19 évesen értéket teremtett abból, amit mások kidobásra ítéltek

19 évesen értéket teremtett abból, amit mások kidobásra ítéltek

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 19 évesen értéket teremtett abból, amit mások kidobásra ítéltek

Pinczés Marianna még csak 19 éves volt, amikor belevágott egy saját vállalkozás elindításába, méghozzá nem is akármilyenbe.

Megálmodta a Grapoilát, egy olyan fantasztikus márkát, amelynél gyakran egy másik iparág melléktermékét hasznosítják, miközben náluk nem keletkezik felhasználatlan hulladék. Így készülnek egészséges hidegen sajtolt olajaik, és minden más környezettudatos termékük, például gluténmentes maglisztjeik, magkrémjeik és natúrkozmetikumaik is.

Fotó: Grapoila

Mi motivált annak idején arra, hogy belevágj egy saját vállalkozásba?

19 évesen még nem kellett motiváló tényezőt keresnem ahhoz, hogy belekezdjek a vállalkozásba, igazából még azt sem tudtam, mi az a vállalkozás, és hogy mibe is vágom a fejszémet. Csak abban voltam biztos, hogy egy másik iparág melléktermékét, kidobandó hulladékát szeretném hasznosítani és abból teremteni értéket, egy eladható terméket, ami mind környezetvédelmi, mind gazdasági szempontból jó ötletnek tűnt. És ma is annak tűnik, úgyhogy ez talán mondható motivációnak.

Fotó: Grapoila

Milyen kihívásokkal szembesültél annak idején fiatal női vállalkozóként?

Fiatalként és nőként sem voltam egyszerű helyzetben, mindkettőből adódtak nehézségek. Nem volt könnyű elérnem, hogy komolyan vegyenek. De ahogy elmerültünk a szakmai kérdésekben, sikerült átlendülni az előítéleteken és mindkét „hendikep” kifejezetten az előnyömre vált. 

Hiszen sokkal könnyebb kitűnni fiatal nőként azzal, ha az ember ugyanolyan teljesítményre képes, mint a középkorú, férfi üzletemberek. Persze a határozott fellépés mögött rengeteg tanulás és tapasztalat áll, többek közt az élelmiszermérnöki tanulmányaim is segítettek abban, hogy szakmai kérdésekben döntésképesebb és magabiztosabb lehessek.

Fotó: Mohai Balázs

Hányféle alapanyaggal dolgoztok most a Grapoilánál, és hogyan kapnak új életet?

Most már közel 25-féle magból préselünk olajat. A mag feldolgozása általában a szárítással kezdődik, esetenként szeparálásra, a mag megtisztítására, megtörésére is szükség van, ezután következik a hidegen sajtolás. Persze vannak olyan alapanyagaink is, amelyeket kifejezetten olajsajtolásra termesztettek, ezeket gyakorlatilag „készen kapjuk” a szántóföldről, így nekünk csak préselnünk kell. 

A gyártástechnológiánk hulladékmentes (zero waste), ami azt jelenti, hogy nálunk nem keletkezik felhasználatlan melléktermék. A présmaradványt lisztté őröljük, az olaj alján leülepedő értékes iszapot magkrémként és arcpakolásként árusítjuk. Az egész folyamat adalékanyagok és tartósítószer felhasználása nélkül történik, a kíméletes eljárásnak (mechanikai préselésnek) köszönhetően a mag értékes tápanyagai megőrződnek. 

Fotó: Gaál Dániel

Mely eddig elért eredményeitekre vagy a legbüszkébb?

Nagyon büszke vagyok a Great Taste versenyeken elért csillagjainkra, mert itt a zsűri ítéletét semmilyen marketingeszközzel nem lehet befolyásolni. Vakon kóstolnak, ami azt jelenti, hogy nem látják a csomagolást, így nem tudják, mit kóstolnak, tényleg csak az íz számít. 

Fotó: Grapoila

Emellett a különféle fenntarthatósággal, környezetvédelemmel kapcsolatos díjakra is büszke vagyok, mert megerősítenek abban, hogy jó úton járunk: egészséges, finom termékeket gyártunk úgy, hogy sok esetben egy másik iparág melléktermékét hasznosítjuk, miközben nálunk nem keletkezik felhasználatlan hulladék.

Fotó: Grapoila

Visszatekintve az elmúlt évekre, lenne bármi, amit most már másként csinálnál?

Persze, sok minden, de az alapokon nem változtatnék. Az irány szerintem még most is jó, annál is inkább, mert kezdünk divatba jönni. Amikor indultunk, szinte még ismeretlen fogalom volt a zero waste. Nekünk meg kezdettől fogva az volt a cél, hogy így gyártsunk és jelenlegi, sokszínű termékpalettánk is ennek köszönhető. 

Fotó: Grapoila

Mi az, ami miatt szerinted mindenkinek érdemes lenne keresnie a mindennapokban is a környezettudatos lehetőségeket?

Mindannyian tudjuk, hogy hihetetlen túlfogyasztás uralja a világot. Ha ezen nem is tudunk hamar változtatni, mert eléggé megszoktuk már és elkényelmesedtünk, legalább próbáljunk meg odafigyelni arra, hogy ne termeljünk szemetet. Használjuk újra, amit lehet, hasznosítsuk újra, használjuk másra, ne égessük el az összes erőforrásunkat a szükségesnél is hamarabb.

Egyébként meg mindenkinek ajánlom a sétákat, túrákat a természetben, hogy lássuk, mire is kell annyira vigyáznunk, miről is van szó, amikor környezetvédelemről beszélünk. 

Fotó: Grapoila

Miért éri meg szerinted manapság is belekezdeni egy saját vállalkozásba?

Az alkotásért. Szerintem a vállalkozás nagy teret ad erre, lehet alkotni, teljesíteni, célokat kitűzni és elérni. Jó dolog ez, főleg egy teljesítménykényszeres, ambiciózus embernek. Persze itt is vannak kötöttségek, sőt kötelezettségek, de lehetőségek is bőven.

Fotó: Grapoila

Milyen jövőbeli terveitek vannak?

Hamarosan kozmetikai olajokkal bővül portfóliónk, amelyek szintén upcycled termékek, különleges, gyümölcsmagokból származó olajokkal. 

Fontos feladatunk, hogy a Grapoila márkát még jobban megismertessük a hazai fogyasztókkal, ezért márkanagyköveteink segítségével ráerősítünk az edukációra. Izgalmas termékfejlesztésekbe kezdtünk kollaborációs partnereinkkel, igyekszünk minél többször kapcsolatba kerülni vásárlóinkkal (saját rendezvényeket szervezünk, élelmiszeripari, fenntarthatósági kiállításokon veszünk részt), tartalmainkat blogbejegyzésekkel, podcastekkel, receptekkel színesítjük, emellett napirenden szerepel az arculati megújulás is. 

Fotó: Grapoila

Szeretnénk minél több embernek megmutatni, hogy ezek az egészséges termékek – sokféle felhasználási lehetőségüknek köszönhetően – milyen könnyen beépíthetőek a hétköznapokba. Emellett számos termékfejlesztés fut a háttérben, B2B partnereink számára, amikről sajnos nem ránthatom le a leplet. 

Fotó: Grapoila

Viszont, amiről beszélhetek: van egy csodás permakultúrás kert a budapesti irodaépületünk körül, ahol évről-évre egyre nagyobb szabású, edukációs elemekkel tarkított kertbarát-gasztro rendezvényeket és workshopokat tartunk, hogy a fenntarthatóságra irányítsuk a figyelmet és megkönnyítsük a fiatalok kapcsolódását a természethez.

Nyitófotó: Mohai Balázs

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!