Egy rég elveszett város, amit csak most fedeztek fel Amerikában

Egy rég elveszett város, amit csak most fedeztek fel Amerikában

Címlap / Kikapcsolódás / Utazás / Egy rég elveszett város, amit csak most fedeztek fel Amerikában

Ivan Šprajc régész mostanra közel 30 évet töltött a mexikói Yucatán-félsziget mélyén eltemetett, rég elfeledett városok feltárásával. Legújabb felfedezése pedig a világ figyelmét is felkeltette.

A szlovén régész és csapata 2013-ban egy eddig ismeretlen, egykor 40 000 lakosú, a 8. századból származó Chactún nevű várost tárt fel, amelyet elnyelt az esőerdő. Egy évvel később két további maja várost – Lagunita és Tamchén – találtak, amelyek mindegyike piramistemplomokat, tereket és bonyolultan faragott sztéléket rejtett. Úgy tűnt, hogy a városokat körülbelül 1200 évvel ezelőtt rejtélyes módon hirtelen elhagyták.

Šprajc legújabb felfedezése világszerte figyelmet kelt

2023 júniusának végén a régész és csapata egy ősi, elhagyatott maja város maradványait találta meg, amely számos, több mint 15 méter magasra emelkedő piramis alakú építményt rejt, mélyen a mexikói Balamkú ökológiai természetvédelmi övezetben. A lelőhelyet Ocomtúnnak („kőoszlop” yucatec maja nyelven) nevezték el a településen elszórtan található számos hengeres oszlop után. A lelőhelyen vizsgált kerámiák szerint a hely valószínűleg Kr. u. 600 és 800 között volt lakott. 

Ezek a városok az idők során elvesztek. Senki sem tudta pontosan, hogy hol vannak” – mondta Šprajc a BBC Travelnek az Ocomtún felfedezése óta adott első interjújában. „De ez [Ocomtún], tulajdonképpen az utolsó nagy fekete lyuk volt a középső maja alföld (a mai Yucatán-félsziget középső része) régészeti térképén. Semmi sem volt ott. Egyetlen ismert lelőhely sem volt egy körülbelül 3000-4000 négyzetkilométeres területen.” 

Ennek az eddig feltáratlan fekete lyuknak a feltérképezése több fényt deríthet arra, hogy kik voltak a maják, és mi vezethetett kultúrájuk drámai összeomlásához.

A majákat a nyugati félteke egyik legnagyobb civilizációjaként tartják számon, akik Kr. u. 200-900 közötti fénykorukban Közép-Amerika nagy részét uralták. A maják talán leginkább hatalmas piramis-templomaikról és több mint 40 kőből faragott nagyvárosukról – mint például Tikal, Uaxactún és Copán – ismertek, ugyanakkor eltökélt csillagászok, briliáns matematikusok és termékeny írástudók is voltak.

Iren_Key/istockphoto.com

Mi történt a maják városaival? 

A 8. és 9. században a maják hirtelen elkezdték elhagyni városaikat, és ezek az egykor nagyszerű mezoamerikai metropoliszok, amelyeket rendkívül kifinomult tudományos és mérnöki technikákkal építettek, rejtélyes módon összeomlottak. Šprajc és mások már régóta töprengtek azon, hogy ez a háborúk, a hosszan tartó szárazság, a talaj kimerülése, az éghajlati változások vagy ezen tényezők kombinációja miatt történt-e. Šprajc szerint azonban nagyjából i. sz. 1000-re a Yucatán-félsziget középső és déli részén szinte minden település – köztük Ocomtún is – elhagyatottá vált.

Az ilyen felfedezések azért is fontosak, mert minden elveszett maja város újrafelfedezése értékes nyomokat rejt magában arról, hogyan éltek a maják, és mi okozta a civilizáció hirtelen bukását mintegy 1200 évvel ezelőtt. Mindez különösen igaz egy olyan kevéssé kutatott területre, mint a Yucatán-félsziget középső része.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!