olvasóját, akkor olyan nagyon már nem lőhet mellé.

3. Katja Reider: Szeretlek, kisegérkém!

A Scolar kiadó keménylapos mesekönyve az egészen pici gyerekeknek szól, másfél éves kortól ajánlják, nekünk ez az egyik legelső könyvünk volt. A történet nyilván nem egy Odüsszeia. A kisegér meg az anyukája kirándulni mennek, jön az eső, megáznak, de végül biztonságban hazajutnak és kakaót isznak a kályha mellett.

Viszont kedves a szöveg, szépek a rajzok. Szerintem még ennél is kisebb kortól bátran lehet már forgatni. Ekkor is szívesen megmutogatja a gyerkőc, hogy hol van a kisegér, hol a katica, hol a piros hátizsák. A hirtelen érkező vihar „izgalma” pedig pontosan elegendő drámaiságot ad. Az éppen csak beszélni kezdő lányom a nyári viharfelhők láttán mindig lelkesen idézte a könyvet, miszerint: „ajjaj!”.

Mindeközben pedig a történetben azért szépen el van rejtve az anya-gyermek kapcsolat szépsége is a világ megismertetésével, az áldozathozással, törődéssel és a bizalommal, biztonságérzettel is.

Oldalak: 1 2

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/2
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!