Léteznek régiről ismerős, de ma is érvényes illemszabályok, és vannak olyanok, amelyeket a változó idők hívtak életre. Akárhogy is, ha étterembe, vendégségbe mész, vagy csak a kollégáiddal, barátaiddal tartod a kapcsolatot, az alábbi intelmeket érdemes betartani, hogy ne tűnj modortalannak.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Ne tegyél fel képeket másokról a közösségi médiában anélkül, hogy előtte megkérdeznéd őket.
Vacsorázni voltál a barátaiddal, és sikerült egy remek csoportképet készítened, amit szívesen megosztanál? Ne tedd gondolkodás nélkül! Soha ne posztolj képeket más emberekről vagy más emberek gyerekeiről anélkül, hogy előtte megkérdezted volna őket. A legjobb, ha elsőként privát üzenetben elküldöd nekik a fényképet is, és így kérsz engedélyt a megosztására – ha pedig akár indoklás nélkül nemet mond egyetlen szereplő is a képen, akkor ezt tiszteletben kell tartanod.
2/5 Ne kezdj el enni, amíg mindenki le nem ült és meg nem kapta az ételét
Akár otthon, akár étteremben vacsorázol, a megfelelő asztali etikett még mindig azt diktálja, hogy várj az étkezés megkezdésével, amíg mindenkit ki nem szolgálnak, és a házigazda nem kezd el enni. Ha az asztaltársaság nagyobb, mint nyolc fő, várj, amíg a közelében lévők többségét kiszolgálják. Ha az ételt svédasztalos módon szolgálják fel, akkor kezdhetsz el enni, amikor visszatérsz az asztalodhoz.
Egy csoportos e-mailre annyit válaszolni, hogy „Oké!” válaszolni irritáló és nem hatékony - nem is beszélve a rossz e-mail etikettről. A szakértők szerint ezzel egyúttal azt is bebiztosítod, hogy az e-mailjeidet a jövőben nem fogják elolvasnik. A másik oldalról viszont ne nyomd meg a "válasz mindenkinek" gombot, ha az üzeneted csak egy személynek szól. A csoport többi tagjának semmi szüksége rá, hogy belevond őket egy mellékszálas beszélgetésbe, ami nem érinti őket.
4/5 Tudasd a beszélgetőpartnereddel, ha ki van hangosítva
Kihangosítva beszélgetni kényelmes és sok esetben biztonságos megoldás ... amíg rá nem jössz, hogy a vonal másik végén a barátod házastársa vagy a többi autóban utazó minden szavadat hallotta. Kímélj meg másokat ettől a kellemetlen szituációtól! Még ha nem is tűnik személyes hangvételűnek a beszélgetés, a telefonálónak akkor is joga van tudnia, hogy a szavait nem csak te fogod hallani.
Az udvarias dolog az, ha rögtön a beszélgetés kezdetén tisztázod a helyzetet, például így: „Szia, nagyon örülök, hogy hívtál! Csak hogy tudd, a kocsiban vagyok, szóval kihangosítva vagy beszélsz, és itt van velem a férjem is.” Ha feltételezed, hogy a telefonáló valamilyen bizalmasabb témáról szeretne beszélni, megkérdezheted, hogy visszahívd-e egy későbbi időpontban, amikor nyugodtabb körülmények között tudtok beszélni.
5/5 Ha vendégségbe mész, vigyél ajándékot a házigazdának
Ha valaki volt olyan kedves volt, hogy meghívott a partijára, udvarias dolog ajándékot vinni a házigazdának, például virágot vagy egy üveg bort. Szintén udvarias dolog lehet megkérdezni, hogy szeretnék-e, hogy vigyél valamit, például desszertet vagy valamilyen italt, még akkor is, ha tudod, hogy erre nem lesz szükség.