Az Environmental Performance Index (EPI) 180 országot rangsorol minden évben az alapján, hogy mennyire proaktívak a a környezeti egészség és az ökoszisztéma megvédésére tett törekvések terén. Magyarország a 43. helyen áll a 100-ból elérhető 65,01 ponttal. De nézzük, kik vannak az első öt helyen, és mit tanulhatunk tőlük!
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
1/5 Svájc
87,42-es EPI-vel Svájc a világ legzöldebb országa, és ennek számos oka közül az egyik a széles körű környezetvédelmi politikája. Zöld gazdasága ösztönzi az erőforrások felelősségteljes felhasználását, elősegíti a megújuló energiaforrások alkalmazását, és hangsúlyozza az újrahasznosítás fontosságát. Ez sokkal közelebb hozta Svájcot a OneEarth azon célkitűzéseinek eléréséhez, hogy a következő 30 évben 100%-ban megújuló energiát használjon, a világ földjeinek és óceánjainak 50%-át megóvják és helyreállítsák, és átálljanak a szén-negatív mezőgazdaságra. A szén-negatív környezet kialakítása érdekében a svájciak aktívan dolgoznak az üvegházhatású gázok elleni harcon. Ennek egyik módja a szén-dioxid adó.
A szén-dioxid-adó azzal jár, hogy kissé megemeli a kibocsátáshoz hozzájáruló dolgok, például a benzin és a fűtés árát, annak érdekében, hogy ösztönözze a vállalatokat és az egyéneket környezetbarát alternatívákra.
A svájci kormány aktívan korlátozza a városi terjeszkedést is, amely potenciálisan több szennyezést eredményezhet. A svájci területrendezési törvény megőrzi az ország természeti területét, ami különösen fontos a kristálytiszta tavak és víziutak védelmében, valamint hozzájárul a víz magas minőségéhez.