Felkészülés a babavárásra 10 lépésben

Felkészülés a babavárásra 10 lépésben

Címlap / Életmód / Család / Felkészülés a babavárásra 10 lépésben

A legtöbb pár nem egyik pillanatról a másikra döbben rá, hogy eljött a családalapítás ideje. A folyamatot segíti, ha előre gondolkodtok, s minden tekintetben felkészültök a baba érkezésére.

Beszéljetek róla!

Bizonyosodjatok meg róla, hogy érzelmileg és anyagilag stabil kapcsolatba érkezik majd a csemete, és mindketten úgy gondoljátok, eljött a gyermekvállalás ideje.
A jövevény sajnos nem menthet meg egy rossz viszonyt, legfeljebb néhány fájdalmas évvel odázza a szakítást.

Éljetek egészségesen!

Ha eddig nem tetted, menj el nőgyógyászati szűrésre, illetve kérdezd meg háziorvosod a vitamin- és ásványianyag-pótlási lehetőségekről!
A folsavat tartalmazó terhességi vitamin szedése már a tervezett fogantatás előtt 3 hónappal is javasolt, így számos veleszületett magzati rendellenesség megelőzhető. Hagyjatok fel a dohányzással és az alkohollal!

Ellenőrizzétek a géneket!

Amennyiben a családotokban előfordult valamilyen örökletes betegség, felkereshettek egy genetikust, aki kideríti, utódotoknak is kijut-e a hajlamból.
Ilyen vizsgálat végzésére nincs szükség minden esetben, de a zsíranyagcsere zavarával járó Tay–Sachs-kór és a cisztás fibrózis például indokolja.

Figyelj a fogaidra!

A terhesség alatti fokozott ösztrogéntermelés hatására a fogzománcod és az ínyed kevésbé áll majd ellen a lepedékben lévő baktériumoknak.
Legjobb, ha elejét veszed a problémának, és bejelentkezel a fogorvosodhoz egy professzionális tisztításra!

Tervezz pénzügyileg!

Egy gyermek fölnevelése csak 18 éves koráig több millió forintba kerül. Sok bosszúságot spórolhatsz meg, ha valamilyen megtakarítási forma segítségével felkészülsz a várt és váratlan helyzetekre!

Ismerd a ciklusod!

Egy zsebnaptár, számítógépes program vagy okostelefon-alkalmazás segítségével kövesd nyomon a ciklusod!
A közepe előtt 2-3 nappal van a legnagyobb esélyed a teherbeesésre, így a pároddal célirányosan ráállhattok a projektre.

Kössetek életbiztosítást!

Elsőre kicsit talán morbidnak tűnhet a felhívás, de ha babát vállaltok, már nem csupán magatokért lesztek felelősek.
Ezért mindenképpen célszerű kötni egy olyan – lehetőleg megtakarítással kombinált – biztosítást, ami munkaképesség-csökkenés esetén is bevételi forrást jelent.

Tájékozódj a munkajogokról!

Tudod, mennyi szabadság jár egy kismamának, illetve milyen anyagi juttatások járnak? Mindenképpen nézz utána, hiszen kell tudnod tervezni legalább az elkövetkezendő időszakra.
A munkahelyeden természetesen bőven ráérsz az első trimesztert követően bejelenteni a nagy hírt.

Utazzatok el és lazítsatok!

Élvezzetek ki egy utolsó babamentes nyaralást a pároddal kettesben! Igaz, hogy a pici mellett is kivitelezhető lesz a dolog, ám a világ legtermészetesebb ösztöneként azt érzitek majd, hogy nagyon hiányzik nektek.
A babaprojektnek nem szabad munkaként megjelennie az életetekben.

A fogantatás esélye a körülményektől függően 10-30%, és a legtöbb párnak négy-öt hónapnyi próbálkozás után jön össze a megtermékenyülés. Meddőség gyanúja egy év után merül föl, ennél hamarabb nem szükséges szakemberhez fordulni.
A családalapítással és a szülővé válással kapcsolatban mindenkinek van néhány bombabiztosnak hitt tippje. Valójában viszont nem létezik olyan nagykönyv, ami azt taglalná, miként lehet valaki tökéletes anyuka vagy apuka. Készüljetek föl, amire lehet, de közben ne felejtsetek el hallgatni az ösztöneitekre!

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!