VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Ha valaha füllentettél, megszépítetted a véleményedet vagy erkölcsileg szükségesnek tartott kegyes hazugságot gyakoroltál, akkor valószínűleg átélted már a kognitív disszonancia zavaró érzését. Így hívja ugyanis a pszichológia azt a kellemetlen élményt, amikor meggyőződésünk és attitűdünk ellentmond annak, amit mondunk vagy teszünk.
A következetességet keresi a psziché
Az elmélet nem új keletű, már az 1950-es években elkezdték használni, amikor egy Leon Festinger nevű szociálpszichológus rámutatott arra, hogy az emberek elkerülő és feloldó stratégiákat alkalmaznak a gondolataik és tetteik közötti szétcsúszásokra.
Mindannyian tapasztaltuk már, hogy a belső következetlenséget mi magunk is próbáljuk átfordítani következetességbe, valamilyen önbecsapós metódussal. Ez teljesen érthető, ugyanis csak egy idealisztikus, tökéletes világban van mindenkinek szilárd hitrendszere, amely meghatározza, hogy hogyan cselekszik valaki helyesen, az attitűdök és a tettek tökéletes összhangjával. A való világban azonban nagyon sokszor teszünk következetlen dolgokat, ami mentális szorongáshoz vezet.
Számos tanulmány azonban bebizonyította, hogy a kognitív disszonancia motiválhatja az embereket a helyes cselekvésre.
Noha rossz, akkor is csináljuk
Aki például dohányzik – és értelmesen gondolkodó, következetes lénynek tartja magát –, az naponta szembesül a disszonancia érzésével. Tökéletesen tisztában van azzal, hogy rossz szokás, árt az egészségnek és a környezetnek. A belső ellentmondást azonban azzal oldja fel, hogy finomítja magának a tényt. „Nem dohányzom túl sokat ahhoz, hogy beteg legyek, amúgy is alacsony nikotintartalmút szívok, amúgy is az orvosom is csinálja, mégsem beteg, a passzív dohányzás meg úgysem okoz rákot…”
Ezek a csúsztatások és elterelő hadműveletek teszik lehetővé azt, hogy a dohányos helyére tegye a lelkiismeret-furdalását, vagy azt az ésszerű viselkedésnek ellenmondó tényt, hogy noha veszélyezteti önmaga és mások egészségét, mégis a rossz szokásának a rabja.
A cikk folytatódik, lapozz!