Így fejlődik a kisbaba élete első évében

Így fejlődik a kisbaba élete első évében

Címlap / Életmód / Család / Így fejlődik a kisbaba élete első évében

Az anyaság életre szóló, fárasztó feladat, ugyanakkor a világ leggyönyörűbb kihívása is egyben. Összegyűjtöttük azokat az aprónak tűnő „jutalmakat”, amelyekben a csemetéd részesíthet életének első évében.

Mosoly

Kéthónapnyi alváshiány és sírás-rívás után érdemled ki az egyik legcsodálatosabb „díjat”, amelyben egy kisbaba részesíthet: az első igazi, önfeledt mosolyt.
Lehet, hogy a pici már korábban is produkált jókedvre utaló arckifejezést, de ez most más, hiszen válaszként adja a vigyort. Végre úgy érezheted, hogy minden eddiginél hatékonyabban képes kommunikálni veled.

Nevetés

A gyereksírás valószínűleg alaposan próbára tett, de a szülés után 4 hónappal a létező legédesebb hangot is meghallhatod utódod szájából: ekkor már nevetni fog.
A legjobb az egészben, hogy a babák éppen olyan könnyen adják át magukat a nevetésnek, mint a sírásnak. Többnyire egy kis csiklandozás vagy grimaszolás is elég, hogy úrrá legyen rajtuk a felhőtlen öröm.

Alvás egész éjjel

Egy nyugodt éjszaka a szülők Szent Grálja: régi idők legendája, melyet szívesen átélnének újra.
Egy újszülöttől nem várható el, és nem is egészséges számára, ha egyhuzamban hét-nyolc órát pihen, ám 4-6 hónapos korban már minden adott biológiailag, hogy anya és apa is nyugodtan durmolhasson egész éjjel, megszakítás nélkül.

Felülés

Mennyivel másképp fest a világ, ha nem hason vagy háton fekve nézi az ember! 5-6 hónaposan a legtöbb baba képes egy kis segítséggel felülni: általában a kezükre vagy egy bútordarabra támaszkodnak a művelet közben.
Az önálló, stabil ülés 7-9 hónapos korban várható.

Kúszás, mászás

Amikor a gyermeked 8 hónapos lesz, akár a kukába is dobhatod az edzőtermi bérleted.
Alaposan átmozgat majd az apróság, aki kíváncsian kúszik-mászik négykézláb a lakásban. 9 hónaposan a legtöbb babánál szokássá válik mindez, de vannak, akik a kígyó- vagy fókaszerű közlekedést részesítik előnyben – ez is egészséges.

Integetés

A „pá-pá” nemcsak egy aranyos mozdulat, de a szándékolt nyelvi jelzések elsajátításának fontos állomása. 9 hónaposan a babák általában képesek összekötni a szavakat és a mozdulatokat azok jelentésével.
Pontosan értik, miről szól a búcsúzkodás.

Kézzel evés

Amikor a kanállal etetés kezdi elveszíteni a varázsát, a babák rájönnek, hogy kézzel is elfogyaszthatják az eléjük tett ételt. 9-12 hónapos korban már olyan fejlett a kézügyesség, hogy a kisebb tárgyak megfogása nem okoz gondot.
Mivel ez a felfedezés időszaka is egyben, előfordulhat, hogy a kicsi nemcsak ételt vesz a szájába, hanem sajnos akár oda nem illő dolgokat is.

Felállás

Egyéves korban a gyerekek képesek maguktól felállni, és megtartani ezt a testhelyzetet. Tárgyakba kapaszkodva már néhány lépést is meg tudnak tenni.
A valódi járás elsajátítása előtt heteken, hónapokon át napi több órát tölthetnek ezzel a tevékenységgel.

Első lépés

A babák legnépszerűbb, legtöbbet fotózott-videózott fejlődési állomása az első önálló, segítség nélkül megtett lépés. Ám nem minden csemeténél jön el a pillanat egy éves korra: a legtöbbjüknél valamikor 9-17 hónaposan érkezik el az idő, a nagy átlag pedig 13 hónap.
Amennyiben úgy gondolod, hogy a gyermeked fejlődésével valami nincs rendben, fordulj bizalommal az orvoshoz! Inkább nyugtasd meg magad egy kérdésben akár többször is, minthogy folyton aggodalom emésszen.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!