A görögországi gazdasági válság híre elárasztotta a világsajtót, az ember fejében akarva-akaratlanul felsejlik a gondolat, hogy az államcsőd általi fenyegetettség vajon milyen hatással lehet az odautazó turistákra. Amennyiben már hónapok óta le van foglalva az utad, vagy egyelőre csak tervezed a görögországi vakációt, ne aggódj, az alábbi szempontok szem előtt tartásával nem érhet kellemetlenség a nyaralásod alatt!
Ne pánikolj!
A turizmus Görögország gazdaságának motorja, így annak zavartalan működése az államnak és a vendéglátóiparnak is elsődleges érdeke.
Az események centruma Athén, így ha valamelyik szigetre utazol, valószínűleg semmit nem fogsz érzékelni a válsághangulatból.
De még Athénban sincs mitől tartanod, csak néhány apró dologra kell figyelned az utazásra való felkészülésnél, és gördülékenyen fog zajlani a nyaralásod.
A helyszíni tudósítások szerint is alig tapasztalható változás Görögörszág mindennapjaiban a válsághelyzet ellenére, így a pánikolás teljesen felesleges, csak magadnak okozol vele feszült perceket.
Egyéni szervezés kontra utazásszervező irodák
Ha utazási iroda által szervezett útra fizettél be, a legkevésbé sem kell tartanod a váratlan meglepetésektől.
Az ilyen utakra a szálláshelyek, repülő- és buszjáratok legnagyobb része már hónapokkal korábban ki van fizetve, így nincs félnivalód, hogy a válság miatt zárt ajtókkal találod szemben magad a hotel vagy apartman előtt, vagy netalántán kint ragadsz, mert nem indítják el a járatot, amivel hazajönnél.
(Ugyanakkor az esetleges sztrájkokkal számolni kell, ahogy azt a későbbiekben is írjuk.)
Nem vagy az az előre foglalós típus?
Sebaj, mert a last minute utaknál ugyanúgy fennállnak a fent említett feltételek, hiszen ilyen esetekben a már lekötött járatokon fennmaradó helyeket értékesítik ilyenkor.
Ne utalj át pénzt az interneten keresztül
A kialakult helyzet miatt bizonytalanná váltak a banki tranzakciók, így nem biztos, hogy a netbankon keresztül Görögországba utalt pénzed akadálytalanul megérkezik a célszámlára.
Ha épp szálláshelykeresés előtt állsz, igyekezz olyan helyet keresni, ahol nem kérnek előleget.
Ha megtaláltad álmaid kis apartmanját, de utalással kérik a foglalót, írj egy e-mailt a kapcsolattartónak, hogy a jelenlegi gazdasági körülmények között nem szívesen utalnád a pénzed az interneten keresztül, de biztosítsd őket a határozott utazási és foglalási szándékodról.
Legyen nálad elegendő készpénz!
A legtöbb oldalon azt javasolják a Görögországba utazó turistáknak, hogy vigyenek magukkal készpénzt, mert kérdéses, hogy mekkora összeget lesznek képesek kivenni a bankautomatákból.
Emellett banki korlátozásokat is bevezettek, így első körben július 6-ig zárva tartanak a bankfiókok, kellemetlen helyzetbe kerülhetsz tehát, ha csak a bankkártyádra támaszkodsz a nyaralás során. Sőt, a boltokban is előfordulhat, hogy vonakodva fogadják el a bank-, vagy hitelkártyád.
A hotelszobákban a legtöbb esetben található szobaszéf, így biztonságos helyen tudod tartani a pénzed, és nyugodt szívvel célozhatod meg a napfényes tengerpartot.
A valuták közül az eurót tartják a legmegbízhatóbbnak, így keress egy olyan pénzváltó helyet, ahol kedvező árfolyamon tudod átváltani forintjaid.
Tájékozódj!
Ha továbbra is kétségeid vannak utazásod körülményeivel kapcsolatban, legyél naprakész a legfrissebb görögországi fejleményekről, kérj tájékoztatást a budapesti görög nagykövetségtől, esetleg indulás előtt néhány nappal érdeklődj a szálláshelyednél, hogy van-e bármilyen hatása a jelenlegi helyzetnek a foglalásodra.
Az athens.usembassy.gov oldalon részletes információt találsz az előre bejelentett demonstrációkról, azok időpontjáról, helyszínéről, és így fel tudsz készülni az esetleges közlekedési fennakadásokra.
Vedd figyelembe, hogy sztrájkok is előfordulhatnak, legyél rugalmas a menetrend összeállításánál, és készülj fel alternatív megoldásokra, útvonalakra is.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!