Egy szebb világot rajzol egyedi termékeivel a magyar vállalkozás – ismerd meg a SZUNO-t

Egy szebb világot rajzol egyedi termékeivel a magyar vállalkozás – ismerd meg a SZUNO-t

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Egy szebb világot rajzol egyedi termékeivel a magyar vállalkozás – ismerd meg a SZUNO-t

Van egy apró, határmenti zsákfalu, ahová az Igazgyöngy alapítvány egy csodálatos társadalmi vállalkozást álmodott.

Szó szerint véve is, ugyanis elnevezésük, a SZUNO romani nyelven azt jelenti: álom. Az Igazgyöngy Alapítvány kommunikációs vezetője, Marosváry Dorottya munkásságukról, működésük fontosságáról, és a náluk készülő egyedi, különleges termékekről is sok érdekes és szívmelengető dolgot árult el.

Milyen indíttatásból hoztátok létre a vállalkozásotokat?

Társadalmi vállalkozásunk az Igazgyöngy Alapítvány komplex esélyteremtő programjának egyik elemeként jött létre 10 évvel ezelőtt. Kelet-Magyarországon, egy Told nevű zsákfaluban teremtünk munkahelyet olyan embereknek, akik a saját kezükbe vették sorsukat és nap mint nap tesznek azért, hogy a gyermekeik számára az anyagi biztonság mellett a továbbtanulás és munkahelyválasztás lehetősége is adott legyen. Toldon társadalmi vállalkozásunk mellett az egyetlen legális munkalehetőség a közmunka, ami önmagában nem elég ahhoz, hogy a falu lakói kitörhessenek a generációs szegénység köréből.

Kép forrása: SZUNO

Mit jelent pontosan, hogy társadalmi vállalkozásként működtök?

Társadalmi vállalkozásként munkánk középpontjában egy társadalmi ügy áll, ez határozza meg a hosszú távú céljainkat és mindennapi munkánkat is. Célunk a gyermekszegénység és generációs szegénység felszámolása azáltal, hogy biztos jövedelemhez juttatjuk a családokat. A SZUNO-ban kísérletet teszünk arra, hogy egy szolgáltatáshiányos zsákfaluban készülő termékekből fenntartható vállalkozást építsünk.

Kép forrása: Decathlon

Hogyan írnád le a falut, ami a székhelyetek?

Told egy kicsi zsákfalu, a román határtól néhány kilométerre fekszik. A szolgáltatók már rég elhagyták, nincs iskola, bolt, de még csak kocsma sem. A kis falut sok-sok éve tartja béklyóban a mélyszegénység. Busz is csak ritkán jár erre, így az itt lakóknak a napi bevásárlás is sok nehézséget okoz. A toldi emberek többségének nem volt lehetősége arra, hogy az általános iskola után szakképesítést szerezzen, és ha sikerült is, ebben a térségben kevés a munkalehetőség, és így nehéz egyről a kettőre lépni.

Milyen munkakörökben dolgoznak nálatok a helyiek?

Társadalmi vállalkozásunkban jelenleg Toldról 6 főt foglalkoztunk teljes állásban, emellett többen kapcsolódnak hozzánk alkalmi munkavállalóként. Hárman a kézműves műhelyben a termékek gyártásáért felelnek: fa- és textiltermékekre festik, hímzik a gyerekrajzos motívumokat, és egyre több terméken megjelenik a kézi linónyomat is. Tanítjuk nekik a varrást is, de egyelőre Toldon még csak az egyszerűbb termékeket tudják varrógéppel varrni, így alkalmazunk olyan nyugdíjas vagy megváltozott munkaképességű varrónőket is, akik képesek az összetettebb termékek varrására is. 

Emellett a lekvárjaink elkészítéséért is ők felelnek az alapanyagok termesztésétől a főzésen át a dunsztolásig, és időszakosan részt vesznek a közösségi programok szervezésében, a foglalkozások levezetésében is. Három másik munkatársunk a fatermékek előkészítéséért, a mintagazdaság fenntartásáért és egyéb mezőgazdasági és karbantartási munkákért felel. 

Kép forrása: Dimény András/Igazgyöngy

Mi adja a termékeitek egyediségét?

Mindenekelőtt a társadalmi ügy, ami mögötte van. Minden termékünk kézzel készül, és csodaszép, vidám gyerekrajzok díszítik őket. Elkészítésünkkor igyekszünk figyelni a környezetünkre is, sok esetben újrahasznosított alapanyagokból dolgozunk és szociális designerünk, Gyetvai Piroska úgy tervezi meg őket, hogy a készítés során minél kevesebb hulladék képződjön. 

Kép forrása: Dimény András/Igazgyöngy

Hogyan kerülnek hozzátok a szebbnél szebb gyerekrajzok?

A társadalmi vállalkozást elindító Igazgyöngy Alapítvány egy művészeti iskolát is működtet, ahova 6 településen évente 600 gyerek jár délutáni foglalkozásokra. Az iskolába járó gyerekek 70%-a hátrányos helyzetű, a módszertanban az órákon a vizuális nevelés mellett fontos szerepet kap a szociális kompetenciák fejlesztése és a hátránykompenzáció is. A SZUNO műhelyében ezekből a kedves, tiszta gyerekrajzokból merítjük az ihletet és minden termékünkön ezeket láthatjátok viszont.

Kép forrása: Decathlon

Hol találkozhatunk a termékeitekkel?

Online a SZUNO webshopról lehet tőlünk rendelni, de ha valaki szívesen kézbe venné a termékeinket, akkor erre is több lehetőség van. Két budapesti üzletben minden termékünk elérhető: a 12. kerületi Városmajor utca 1/b-ben Anita Pásztor divattervező ruhái és a Fur Design and Gloves elegáns kalapjai és kesztyűi mellett sorakoznak a polcokon, a 7. kerületben pedig a Nagy Diófa u. 3-ban a Ficak kézműves ajándékbolt fogadott be minket. Emellett lekvárjaink és konyhai termékeink a Nyugati Pályaudvarnál lévő FALU. Delikátban és a váci Libra Delikátban is megtalálhatóak. Hálásak vagyunk, hogy olyan partnerekkel dolgozhatunk, akik azonosulni tudnak az értékeinkkel és közvetítik a vásárlóik felé.

Kép forrása: Ficak Budapest Craft&Shop

Melyek voltak számotokra az eddigi legmeghatározóbb pillanatok a vállalkozásotok életében?

Az utóbbi évben több ilyen pillanat is volt… Tavaly belevágtunk egy együttműködésbe a Decathlon Magyarországgal, aminek az eredményeképpen 4 Decathlon áruházban (Nyugati tér, Budaörs, Győr, Debrecen) értékesítik a társadalmi vállalkozásunkban készült tornazsákokat. Ez hatalmas lépés nekünk.

Emellett értékesítési partnereink száma is nőtt, és idén először került a logónk egy üzlet cégérére (a Városmajor utcai üzletére). Idén vagyunk 10 évesek, és nagyon büszkék vagyunk rá, hogy Toldon olyan stabil és elkötelezett csapatot sikerült létrehozni, akikkel ilyen sikereket érhetünk el.

Kép forrása: Dimény András/Igazgyöngy

Milyen jövőbeli terveitek vannak?

Szeretnénk bővíteni a toldi csapatunkat, hiszen elsődleges célunk a munkahelyteremtés, az üzleti célok csak ezután következnek. Folyamatosan dolgozunk azért, hogy egyre szebbek, jobbak legyenek a termékeink, és általuk egyre több ember megismerhessen minket. Új technikákkal is kísérletezünk. Amellett, hogy megőrizzük az egyediségünket, törekednünk kell a fenntarthatóságra is, és így gyorsítani kell a folyamatainkat. Az utóbbi egy évben hatalmas lépéseket tettünk a céljaink felé és izgatottan várjuk, hogy mit hoz a jövő.

Nyitókép forrása: SZUNO

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!