Felesleges ajándékok karácsonyról – mit kezdjünk velük?

Felesleges ajándékok karácsonyról – mit kezdjünk velük?

Címlap / Életmód / Család / Felesleges ajándékok karácsonyról – mit kezdjünk velük?

Eltelt a karácsony, ezzel együtt a sok-sok finom étkezés időszaka. A szilveszteri vidám ünnepek is véget értek, ahol feltételezhetően inkább az italfogyasztásra került nagyobb hangsúly. A hideg idő, és a szürke hétköznapok egyhangúsága mellett sok dolgot át kell gondolnunk, például: hogyan valósítsuk meg újévi fogadalmainkat? (x)

Fogadalmak mellett még egy feladatot jelent: az a számunkra felesleges karácsonyi ajándék(ok). Például egy parfüm, aminek ki nem állhatjuk az illatát, a sokadik tábla csokoládé, vagy egy vörösbor. Pedig próbáltuk a rokonok tudtára adni, hogy mi a fehéret szeretjük. Mégis mit kezdjünk ezekkel a dolgokkal, ha nem szeretnénk, hogy az év további részében csak porfogó díszként álljon a lakásunkban?

Természetesen a legegyszerűbb az lenne, ha úgy ahogy vannak, kidobnánk őket a kukába. Amennyiben kicsit tudatosabban szeretnénk ezt az ügyet kezelni, érdemes egy kicsit kreatívabbnak lennünk.

Első körben próbáljuk meg elcserélni ismerősi körünkben! Lehet, hogy az a dolog, amitől nagyon szeretnénk megszabadulni, másnak egy értékes kincs lesz! Természetesen ilyenkor figyeljünk, hogy aki adta az ajándékot, lehetőleg ne szerezzen tudomást az ügyletről.

Ugye hallottunk már a cipősdoboz akcióról? Minden év végén szívesen fogadják a használt – és jó állapotú – dolgokat, amiket karácsonyi ajándékként juttatnak el rászoruló gyerekeknek, családoknak. Decemberben a Tescoban is van lehetőség jótékonykodni, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szokott standokkal kiállni és várják a tartós élelmiszerek felajánlását. Lehet, hogy pont olyan terméket gyűjtenek, amitől megszabadulna az ember. Mennyivel jobb érzés, hogy úgy kerül ki a háztartásunkból egy termék, hogy az legalább jótékony célra került felhasználásra!

Ételek esetében lehet, most jött el annak az ideje, hogy valami különleges receptet készítsünk el! Ne féljünk használni az internet adta lehetőségeket, és bátran kutakodjunk a világhálón. Lehet most találjuk meg párunkkal az új, közös kedvenc ételünket. Ki tudja, amíg ki nem próbáljuk?

Azok, akik szeretik a rendszerezést, kihasználhatják az alkalmat az ajándék továbbadására. Rendszerezhetjük, hogy melyik ajándékot kitől kaptuk, és átgondoljuk, hogy melyik ismerősünk vagy kollégánk örülne neki születés-, vagy névnapjára. Ezután ilyen jeles alkalmakkor odaadhatjuk nekik. Ebben az esetben természetesen érdemes odafigyelni, a fentebb említett tanácsra, és legyünk körültekintőek az ismerősök terén.

Ahogy a hétköznapokban, úgy ez esetben is segítségünkre lehet az internet. Különböző adok-veszek, vagy “használtas” csoportban feltehetjük a terméket, és eladhatjuk.

Mondhatni a ruhaneműkkel és a könyvekkel van a legkönnyebb dolgunk, amennyiben megvan róluk a nyugta. Egyszerűen csak bevisszük a boltba, és kicseréljük egy nagyobb méretre, vagy levásárolhatjuk a könyv értékét. Itt azonban fel kell készülni arra, hogy januárban ehhez hasonló problémákkal elég sokszor fognak a kereskedők találkozni. Érdemes türelmesnek lenni, hiszen egy visszaváltás teljes körű elintézése nem két perc lesz.

Érdemes tanulni a hibákból és gondolni a jövőre! Gondoljuk át, hogy kiket kell megajándékozni év végén, és kezdjünk el ötletelni különböző alternatívákon, hogy legalább mi magunk törekedjünk hasznos ajándékok adására. Év közben lehet, hogy érdemes egy-egy apró utalást tenni azoknak az embereknek, akiktől ajándékot szoktunk kapni, hogy mire vágyunk valójában. Bízzunk benne, hogy az adott személyek megjegyzik ezt, és eszükbe fog jutni, amikor ajándékvásárlásra kerül a sor.

Igyekezzünk nyíltan beszélni szeretteinkkel az ajándékozást illetően. Bátran beszéljük meg, hogy ki mit szeretne kapni, vagy hogy mi minek örülnénk. Ezzel sok-sok pénzt és időt spórolhatunk egymásnak. „Néma gyereknek az anyja sem érti a szavát.”

Ami még egy szuper megoldás lehet ilyenkor, hogy a feleslegesnek számító tárgyak helyett inkább élményt veszünk ajándékba, vagy egy utalványt xy boltba, ahol tudjuk, hogy gyakran megfordul az illető. Így megmarad az az érzés, hogy adtunk egy igazán jó ajándékot, és az illetőnek is megvan az a szabadsága, hogy azt vásároljon, amire neki tényleg szüksége van.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!