A Törökországból és Szíriából érkező hírek együttérzést és borzongást váltanak ki mindenkiből. A természeti katasztrófákat megelőzni nem tudjuk, de felkészülhetünk rájuk, hogy növeljük a túlélési esélyeinket.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Ugyan Magyarországon nem jellemzőek a heves földrengések, mégis érdemes mindenre felkészülni, és legalább megbeszélni a családoddal, hogy egy esetleges katasztrófa esetén mi a teendő. Szerencsés esetben ez egy olyan tudás, amire soha nem lesz szükségetek. Az UCLA Health hivatalos ajánlása szerint ezt kell tenned egy földrengés esetén:
Földrengés-tudatosság és felkészültség
Ha bent vagy:
- Húzd össze magad, menj fedezékbe és maradj ott
- NE állj az ajtóban, és NE szaladj ki;
- Ha nem tudsz bejutni az asztal vagy az íróasztal alá, állj az épület belső falához vagy belső sarkához, hajtsd le a fejed és a fejedet és a nyakadat takard el a karoddal. CSAK olyan ajtónyílást használj menedéknek, amely a közeledben van, ÉS ha tudod, hogy erősen alátámasztott, teherhordó ajtónyílásról van szó;
- Ha főzöl, kapcsold ki a tűzhelyet, mielőtt menedékbe vonulsz;
- Ha ágyban vagy, maradj az ágyban, és takard le a fejedet a párnával.
Ha a szabadban vagy:
- Maradj ott!
- Menj távolabb az épületektől, elektromos vezetékektől és közműoszlopoktól;
- Ha a parton tartózkodsz, azonnal menj magasabbra.
Ha vezetsz:
- Ne állj meg felüljárókon, hidakon, alagutakban vagy alattuk;
- Ne állj meg elektromos vezetékek, villanyoszlopok, fák vagy táblák alatt vagy azok közelében;
- Állj le az út szélére, és húzd be a vészféket;
- Maradj az autódban, amíg el nem múlik a földrengés.
Ha a törmelék alatt rekedtél:
- NE gyújts gyufát;
- Ne mozogj és ne kavard fel a port;
- Takard le a szádat egy ruhadarabbal vagy ruhával;
- Kopogtass egy csövön vagy falon, hogy a mentők megtaláljanak. Használj sípot, ha rendelkezésre áll. Kiáltásra csak végső esetben támaszkodj. A kiabálás miatt veszélyes mennyiségű port lélegezhetsz be;
Maradj nyugodt!
Közvetlenül a katasztrófa után rövid vagy hosszú távú zavar léphet fel a létfontosságú szolgáltatásokban, például a folyóvízben, az elektromos áramban és a kommunikációs forrásokban.
Beszélj a családoddal a potenciális katasztrófákról, amelyek bekövetkezhetnek a ti területeteken, és beszéljetek a felkészülés fontosságáról. Vond be az összes családtagot a potenciális kockázatok/veszélyek azonosításába, az otthonából és a szomszédságából kivezető evakuációs útvonalak meghatározásába, valamint jelöljetek ki egy találkozóhelyet, ahová el kell mennie annak, aki esetleg elszakad tőletek.
A cikk folytatódik, lapozz!