A szerecsendió egyre inkább belekerül a magyar háziasszonyok bevásárlókosarába, habár nagyanyáink korában még nem volt igazán általánosan használt fűszer.
De nem csak a kellemes íze miatt ajánlott rendszeresen fogyasztanod – tudd meg, milyen jótékony hatással rendelkezik, amiket kamatoztat az egészséged! Még a szexuális életed is meghálálja.
Egyenesen a Fűszer-szigetekről
Távolról érkezett Európába a muskátdiónak is nevezett gasztronómiai kincs: a szerecsendió a Maláj-szigetekhez tartozó Molukkákról származik, amelyet régebben – nem véletlenül – Fűszer-szigetnek is neveztek.
Arab kereskedők keze által jutott el kontinensünkre az aromás magocska, ami vágyfokozó hatása miatt igen nagy népszerűségnek is örvendett: terjedése széleskörű és gyors volt.
A gyarmatosítás idején termesztésének jogát 1753-ig kizárólag a hollandok birtokolták, ezt követően vették át a britek.
Sokoldalú felhasználhatóság
A szerecsendió fája akár 20 méter magasra is megnő. Termése húsos, lapos, körte formájú, amely egyetlen, erősen aromás magot tartalmaz – ez a szerecsendió.
Őrölve mártások, levesek, édességek, italok megbolondítására használják, de a szerecsendió fájának magköpenyéből, vagyis a hétköznapi nyelvben úgy nevezett szerecsendió-virágból is pompás nassolni való készül kandírozott vagy zselé formában. Délkelet-Ázsiában elterjedt csemege a a terméshús is, amely alapvetően savanykás, de különleges eljárással cukrozott, kiszárított harapnivaló készül belőle.
Mivel a mag és a magköpeny is illóolajokban, zsírokban, gyantákban bővelkedik, az élelmiszeriparon túl a gyógyszer- és kozmetikai ipar is előszeretettel hasznosítja a különleges ízű termést.
Fél teáskanálban az egészség
A szerecsendió közismerten javítja a közérzetet, illóolajainak köszönhetően pedig serkenti az emésztést, csökkenti a savtúltengést. Puffadást csökkentő és fájdalomcsillapító hatása is világszerte ismeretes. A szerecsendió a vérképzésben aktívan részt vesz magas vastartalmának köszönhetően.
Tipp: Indítsd jól a reggeled! A müzlidbe, zabkásádba keverj bele fél teáskanálnyit a csodaporból, ennél többet ne használj fel (habár roppant egészséges étekről van szó, fogyasztásának van felső határa is). De akkor is használhatod, ha leterhelted a gyomrodat: ilyenkor este igyál meg egy pohár meleg, mézes-szerecsendiós tejet, hogy hamar eljöjjön a könnyebbségérzet.
Turbózd fel a libidód – mértékkel!
A szerecsendió afrodiziákumként is bevethető – már a klasszikus szerelemkönyben, a Káma-Szútrában is megemlékeztek potencianövelő hatásáról. Habár a huncut magocska illóolajainak hála könnyűszerrel és természetes úton felfokozza a nemi vágyat, csínján kell vele bánni, hiszen nagy dózisban mámort, túladagolás esetén pedig görcsöket, pánikrohamot, hányást, erős szomjúságot, mérgezést is okozhat.
Illóolajainak egyik összetevője ugyanis a miriszticin, amely a mag körülbelül 5%-át adja. Amennyiben ez az anyag túlzott mértékben kerül a szervezetbe, hallucinációkat okozhat (ez egyébként az MDA néven ismertté vált szintetikus drog alapanyaga is). Az ajánlott maximális szerecsendió-bevitel mértéke 10 gramm alkalmanként. Ezt próbáld ki!
Szerecsendiós brokkolikrémleves
Egy edényben kevés olívaolajon vagy kókuszolajon futtass meg egy kisebb krumplit meghámozva, felszeletelve, majd add hozzá a rózsáira szedett, megmosott, lecsepegtetett brokkolit is.
Süsd egy keveset, hogy jobb íze legyen a végeredménynek, majd öntsd fel legfeljebb annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Dobj bele egy leveskockát és adj hozzá ízlés szerint sót, borsot, plusz egy fél teáskanál szerecsendiót.
A főzés végén önts hozzá 1-1,5 dl főzőtejszínt, forrald fel az egészet, végül turmixold krémesre.