Észreveszed, ha szexizmus áldozata vagy? Átlagosnak tűnő beszólások, amiknek nagyon más a valóságtartalmuk

Észreveszed, ha szexizmus áldozata vagy? Átlagosnak tűnő beszólások, amiknek nagyon más a valóságtartalmuk

Címlap / Életmód / Lélek / Észreveszed, ha szexizmus áldozata vagy? Átlagosnak tűnő beszólások, amiknek nagyon más a valóságtartalmuk / 2. oldal

Nem vagyok olyan nő, aki kifejezetten ugrana a szexista vélemények miatt, amiben nyilván közrejátszik az is, hogy nem veszem magam körül olyanokkal, akik ezt a vonalat erősíthetnék.

„És hogy fogsz dolgozni, ha anya leszel?”

Sajnos, még mindig ott tartunk, hogy sok nőnek dilemmáznia kell ezen a kérdésen, mert bár a csapból is az folyik, hogy alapítsunk családot. Arról már nem szól a fáma, hogyan boldoguljunk a munkahelyünk és a családunk között. Úgyhogy igen, sok esetben tényleg problémát okoz összeegyeztetni a munkát és a gyermekvállalást, de nem helyes, hogy ezért még mindig a nőket tesszük felelőssé.

Még mindig az az alapfelállás, hogy a nő gyereket nevel, a férfi pedig dolgozik. Azt már nem vesszük figyelembe, hogy manapság egy keresetből nagyon nehéz, sokszor pedig lehetetlen megélni. Gyakran az anyáknak is muszáj dolgozni, de ezt sokan nem kényszerűségnek élik meg, hanem lehetőségnek és örömforrásnak.

Attól, hogy valaki családot alapít, még nem szűnik meg munkaerőnek lenni. Attól, hogy valaki nem lesz anya, még nem biztos, hogy önző karrierista. A férfiakról sem gondoljuk azt, hogy csak azért, mert apák lettek, már „semmit” se fognak csinálni. Ők mégsem kapják meg az ilyen és az ehhez hasonló mondatokat. 

„Ilyenek a férfiak!” vagy „Ilyenek a nők!”

Így lehet egyetlen mondattal mindkét nemet szexizmussal illetni. Bár szinte egyforma a két a mondat, érdemes megfigyelned, mennyire más csengése van mindegyiknek. Az „Ilyenek a férfiak!” mondatnak kicsit olyan vigasztaló hangulata van, sokan ezt mondogatják a barátnőiknek, amikor vigasztalják őket egy csalódás után – rosszabb esetben az anyák a lányaiknak ismételgetik az unalmas monológot.

Ezzel azt sugalljuk, hogy egy férfi bármit is tesz, arról nem tehet, ő már csak természeténél, neménél fogva is „ilyen”. Ez a nemi megkülönböztetés egyszerre sérti a nőket, hiszen saját maguk fölé emelik a férfiakat, akiknek mindent el kell néznünk. Sértő a férfiakra nézve is, hiszen amolyan bugyuta ösztönlénnyé degradálják őket.

És mi a helyzet az „Ilyenek a nők” mondattal? Ennek már azonnal van egy negatív, lesajnáló csengése. Nem arra gondolunk, hogy mindent el kell néznünk nekik, mert alapvetően olyanok, amilyenek. Azt érezzük, hogy valamiért haragudhatunk rájuk, hibáztathatjuk őket. 

„Miért nem mosolyogsz többet?”

Alapvetően arról könnyű megismerni egy szexista megnyilvánulást, hogy az furcsán hatna, ha férfinak mondanánk, míg a nők esetében természetesnek vesszük. Tökéletes példa erre a „Miért nem mosolyogsz többet?”, vagy a „Többet kellene mosolyognod!” és ezek különböző formái.

Ha nő vagy, akkor biztos, hogy mindig jó a kedved, mindig kedves és figyelmes vagy másokkal, nem igaz? Hát akkor miért nem mosolyogsz állandóan?

Sokszor azt éreztetik velünk, hogy nőként muszáj boldognak lennünk, elvégre ki ne lenne boldog már pusztán attól a tudattól, hogy ilyen formában is a férfiak kedvére tehet? De akkor miért hat furcsán, ha egy férfi barátunknak, kollégánknak azt mondjuk, hogy „Mosolyogj már többet!”?

VIDEO 6 dolog amit soha ne érints meg más házában

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»