Mit jelent a „puja”? 100 erdélyi szó, aminek kevesen ismerik a jelentését

Mit jelent a „puja”? 100 erdélyi szó, aminek kevesen ismerik a jelentését

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Mit jelent a „puja”? 100 erdélyi szó, aminek kevesen ismerik a jelentését

Ha a pityókáról van szó, manapság sokunknak eszébe jut, hogy nem mást, mint az egyik legkedveltebb konyhai alapanyagunkat, a burgonyát értjük alatta. Ahogyan ezt a szót, úgy sok más, az erdélyi nyelvjárásból eredő kifejezést is természetesnek veszünk, és egyértelmű, miről van szó.

VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?

Az erdélyi nyelvjárás több további nyelvjárásra oszlik, melyeknek mind-mind megvannak a maguk sajátosságai. Beszélhetünk Mezőségi, más néven Királyhágón túli nyelvjárásról, ami Románia magyarlakta területeinek nem székely részén gyakori, és onnan ismerhető fel a legkönnyebben, hogy az o hang helyett jellemzően a hangot ejtenek, az „a” hang helyett pedig „á”-val mondják a legtöbb szót.

Jellegzetes erdélyi nyelvjárás a Székely nyelvjárás, amit a nemzedékekről nemzedékekre öröklődő fordulatos beszédmódja tesz különlegessé. A székely kifejezések gyakran fellelhetőek népdalokban, népmesékben és népmesékben, melyekben ki is tűnik a nyelvjárás egyik fő jellegzetessége: „és” kötőszó helyett a székelyek mindig „s”-t használnak.

Végül pedig ide sorolhatjuk a Moldvai vagy csángó nyelvjárást is, azon belül pedig az archaikus moldvai csángó nyelvjárást, a moldvai csángók egy kisebb csoportjára jellemző, és leginkább a „sziszegős” beszédről ismert, valamint a székelyes moldvai csángó nyelvjárást, amit a moldvai csángók többsége beszél.

Oldalak: 1 2

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/2
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!